• 2017-02-14

Alicja Bielawska. Jeśli nie tutaj, gdzie?

Od 17 lutego do 9 kwietnia 2017 roku | Galeria Labirynt w Lublinie

Wystawa Jeśli nie tutaj, gdzie? prezentuje twórczość Alicji Bielawskiej, artystki nominowanej do Paszportów „Polityki” 2016 oraz do nagrody w konkursie Spojrzenia 2015, absolwentki historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz rzeźby w Akademii Gerrit Rietveld w Amsterdamie.

Alicja Bielawska, „Ćwiczenia na dwie linie”, 2014 ,fot. Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Bielawska, „Ćwiczenia na dwie linie”, 2014, fot. Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bielawska tworzy rzeźby, rysunki i instalacje z materiałów, takich jak tkanina, metal, drewno, linoleum czy glina. Chociaż powstałe z nich obiekty przypominają przedmioty znane z codziennego życia, to artystka niejednokrotnie zaburza ich proporcje i skalę oraz zmienia ich funkcje, zapraszając widza do wejścia z nimi w bezpośrednią relację. Interesuje ją to, co dzieje się z pamięcią, percepcją i wyobraźnią odbiorcy w kontakcie z jej pracami, które określa często mianem „przedmiotów”.

Na wystawie Jeśli nie tutaj, gdzie? artystka zaprezentuje prace przygotowane specjalnie dla Galerii Labirynt, a także dzieła starsze, które wprowadzone w inny kontekst zyskają nowy wymiar. Ważnym punktem odniesienia dla Bielawskiej jest specyficzna przestrzeń wystawiennicza Galerii Labirynt.

Alicja Bielawska, „... i nieopisany kontur”, 2015, fot. Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Bielawska, „... i nieopisany kontur”, 2015, fot. Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przygotowując wystawę, myślę o inspirującej przestrzeni – o wysokości, objętości i świetle. Chciałabym, żeby prace funkcjonowały nie tylko na poziomie podłogi i ścian, ale też w przestrzeni, ponad głowami widzów. Pokażę nowe prace zestawione ze starszymi. Niektóre prace powstaną specjalnie do tej przestrzeni, co nie oznacza, że gdzie indziej nie będą mogły funkcjonować. Nie robię prac ściśle site-specific. Interesuje mnie wprowadzanie starszych prac w nowy kontekst. Wtedy prace żyją. Ważne jest dla mnie również stworzenie dialogu między pracami (nowymi i starszymi, rysunkami i rzeźbami) a przestrzenią oraz widzami – mówi Alicja Bielawska.

Alicja Bielawska, z serii „Kształtowanie”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Bielawska, z serii „Kształtowanie”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Bielawska. Jeśli nie tutaj, gdzie?
Kurator: Waldemar Tatarczuk
Otwarcie: 17 lutego 2017 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 9 kwietnia 2017 roku
Galeria Labirynt w Lublinie

Dodaj komentarz