Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Od 5 do 9 lipca 2017 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

Gromyka to z kolei zespół, który bez wątpienia pozostanie na dłużej w pamięci uczestników festiwalu. To niezwykły kolektyw prosto z serca Rosji. Artyści za cel obrali sobie wciągnięcie widza do świata sowieckich archetypów kulturowych z lat 60. i 70., zniekształconych porcją psychodelii, podkreślającej futurystyczną paranoję tej muzyki. W ich twórczości wyraźnie widoczna jest też zjadliwa satyra na świat współczesnych korporacji.

Gromyka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gromyka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na drugim biegunie są muzycy z Moulettes. Znakomity i bardzo oryginalny zespół, łączący w swoim graniu folk, jazz, psychodeliczny rock i wycieczki w stronę sztuki teatralnej czy nieco mrocznych baśni. Czerpią pełnymi garściami zarówno z muzyki tradycyjnej (klasyczne melodie ludowe z Wysp Brytyjskich), jak i z nurtów współczesnych (trans, trip hop, free jazz). Wisienką na torcie będzie zaś występ jednego z najbardziej szalonych i pozytywnych artystów rodem z Czech, czyli elektroniczny live act — kultowego już w niektórych kręgach — Ventolina.

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejnańskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejnańskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na Innych Brzmieniach czekają nas również spotkania z dwiema legendami yassu, w dwóch unikalnych projektach. Jedną z nich jest Mikołaj Trzaska, który wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego wykona na żywo nagrodzoną Orłem muzykę z filmu Wołyń. Jest to dzieło z jednej strony skromne i minimalistyczne w swoim duchu, z drugiej zaś bardzo bogate w subtelności i autentyczne dźwięki pogranicza, w czym duża zasługa świetnego porozumienia Trzaski z orkiestrą z Sejn. Drugim artystą tego nurtu jest oczywiście Jerzy Mazzoll, którego usłyszymy wraz z kultową już grupą Mazzoll & Arhythmic Perfection. Premierowo wykonają oni materiał z płyty Out out to lunch, który nigdy dotąd nie był zagrany na żywo w całości.

Wacław Zimpel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wacław Zimpel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jako uzupełnienie tegorocznej prezentacji sceny polskiej, w Lublinie wystąpi kolejny absolutnie wyjątkowy artysta — Wacław Zimpel. Laureat Paszportu Polityki, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, po prostu człowiek orkiestra, który, jak sam mówi, bez muzyki nie mógłby istnieć. I całe szczęście, bo dzięki temu my będziemy mogli po raz kolejny obcować z jego niezwykłą twórczością. Na Innych Brzmieniach Wacław Zimpel zaprezentuje swój solo act.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia to festiwal, który każdego roku zaskakuje autorską selekcją najciekawszych, najbardziej frapujących artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego.

Girsly Faye (źródło: materiały prasowe organizatora)

Girsly Faye (źródło: materiały prasowe organizatora)

Współczesna muzyka z Gruzji, Armenii, Ukrainy czy Białorusi wielokrotnie zachwyciła i zaskoczyła naszą widownię podczas poprzednich edycji. Bez wątpienia tak będzie i tym razem, m.in. za sprawą trzech artystek z kręgu muzyki elektronicznej. Każda z nich pochodzi z innego kraju, każda wykonuje też nieco inny rodzaj nowoczesnej muzyki klubowej. Łączy je talent, młodość i przede wszystkim autorskie, poszukujące podejście do własnej twórczości. Między 5 a 9 lipca w Lublinie zagrają: pochodząca z Tbilisi Natalie Beridze, reprezentująca scenę kijowską Grisly Faye oraz Mustelide, która przyjedzie prosto ze stolicy Białorusi.

Mustelide (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mustelide (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna wschodnia odsłona „innych brzmień” to jednak nie tylko elektronika. Na scenach festiwalu pojawią się też dwa „żywe” składy — gruziński Mebo Renard i ukraiński Tik Tu. Ci pierwsi to duet i jednocześnie połowa doskonale u nas przyjętego przed trzema laty przebojowego zespołu BearFox. Archibald odpowiada za wszelkiego rodzaju instrumenty perkusyjne, zaś Mebo to gitara i przede wszystkim fenomenalny, zjawiskowy, zapadający w pamięć wokal.

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR