11. Noc Kultury

3/4 czerwca 2017 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

W wyjątkowym roku obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin Noc Kultury ponownie uruchomi wehikuł czasu, a artyści stworzą niezwykłe prace, inspirując się historią miasta i jego dziedzictwem.

Noc Kultury, fot. Robert Pranagal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noc Kultury, fot. Robert Pranagal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noc Kultury tworzą chwile magiczne. To festiwal, który nieustannie zaskakuje i dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Kilkaset wydarzeń tworzy klimat, dzięki któremu każdy lublinianin może poczuć dumę z własnego miasta, a turysta jeszcze długo będzie ciepło wspominać wycieczkę po kozim grodzie.

Sztuka po raz kolejny ożywi miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy staną się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta zaskoczą nawet stałych bywalców.

Sztuki wizualne

Pogrążony we mgle Zaułek Hartwigów i powietrzne meduzy nad ulicą Kowalską to zaproszenie do świata, który dawno przeminął, lub którego nigdy nie było. W tym roku koordynatorzy Nocy Kultury chcą szczególnie zwrócić uwagę na ulicę Furmańską, gdzie czekać będzie specjalnie zaaranżowana przez artystów przestrzeń. Jednym z jej elementów będzie projekt Tzim Tzum realizowany przez Francoisa Monneta i Isabel Barthelemy (Francja), którzy zaprojektują i wykonają kilkanaście wielkoformatowych lampionów z wikliny i papieru. Ich wyobraźnia skłania się ku zwierzęcym formom: rybom, ptakom, rybo-ptakom, ptako-rybom, które wpisane w architekturę miejsca staną się częścią opowieści o pięknym mieście. Artyści z Vichy pracują nad instalacją już od 4 maja w przestrzeni lubelskiej Galerii Gala wraz ze studentami Instytutu Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczami kierunku Florystyka ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych pod kierunkiem Pawła Adamca. Efekty ich pracy zobaczymy w nocy z 3 na 4 czerwca, a później w ramach wystawy pofestiwalowej również w Galerii Gala.

Noc Kultury, fot. Ignacy Tokarczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noc Kultury, fot. Ignacy Tokarczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z pewnością wielu zaciekawią również Historie z gliny, czyli tworzona wspólnie z mieszkańcami ulic Furmańskiej i Cyruliczej opowieść o Lublinie, historii i ludziach. Podczas Nocy Kultury odbędzie się wernisaż wystawy miniaturowych kamieniczek-lampionów, stanowiących rekonstrukcję ulicy, które przygotowują mieszkańcy podczas kilkudniowych warsztatów ceramicznych, odbywających się na tych ulicach.

Na Furmańskiej mogą przestraszyć wiszące ponad głowami przechodniów Kokony. Będzie to instalacja wykonana ze sznurów i kleju. Te fantazyjne obiekty artystyczne zawisną na różnych wysokościach, tworząc wrażenie nieznanego magicznego świata. Wykonawcami będą studenci Instytutu Architektury Krajobrazu KUL pod kierunkiem Pawła Adamca i Wojciecha Januszczyka.

Noc Kultury, fot. Piotr Jaruga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noc Kultury, fot. Piotr Jaruga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zwierzęce motywy Nocy Kultury będą zaskakiwać w jeszcze wielu innych miejscach, m.in. na ulicy Cyruliczej. W gąszczu chrząszczy to instalacja artystyczna składająca się z pięciu dużych białych rzeźb zainspirowanych światem owadów i stworzonych przez Cezarego Sielickiego. Chrząszcze zostaną przekazane lokalnym artystom aby ozdobili je w charakterystycznym dla siebie stylu. Do projektu przystąpili m.in. Florentyna Nastaj, Kamil Stańczak, Anna Kłys i Rafał Lis.

Przechadzając się po zakątkach Furmańskiej i Cyruliczej, nie możemy przegapić kolejnego „zwierzaka”. W nawiązaniu do szesnastowiecznej legendy o genezie nazwy „Lublin” z kronik Marcina Kromera, na tylnej ścianie Gimnazjum Śródziemnomorskiego powstanie mural Czułość Ryb projektu Rafała Ereta, przedstawiający malarską fantazję na temat ryby. Pod czujnym okiem artysty realizację wykona Cezary Hunkiewicz.

Noc Kultury, fot. Marcin Butryn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noc Kultury, fot. Marcin Butryn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ze świata zwierząt przenosimy się do świata roślin. Zielona Herbatka to plenerowa instalacja składająca się z posadzonych i wyhodowanych przez dzieci z lubelskich szkół i przedszkoli roślinek. Niecodzienności instalacji nadaje fakt, iż naczynia w jakich zasadzono rośliny to niepotrzebne, wyszczerbione elementy zastawy stołowej tj. filiżanki, kubki, wazoniki, imbryczki czy cukiernice. Wszystkie obiekty zostaną zaprezentowane na Placu Rybnym na specjalnie zaaranżowanym i podświetlonym stole.

Przez Bramę Rybną powoli wracamy do ścisłego Starego Miasta. Tam nie spotkamy już zwierząt, ale za to czeka na nas roślinna niespodzianka. Floral to wielobarwna instalacja z żywych kwiatów i liści. Użyte rośliny szczelnie pokryją ścianę wewnętrzną bramy, stając się jedynym w swoim rodzaju „żywym muralem”. O dostarczenie tych wrażeń zadbają słuchacze kierunku Florystyka ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Socjalnych oraz studenci Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, pod kierunkiem prowadzących: Pawła Adamca, Wojciecha Januszczyka, Anny Niedzieli i Magdy Rutkowskiej.

Noc Kultury, fot. Ignacy Tokarczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noc Kultury, fot. Ignacy Tokarczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rynk pod Trybunałem. Znany wszystkim mieszkańcom zabytkowy budynek na jedną noc opanuje Żar Żywiołów. Trybunał Koronny udekorowany zostanie niepoliczalną ilością balonów. Wszystkie 46 okien budynku będzie kipieć balonową masą. Całość utrzymana będzie w barwach wieczoru i zachodzącego słońca: żółci, pomarańczy, czerwieni i różu. Nad aranżacją wszystkich czterech ścian czuwa zespół z Salon Balon.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz