• 2017-03-28

9. CoCArt Music Festival

Od 30 marca do 1 kwietnia 2017 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

CoCArt Music Festival to prawdziwa uczta dla fanów sztuki audiowizualnej, muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. W jego ramach niemal od dekady prezentowane są dominujące we współczesnej muzyce i sztuce dźwięku trendy, ze szczególnym naciskiem na projekty oparte o estetyczną waloryzację multimediów, traktowanych jako pełnoprawny komponent działania twórczego.

Robert Lippok (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Lippok (źródło: materiały prasowe organizatora)

CoCArt Music Festival co roku ściąga setki słuchaczy, ciesząc się świetnym przyjęciem ze strony publiczności i recenzentów. Wielu z zaproszonych muzyków i artystów dźwięku, którzy występowali na festiwalu ma status prawdziwych legend i prekursorów zjawisk muzycznych, które pojawiły się w ostatnich dekadach XX wieku i na początku wieku XXI. Organizatorzy wielokrotnie dawali możliwość zaistnienia młodym interesującym i obiecującym artystom. Na festiwalu podczas ośmiu poprzednich edycji wystąpiło kilkuset muzyków, artystów wizualnych i performerów z Europy, Ameryki, Australii i Japonii.

Program festiwalu:

Dzień 1 – 30 marca (czwartek)

Godz. 20.00, Kino Centrum
Pedro Ferreira (PT) – Material Representations: Sound Meetings (prezentacja twórczości video – szczegółowy program w marcu w repertuarze Kina Centrum)
TROPY (PL) grają na żywo do filmów Pedra Ferreiry

Dzień 2 – 31 marca (piątek)

Godz. 14.00–18.00, Kino Centrum
Screening twórczości video artystów z Polski: Joanna John, Danuta Kiewłen, Ewa Doroszenko i Jacek Doroszenko, Kamil Gubała (szczegółowy program w marcu w repertuarze Kina Centrum)

Godz. 19.00, Hol CSW
XENONY (PL)
Robert Piotrowicz (PL)
Robert Lippok (DE)
Frank Bretschneider – super.trigger (DE)

Dzień 3 – 1 kwietnia (sobota)

Godz. 18.00, Kino Centrum
Billy Roisz (AT) – przegląd twórczości audiowizualnej i spotkanie z autorką (szczegółowy program w marcu w repertuarze Kina Centrum)

Godz. 20.00, Hol CSW
Jacek Mazurkiewicz – 3FoNIA (PL)
Billy Roisz (AT)
Fabio Orsi (IT)
Franziska Baumann (CH)

Inne wydarzenia w ramach festiwalu:

After party po koncertach w CSW, godz. 23.59, Klub NRD

  • 31 marca (piątek): Jacek Sienkiewicz (PL)
  • 1 kwietnia (sobota): AVTOMAT (PL)

Panel dyskusyjny
1 kwietnia (sobota), CSW – III piętro, godz. 14.00, wstęp wolny
New Music in Eastern Europe – premiera #30 magazynu o muzyce współczesnej „Glissando”.

Artyści:

Frank Bretschneider (Niemcy) – to muzyk, kompozytor i artysta. Urodził się w 1956 w Karl-Marx-Stadt, mieszka Berlinie. Jego twórczość jest znana z precyzyjnego traktowania dźwięku i skomplikowanych struktur rytmicznych oraz minimalistycznego podejścia. Muzyce Bretschneidera wtórują autorskie wizualizacje. Występował na festiwalach muzycznych i audiowizualnych na całym świecie. Frank Bretschneider jest jednym z trzech ojców-założycieli wytwórni Raster-Noton, obok Olafa Bendera i Carstena Nicolaia. W przeciwieństwie do wielu zanurzonych w samouwielbieniu artystów nie sili się na dorabianie specjalnej filozofii do swojej twórczości. Ta artystyczna skromność przekłada się na niezwykle wysoką jakość jego twórczości we wszystkich sferach, w których się udziela – zarówno jako muzyka, jak i kompozytora czy artysty wizualnego. Jego utwory wyróżniają się bardzo precyzyjnym cyzelowaniem dźwięków, kompleksowymi, splatającymi się strukturami rytmicznymi i specyficznym, minimalistycznym podejściem do całego procesu tworzenia. Jego muzyka jest w różnoraki sposób opisywana: jako abstrakcyjny analogowy puentylizm, jako kompozycje przyszłości, które powinny wypełniać futurystyczne poczekalnie i hale portów kosmicznych czy też jako nowatorskie, pełne organiczności techno – i w każdym z tych określeń jest sporo prawdy.

Frank Bretschneider (źródło: materiały prasowe organizatora)

Frank Bretschneider (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Lippok (Niemcy) – urodził się w 1966 roku w Berlinie. Jest muzykiem, scenografem, artystą wizualnym oraz współzałożycielem Institut für Raumexperimente. Już od początku twórczości znalazł swoje miejsce na rozkwitającej berlińskiej scenie muzyki eksperymentalnej. W 1983 roku został współzałożycielem punkowego zespołu Ornament Und Verbrechen. Później, z członkami grupy East German zgłębiał tajemnice jazzu połączonego z elektronicznym i industrialnym brzmieniem. W poszukiwaniu kolejnych inspiracji, razem z bratem Ronaldem założył znaczącą post-rockową formację To Rococo Rot, w której eksperymentował z takimi gatunkami jak IDM czy techno. Solowa kariera Lippoka, znanego z nieograniczonej wyobraźni muzycznej, nieoczywistych połączeń gatunków i poszukiwacza korzeni wymyka się jednoznacznej klasyfikacji. Współpracował z reżyserami teatralnymi i twórcami oper, a wśród jego najważniejszych muzycznych partnerów należy wymienić m.in. harfistkę Beatrice Martini, perkusistę Debashih Sinka czy legendarngo włoskiego kompozytora Ludovico Einaudi.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz