• 2017-06-21

15. Przegląd Sztuki SURVIVAL

Od 23 do 27 czerwca 2017 roku | Fundacja Art Transparent we Wrocławiu

15. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL odbędzie się w nieczynnym od wielu lat modernistycznym budynku Audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, zaprojektowanym w 1964 roku przez Krystynę i Mariana Barskich. Hasłem 15. Przeglądu będzie Rozwarstwienie, termin używany w historii sztuki w procesie tworzenia studium historyczno-artystycznego danego dzieła architektury.

Dominika Oleś, „Artykulacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominika Oleś, „Artykulacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Propozycją jubileuszowej edycji SURVIVALU jest przyjrzenie się, poprzez pryzmat sztuki, tematowi rozwarstwienia miasta w rozumieniu symbolicznym, nie tylko w odniesieniu do architektury, ale i w kontekście przemian społecznych i gospodarczych. Historia Wrocławia jest w końcu historią niełatwą. Śledząc przykłady przemian w mieście, mieliśmy i mamy do czynienia nie tylko z historią rozwoju i postępu, lecz także bardzo często z historią destrukcji, dezintegracji, rozpadu.

W idei 15. edycji SURVIVALU istotną rolę odgrywają zatem pojęcia tektoniki i atektoniki, które w odniesieniu do dzieła artystycznego (czy architektonicznego bądź plastycznego) mówią o spójności i jednolitości kompozycji lub ich braku. Tektonika i atektonika zyskują szczególne znaczenie w kontekście miejsc: zachowanego w niemalże nienaruszonym stanie Audytorium Chemii, które projektowane było w sposób kompleksowy (od bryły budynku po najdrobniejsze detale: krzesła, ławki, system oświetlenia etc.) oraz sąsiadującego z nim, bliźniaczego budynku Audytorium Matematyki, który na skutek renowacji utracił architektoniczną i artystyczną spójność.

Również samo znaczenie „warstw” można za pomocą sztuki interpretować na wielu płaszczyznach: w nawiązaniu do tematyki społecznej, w kontekście migracji (np. mieszających się i nawarstwiających tożsamości) i procesu budowania tożsamości (także tej narodowej) czy też w nawiązaniu do zagadnień artystycznych natury czysto formalnej. Dla idei 15. SURVIVALU istotne będzie także pojęcie modernizmu oraz wątki związane z tematem chemii i reakcji chemicznych, zarówno w odniesieniu do związków nauki i sztuki, jak i w odniesieniu do relacji międzyludzkich.

Marek Wagner, „Struktura biurka architektonicznego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Wagner, „Struktura biurka architektonicznego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 40 projektów artystycznych różnego rodzaju: obiektów, instalacji dźwiękowych, performansów czy projekcji wideo. Tegoroczny SURVIVAL będzie też okazją, by przypomnieć sylwetkę i twórczość Romana Pawelskiego – autora znanej wszystkim wrocławianom rzeźby pt. Atom, znajdującej się przed budynkiem Audytorium. W programie nie zabraknie debat, warsztatów czy pokazów filmowych.

Z kolei działania zaplanowane w ramach Sceny Dźwiękowej skoncentrują się na związkach dźwięku z architekturą. Sale wykładowe Audytorium posiadają w pełni zachowaną oryginalną adaptację akustyczną, więc w programie znajdą się performansy wykorzystujące właściwości tych pomieszczeń, a także cykl wykładów i spacerów dźwiękowych poświęconych aspektom dźwiękowym wrocławskiej architektury. Szczególne znaczenie dla 15. edycji SURVIVALU zyskuje projekt kuratorski fundacji Jednostka Architektury (realizowany wspólnie z SARP Wrocław) zatytułowany Jest Chemia! – seria działań mających na celu przywrócenie dawnego blasku budynkowi Audytorium. Do akcji może się włączyć publiczność, wspierając finansowo realizację poszczególnych projektów (m.in. przywrócenie oryginalnej iluminacji podniebienia audytorium czy odtworzenie rabatki kwiatowej).

Kacper Lecnim „Tęczowi patrioci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kacper Lecnim „Tęczowi patrioci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Monika Aleksandrowicz, Karolina Balcer, Maciej Bączyk, Agata Ciastoń i Paweł Bąkowski, Maks Cieślak, Róża Duda, Michał Soja, Krzysztof Furtas, Michał Gdak, grupa Centrala (Simone De Iacobis, Małgorzata Kuciewicz + Aleksandra Kędziorek), grupa ETC, grupa Silesium (Maciej Albrzykowski, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Anna Kołodziejczyk, Anna Kowalska-Szewczyk, Kamil Moskowczenko), Łukasz Huculak, Joanna Janiak, Anastazja Jarodzka, Patrycja Sap, Jednostka Architektury (Patryk Kusz, Marta Mnich, Mikołaj Smoleński), Paweł Karpiński, Małgorzata Kazimierczak, Monika Konieczna, Kasper Lecnim, Grzegorz Łoznikow, Agnieszka Mastalerz, Iwona Ogrodzka, Dominika Oleś, Jędrzej Borowski, Łukasz Paluch, Alicja Patanowska, Beniamin Głuszek, Łukasz Patelczyk, Roman Pawelski, Pracownia Badań Pejzażu Dźwiękowego UWr, Kasia Proniewska-Mazurek, Paweł Romańczuk, Małe Instrumenty Samoróbka, Tomasz Skórka, Aleksandra Sojak-Borodo, Grzegorz Stefański, Tytus Szabelski, Michał Szota, Karolina Szymanowska, Sabina Wacławczyk, Marek Wagner, Maja Wolińska, Marcelo Zammenhoff.

15. Przegląd Sztuki SURVIVAL (źródło: materiały prasowe organizatora)

15. Przegląd Sztuki SURVIVAL (źródło: materiały prasowe organizatora)

15. Przegląd Sztuki SURVIVAL
Organizator: Fundacja Art Transparent
Od 23 do 27 czerwca 2017 roku
Audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

Dodaj komentarz