• 2017-03-13

Jednoczesność zdarzeń

Od 17 marca do 16 kwietnia 2017 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Artystyczna Podróż Hestii po raz kolejny wyrusza w Polskę, żeby pokazać szerokiej publiczności prace młodych twórców – laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Tym razem – z wystawą Jednoczesność zdarzeń – zatrzymuje się w Toruniu. Na wystawę składa się osiemnaście prac młodych artystów, którzy tworzyli w określonej chwili – kiedy byli studentami wydziałów artystycznych różnych polskich uczelni, a poprzez udział w konkursie zdecydowali się zaprezentować swoją wypowiedź na wybrany temat.

Olga Kowalska „Dom” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Kowalska „Dom” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poszczególne prace powstawały w przeciągu kilku lat, ale ich autorzy tworzyli w bardzo podobnym dla siebie momencie – byli młodzi, poszukujący, komentujący, budujący swoją tożsamość artystyczną. Język ich wypowiedzi, poruszane tematy, stosowane techniki są różne. Łączy ich ten sam moment życia, kiedy ich spojrzenie na świat i sztukę zostało zauważone przez jury lub wygrywało konkurs.

Piotr Szpilski wybrał do wystawy prace szesnastu młodych artystów, tworzących obiekty różniące się w temacie i sposobie wypowiedzi artystycznej, ale mające jeden wspólny mianownik – czas, w jakim powstawały. Z jednej strony układają się one w abstrakcyjną mapę wzajemnie przecinających się wątków, z drugiej prezentują jeden wspólny obraz doświadczeń i refleksji, łączący twórcę i odbiorcę – tłumaczy Mateusz Kozieradzki, kurator CSW w Toruniu.

Artystyczna Podróż Hestii to nie tylko odbywający się od 15 lat konkurs, w ramach którego udało się już zrealizować 24 rezydencje artystyczne w Nowym Jorku i Walencji oraz zgromadzić ponad 30 dzieł sztuki w kolekcji. To także całoroczny program promocji młodej sztuki, dzięki któremu zorganizowano 33 indywidualne i zbiorowe wystawy w całym kraju.

Łukasz Biliński, „Brooklyn” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Biliński, „Brooklyn” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z pracami tworzonymi przez uczestników naszego konkursu docieramy w różne regiony Polski – zarówno do mniejszych, jak i większych miast. Mam nadzieję, że toruńska wystawa stanie się inspirującą i angażującą dla tutejszych odbiorców podróżą w „czasoprzestrzeni”. Podróżą, która odkryje przed nami wszystkimi, jak wiele łączy nas dzisiaj ze sprawami podjętymi przez młodych artystów w przeszłości – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Karolina Bielawska, „Dysonans” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Bielawska, „Dysonans” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Jednoczesność zdarzeń organizowana jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii, która chce w ten sposób uczestniczyć w rozwoju drogi i kolejnych etapach kariery artystycznej finalistów oraz laureatów konkursu. Co roku, zwycięzcy konkursu wysyłani są w artystyczną podróż do Nowego Jorku i Walencji. W „podróży” są także prace laureatów konkursu, które prezentowane są szerokiej publiczności w różnych regionach w kraju – w mniejszych i większych miastach. I tak, wystawa w Toruniu jest kolejną – po Częstochowie, Krakowie, Poznaniu, Głogówku, Wrocławiu, Sopocie, Warszawie i Kaliszu – okazją, żeby zapoznać się z niecodzienną perspektywą i widzeniem świata przez młodych twórców.

Wolski Xawery, „Lamella” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wolski Xawery, „Lamella” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród artystów prezentujących swoje prace znajdują się: Natalia Bażowska, Karolina Bielawska, Łukasz Biliński, Daniel Cybulski, Matěj Frank, Małgorzata Goliszewska, Natalia Jamróz, Piotr Kołakowski, Olga Kowalska, Magdalena Łazarczyk, Krzysztof Maniak, Łukasz Patelczyk, Cyryl Polaczek, Piotr Urbaniec, Xavery Wolski, Marcin Zawicki.

Jednoczesność zdarzeń. Wystawa wybranych prac laureatów i finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii
Od 17 marca do 16 kwietnia 2017 roku
Wernisaż: 17 marca, godz. 19.00
Kuratorzy: Piotr Szpilski i Mateusz Kozieradzki
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz