• 2016-12-16

Dr Jekyll & Mrs Hyde

Od 16 grudnia 2016 roku do 29 stycznia 2017 roku | Galeria Ring w Legnicy

W październiku miała miejsce odsłona kolejnej, piątej już edycji Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass, podczas którego we Wrocławiu spotkali się artyści i entuzjaści sztuki szkła. Z każdym rokiem Festiwal wywołuje coraz większe zainteresowanie w Polsce i za granicą. Powoli staje się jedną z najważniejszych w Europie cyklicznych imprez związanych ze sztuką szkła.

Krista Israel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krista Israel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do udziału w festiwalowych wydarzeniach zapraszani są wybitni europejscy artyści, toteż jest on znakomitą okazją do śledzenia trendów w dziedzinie sztuki szkła oraz zmian zachodzących w wykorzystaniu tego materiału na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Najważniejszym wydarzeniem Festiwalu jest wystawa główna, co roku o innym temacie przewodnim. Legnicka Galeria od 4 lat z sukcesem współpracuje z kuratorami Festiwalu: Anitą Bialic i Kazimierzem Pawlakiem, dzięki czemu w Legnicy można było już zobaczyć trzy edycje wystawy głównej: UFO, Animal Planet i LOVE. W tym roku czas na Dr Jekyll’a and Mrs Hyde.

Wystawa Dr Jekyll and Mrs Hyde zainspirowana została znaną na całym świecie nowelą szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (1886). Opowiada ona o cenionym londyńskim lekarzu dr Henry’m Jekyll’u, który pod wpływem zażycia wynalezionego przez siebie eliksiru, zmienia się w okrutnego Edwarda Hyde’a. Jekyll, nie mogąc się pogodzić z czynami dokonywanymi pod postacią Hyde’a, popełnia samobójstwo. Nowela Stevensona, portret psychopatologicznej podwójnej osobowości, wprowadziła na trwałe do potocznego języka frazę „Jekyll i Hyde” jako określenie osoby o rozdwojonej osobowości. Czy zamiana doktora Jekylla w panią Hyde zapobiegnie samobójstwu? Czy jednak pani Hyde, podobnie jak pan Hyde, okaże się potworem?…

Bernd Weinmayer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bernd Weinmayer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do udziału w wystawie zaproszonych zostało 18 artystów z 14 krajów Europy. Mieli oni trudne zadanie: wykonanie i zaprezentowanie, przy wykorzystaniu szkła, osobistej opowieści o współczesnym dr Jekyllu, osamotnionym w industrialnej i wirtualnej przestrzeni XXI wieku.

Oglądając przygotowane specjalnie na wystawę prace nie mamy żadnych wątpliwości, że szkło, jako medium artystyczne, stwarza nieograniczone możliwości ekspresji i wyrażenia prawdy o nas i otaczającym nas świecie. Współcześni artyści coraz częściej sięgają po szkło i coraz rzadziej wykonują dekoracyjne statyczne bryły pozbawione funkcji i znaczenia. Szklaną materię wykorzystują do tworzenia instalacji, rzeźb, designu, prezentacji multimedialnych. Wystawa w pełni zarysowuje możliwości, jakie stwarza szkło artystom XXI wieku.

Maria Koshenkova (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Koshenkova (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dr Jekyll and Mrs Hyde
Od 16 grudnia 2016 roku do 29 stycznia 2017 roku
Wernisaż: 16 grudnia 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Ring w Legnicy

Dodaj komentarz