• 2017-03-14

Piotr Michałowski (1800–1855). Malarstwo i rysunek

Od 18 marca do 21 maja 2017 roku | Muzeum Okręgowe w Toruniu

W Muzeum Okręgowym w Toruniu będzie można oglądać monograficzną wystawę Piotra Michałowskiego, najwybitniejszego przedstawiciela polskiego malarstwa okresu romantyzmu.

Piotr Michałowski, „Krakus na koniu”, fot. A.R. Skowroński  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Michałowski, „Krakus na koniu”, fot. A.R. Skowroński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spadkobierca Napoleona

Ceniony za niezwykłą ekspresję i wrażliwość Michałowski zapisał się w panteonie sztuki polskiej swoimi dynamicznymi kompozycjami batalistycznymi oraz mistrzowskimi przedstawieniami koni. Brawurowe sceny z wojen napoleońskich (przede wszystkim Bitwa pod Somosierrą), choć malowane nie z perspektywy uczestnika, lecz raczej duchowego spadkobiercy napoleońskiej legendy, do dziś funkcjonują jako ilustracja tych historycznych wydarzeń.

Niezwykły portret

Wśród dzieł zaprezentowanych na wystawie znajdą się te, dzięki którym Michałowski zyskał renomę uważnego portrecisty – między innymi wnikliwe studia portretowe wieśniaków, a także Portret Kardynała (ok. 1846–1848) ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Prócz obrazów olejnych, na wystawie pojawią się również rzadko eksponowane rysunki i szkice artysty.

Szkicownik towarzyszył Michałowskiemu niemal wszędzie; szkicował i notował podczas pobytów na wsi, podczas studiów w Krakowie i Getyndze, podczas licznych podróży po Europie. Wszechstronnie wykształcony, Michałowski czerpał inspirację dla swoich obrazów nie tylko z otaczającego go świata, ale i z dzieł zgromadzonych w największych europejskich muzeach: obrazów Rembrandta, Velázqueza, van Dycka czy Holbeina.

Piotr Michałowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Michałowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najważniejsze dzieła

Wystawa Piotr Michałowski: niezależny, bezinteresowny, wolny prezentuje, odwołując się do inspirujących esejów Mieczysława Porębskiego, w kilku przestrzeniach zatytułowanych kolejno: Szkicownik, Dom / Rodzinne, Dom / Modele, Historia / Wódz / Jeździec, Sztuka / Velázquez, Dom / Portrety zwierząt najważniejsze wątki i tematy jego twórczości. Michałowski malował dla siebie, poza jakimkolwiek oficjalnym obiegiem sztuki, niezależny, bezinteresowny, wolny.

Piotr Michałowski (1800–1855). Malarstwo i rysunek
Kuratorzy: Anna Król, Anna Kroplewska-Gajewska
Od 18 marca do 21 maja 2017 roku
Wernisaż: 17 marca 2017 roku, godz. 17.00
Ratusz Staromiejski, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Dodaj komentarz