Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Od 5 do 9 lipca 2017 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

Podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który w tym roku odbywa się w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina, przez 5 dni w Lublinie pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów. Na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy najważniejszych przedstawicieli takich gatunków jak chociażby nowa fala, afro-jazz, muzyka elektroniczna, avant rock czy szeroko pojęte world music. W programie m.in. Juno Reactor, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke.

Moulettes (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moulettes (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inne Brzmienia prezentują najoryginalniejszych twórców i unikalne nurty w światowej muzyce. Niezmiennie stawiają na ideę twórczego poszukiwania w sztuce, wysoką jakość artystyczną i kreatywność. Szukają pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją.

Pierwsza gwiazda tegorocznej edycji to dowodzone przez Bena Watkinsa Juno Reactor, czyli legenda światowej sceny goa trance i psychedelic. Działająca już ponad 25 lat formacja ma na koncie szereg koncertów na wszystkich kontynentach, mnóstwo udanych kooperacji z wieloma artystami, legendarne ścieżki dźwiękowe m.in. do takich filmów jak: Matrix Reaktywacja, Matrix Rewolucje, Brave Story, Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2 czy Mortal Kombat. Do Lublina artyści przyjadą na jedyny koncert w Polsce ze specjalnym projektem oraz składem wzbogaconym o znakomitą grupę taneczno-teatralną Mutant Theatre.

Juno Reactor i The Mutant Theatre (źródło: materiały prasowe organizatora)

Juno Reactor i The Mutant Theatre (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejnym headlinerem jest francuski kolektyw Nouvelle Vague, znany szerokiej publiczności z doskonałych autorskich aranżacji wielkich hitów z nurtów new wave, punk i post punk czy new romantic. Artyści odważnie aranżują na nowo legendarne songi The Clash, Joy Division, Depeche Mode, Killing Joke i wielu innych, często sięgając po brzmienia akustyczne, subtelne wokale, melodie w stylu bossa novy, a niekiedy także i bardziej taneczne rytmy. Ich koncerty to niesamowita podróż w piękny, melodyjny i nieco odrealniony świat, wypełniony najważniejszymi utworami muzyki niezależnej ostatnich 40 lat. Jedyna okazja na zobaczenie ich w tym sezonie w Polsce będzie właśnie w Lublinie.

Nouvelle Vague (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nouvelle Vague (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na festiwalu zagra również Mulatu Astatke, artysta, który wymyślił „Ethio jazz”. To jeden z największych mistrzów i popularyzatorów muzyki afrykańskiej. Urodzony w Etiopii, wszechstronnie utalentowany kompozytor, wirtuoz wibrafonu i multiinstrumentalista (z powodzeniem gra na instrumentach perkusyjnych, klawiszowych czy strunowych), z biegiem lat zyskał status postaci kultowej. Jego albumy, w szczególności te nagrane z grupą Heliocentrics, to dziś absolutna klasyka na scenie world music. Jego twórczość stanowi inspirację dla wielu artystów, a utwory Mulatu Astatke samplują nawet takie sławy hip-hopu jak Nas, Damian Marley, Kanye West, Cut Chemist czy K’naan. Artysta podbił też serca kinomanów, nagrywając aż siedem utworów do filmu Broken Flowers Jima Jarmuscha.

Mulatu Asteke (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mulatu Asteke (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niezwykle ważnym elementem festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są coroczne prezentacje wyjątkowych wytwórni płytowych. W tym roku wybór padł na legendarną belgijską oficynę – Crammed Discs. Działający nieprzerwanie od ponad 35 lat label wypracował sobie uznanie i markę na całym świecie. W ich bogatym, liczącym dziś ponad 350 tytułów, katalogu odnaleźć można zespoły z Azji, Afryki, obu Ameryk czy też licznych zakątków Europy. W ramach prezentacji wytwórni wystąpią takie sławy jak Tuxedomoon, Kasai Allstars feat. Basokin czy Aksak Maboul, ale też młodsze pokolenie artystów jak Skip & Die i Aquaserge.

Tuxedomoon (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tuxedomoon (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nazwa Wschód Kultury – Inne Brzmienia zobowiązuje i zawiera w sobie dwa niezwykle istotne dla festiwalu komponenty. Od lat w line-upie widoczny jest pierwiastek wschodni, czyli prezentacje najciekawszych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej, ale nie byłoby prawdziwych „innych brzmień” bez obecności artystów wymykających się tradycyjnym klasyfikacjom i porządkom. Wiele radości dostarczą zwariowani wirtuozi ukulele, czyli Ukulele Orchestra of Great Britain.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz