• 2017-03-18

Short Waves Festival 2017

Od 21 do 26 marca 2017 roku | Fundacja Ad Arte

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „beyond borders”, które obrazuje postępujący proces zacierania się granic pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, a także spadek znaczenia podziału na twórców i odbiorców kultury. Motto wyraża również umowność granic geograficznych we współczesnym świecie wobec zjawisk takich jak kryzys migracyjny, negatywne konsekwencje globalizacji ekonomii czy nowe ruchy i zjawiska społeczne umocowane jedynie w rzeczywistości wirtualnej. Hasło festiwalu stanowi jedynie trop interpretacyjny i zachęca do pogłębionej refleksji nad wielością tematów i wątków, podejmowanych w ramach realizowanego programu.

„Więzi”, reż. Zofia Kowalewska – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Więzi”, reż. Zofia Kowalewska – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

6 dni filmowych wrażeń, 65 filmów w 4 konkursach, ponad 150 filmów z całego świata w programie pozakonkursowym. 9. edycja Short Waves Festival stawia sobie za cel propagowanie różnorodności i otwartości na świat, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie krótkie kino. Projektując tegoroczny program festiwalu, zależało nam, by zobrazować umowność granic geograficznych, stylistycznych, a także płynność podziału na świat realny i wirtualny. Fokus, który proponujemy pod hasłem „beyond borders” trudno nazwać geograficznym. Skupimy się na twórcach pochodzących z Niemiec, ale funkcjonujących w ramach europejskiego obiegu branży filmowej i tworzących międzynarodowe koprodukcje. W imię zacierania się granic pomiędzy różnymi gatunkami sztuki, eksplorować będziemy związki filmu i sztuk wizualnych, ponieważ wierzymy, że to, co najciekawsze w filmie, zwykle wydarza się gdzieś pomiędzy kinowym black boxem, a galeryjnym white cube’m – pisze Emilia Mazik, koordynatorka programu.

Short Waves Festival to sieć filmowych wydarzeń, rozproszonych w przestrzeni miejskiej. Ich trzonem są pokazy konkursowe – zestawy starannie wyselekcjonowanych filmów krótkometrażowych obejmujących cztery kategorie: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Dances With Camera i eksperymentalne unxpctd.mov.

„This ain't Disneyland”, reż. Faiyaz Jafri – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„This ain't Disneyland”, reż. Faiyaz Jafri – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bez obaw – nie ograniczamy się wyłącznie do video-artu czy czasem trudnego w odbiorze filmu eksperymentalnego. Filmy krótkometrażowe mają ogromny potencjał poznawczy, a my w czasach post-prawdy i powierzchowności staramy się propagować uważne spojrzenie. Wierzymy, że film może uwrażliwiać nas na kwestie społeczne i  stanowić punkt wyjścia do rzeczowej dyskusji o otaczającym nas świecie. Stąd w programie sporo zaangażowanych tytułów ukazujących sytuację uchodźców (m.in. A Man returned9 days from my Window in AleppoIl Silenzio), a także – migrantów ekonomicznych w Europie (Departure, The World we live in. Wandering Workers in Germany). Dzięki znakomitym krótkim dokumentom przyjrzymy się także współczesnym formom patriotyzmu (PolonezWorld War Cup), a także trudnej sytuacji kobiet w odległych zakątkach świata (Flower of a Thousand ColoursMoriom) – wyjaśnia Emilia Mazik

„Limbo”, reż. Konstantina Kotzmani – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Limbo”, reż. Konstantina Kotzmani – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Istotnym punktem programu pozakonkursowego jest w tym roku fokus na kino niemieckie, w ramach którego zaprezentowane zostaną sety filmowe z m.in: Zebra Poetry Film Festival oraz Kurzfilmtage Oberhausen, retrospektywa Christopha Girardeta oraz wystawa Matthiasa Wermke i Mischy Leinkaufa. W programie znajdą się także krótkie animacje i fabuły z zeszłorocznych nominacji oskarowych – Oscar Nominated Shorts oraz program filmów nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych. Wśród nowych propozycji pojawi się sekcja krótkich metraży podejmująca temat odmienności seksualnej, kulturowej i rasowej New Queer Visions.

„Cipka”, reż. Renata Gąsiorowska – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cipka”, reż. Renata Gąsiorowska – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wreszcie, na warsztat weźmiemy to, co najtrudniejsze, czyli granice komunikacji z drugim człowiekiem i realne podziały istniejące w ramach społeczeństwa. Wierzymy, że niezależnie od poglądów warto rozmawiać (Trzy rozmowy o życiu) i walczyć o prawo do wyrażania swoich poglądów. Dlatego symbolem tegorocznej edycji jest patchworkowa flaga – różnorodna i wieloznaczna jak program Short Waves Festival – dodaje Mazik.

„Plasma”, reż. Harriet Fleuriot, Sarah Cockings – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Plasma”, reż. Harriet Fleuriot, Sarah Cockings – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ważną część programu stanowią sekcje filmowe dedykowane konkretnym grupom wiekowym, dzieciom: SWF Familijnie oraz seniorom: program Stary Człowiek i Może. Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się unikatowy set wideoklipów Saving Pop Culture z Kurzfilmtage Oberhausen. Nie zabraknie wydarzeń specjalnych, takich jak Kino Fusion czy Random Home Cinema, czyli słynnych już pokazów w prywatnych mieszkaniach Poznaniaków. Podczas festiwalu odbędzie się wiele spotkań i dyskusji branżowych w ramach European Short Pitch i Poznan Industry Weekend, w tym warsztaty projektowe i scenopisarskie. Program dopełnią afterparty w klubie festiwalowym, który w tym roku mieści się w klubie LAS na Małych Garbarach. Wydarzenia odbędą się w kilkunastu miejscach na terenie Poznania: w kinach studyjnych, klubach i centrach kultury.

Short Waves Festival 2017
Od 21 do 26 marca 2017 roku
Organizator: Fundacja Ad Arte
Poznań

Dodaj komentarz