• 2016-12-13

MICET – Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej

Od 13 grudnia 2016 roku | Narodowy Stary Teatr w Krakowie

MICET jest nową formą Muzeum Starego Teatru, istniejącego od 1981 roku. MICET prezentuje dorobek teatralny uznanych polskich twórców XIX, XX i XXI wieku związanych ze Starym Teatrem. To pole twórczych akcji, gdzie działania zwiedzających nadają kształt nieustannie przeobrażającej się przestrzeni spotkań.

MICET, fot. Joanna Gałuszka (źródło: materiały prasowe)

MICET, fot. Joanna Gałuszka (źródło: materiały prasowe)

Tworzymy MICET nie po to, żeby się mentalnie photoshopować, zamieniać wielkie postaci naszej historii i kultury w pomniki, ale by ciągle na nowo się zastanawiać, kim jesteśmy, skąd przychodzimy i co sobą reprezentujemy. Chcemy zahaczyć zwiedzających niekoniecznie super doraźną współczesnością – ale doświadczeniem opartym w jakimś stopniu na tym, co nas fascynuje w otaczającym świecie.

Jan Klata

MICET proponuje zwiedzającym różne pola aktywności i przestrzenie działań:

Scenografia: Interaktywne Murale

Jakie obrazy kolekcjonuje artysta w głowie, kiedy pracuje nad przedstawieniem? Co ogląda, czyta, rysuje; czego słucha i gdzie podróżuje w poszukiwaniu inspiracji?

W MICET-cie można przyjrzeć się procesowi powstawania trzech wybitnych przedstawień Starego Teatru: obsypanego nagrodami Factory 2 Krystiana Lupy, mocno aktualnej Niewinie Pawła Miśkiewicza (ze scenografią Barbary Hanickiej) oraz kontrowersyjnym Towiańczykom, królom chmur Wiktora Rubina w wizualnej oprawie Mirka Kaczmarka.

Jest to spojrzenie intensywne i oryginalne – bo z perspektywy szkicownika i laptopa teatralnego scenografa, a jednocześnie otwierające pole wspólnego działania: forma wielkopowierzchniowej projekcji – muralu zależy bowiem od twórczych wyborów i decyzji zwiedzających.

Scenografowie: Krystian Lupa, Barbara Hanicka, Mirek Kaczmarek

MICET, fot. Joanna Gałuszka (źródło: materiały prasowe)

MICET, fot. Joanna Gałuszka (źródło: materiały prasowe)

Audioteka / Produkcja Muzyki Do Przedstawień

W Audiotece twórcy muzyki do przedstawień Starego Teatru: Zygmunt Konieczny (Noc listopadowa Wajdy), Stanisław Radwan (Tak zwana ludzkość… Grzegorzewskiego), Krystian Lupa (Kalkwerk) i Jan Klata (Do Damaszku) są pytani o to, jak kompozycja, zmiany rytmu, przejścia i efekty wpływają na emocjonalny odbiór całości spektaklu i komunikatywność dramaturgicznych treści.

W części Produkcja, przygotowanej przez muzyka Roberta Piernikowskiego (Król EdypWróg ludu Klaty), można zrozumieć proces tworzenia ścieżek dźwiękowych do wybranych inscenizacji Starego Teatru.

Kompozytorzy: Zygmunt Konieczny, Stanisław Radwan, Krystian Lupa, Jacek Ostaszewski, Robert Piernikowski

MICET, fot. Joanna Gałuszka (źródło: materiały prasowe)

MICET, fot. Joanna Gałuszka (źródło: materiały prasowe)

Egzemplarze Reżyserskie: Tablety

Kim jest reżyser w teatrze? Jak szuka wspólnego języka z aktorami, kompozytorem, scenografem, a także sposobów na przeniesienie tekstu literackiego w przestrzeń sceny, mniej lub bardziej gotową całość przedstawienia?

MICET przybliża proces pracy pięciu wybitnych reżyserów Starego Teatru nad ich spektaklami: Jerzego Jarockiego nad Ślubem Gombrowicza (1991), Andrzeja Wajdy nad Makbetem Szekspira (2004), Krzysztofa Warlikowskiego nad Krumem Levina (2005), Krystiana Lupy nad Factory 2 (2008) i Jana Klaty nad Wrogiem ludu Ibsena (2015).

Egzemplarze reżyserskie są prezentowane w formie elektronicznych szkicowników: kolaży notatek, rysunków, wywiadów i fragmentów spektakli. Nie ma wyznaczonych konkretnych dróg – to raczej mapa inspiracji i obszarów twórczych poszukiwań. Udostępnione są rzeczywiste fizyczne egzemplarze Ślubu Jarockiego i Makbeta Wajdy, które towarzyszyły artystom w trakcie prób na scenie.

Reżyserzy: Andrzej Wajda, Krystian Lupa, Jerzy Jarocki, Krzysztof Warlikowski, Jan Klata

MICET, fot. Jacek Kochański (źródło: materiały prasowe)

MICET, fot. Jacek Kochański (źródło: materiały prasowe)

Mediateka: 1000 Teatralnych Fotografii

Stary Teatr to setki wystawionych przedstawień, tysiące zarejestrowanych godzin spektakli i zrobionych zdjęć. Ich wybór można zobaczyć na 6-metrowej ścianie multimedialnej, umożliwiającej przeglądanie cyfrowego archiwum teatru według tematów, artystów oraz obszarów ich aktywności.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz