• 2017-07-24

Anita Owsianna. Defekt

Od 28 lipca do 27 sierpnia 2017 roku | Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Anita Owsianna (ur.1991 r.) jest absolwentką Wydziału Sztuki na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Wydziału Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie żyje i pracuje w Poznaniu.  W kwietniu 2017 roku, jako jedyna Polka zaproszona została do udziału w prestiżowych targach sztuki The Other Art Fair w Londynie, gdzie prezentowała swoją twórczość wśród znanych światowych galerzystów i kuratorów.

Anita Owsianna, „Defekt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anita Owsianna, „Defekt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podobno dobra poezja wynika ze spontanicznego wybuchu głębokich uczuć. Taki właśnie wybuch jest powodem mojego malarstwa. Działam by zsumować ducha i materię. Ekspresja i powoływane przeze mnie struktury obrazu pozwalają mi wyrazić to, co niewyrażalne, zaznaczyć własne ja w dziele. Malarstwo to osobista synteza rzeczywistości. W moim przypadku wspina się ku abstrakcji. Istnieję intuicyjnie. Szanuję i pielęgnuję przypadek. Biel, czerń, monochrom – od, do i pomiędzy – mówi Owsianna o swojej twórczości.

Już od dyplomowego cyklu Przejścia artystka konsekwentnie rozważa w swoich obrazach kwestie tożsamości artysty, wpływu wrażeń i emocjina ekspresję w malarstwie. Owsianna pozostaje wyraźnie pod wpływem minimalizmu, co wyraża się m.in. ograniczeniem palety barwnej do odcieni bieli i szarości, z kontrastową czernią w formach geometrycznych. Charakterystyczne dla artystki jest osadzanie elementów świata realnego w przestrzeni obrazu. Wcześniej działo się to za pośrednictwem kolażu, ostatnio artystka rozwija bardziej techniki malarskie. Wprowadzone w harmonijną całość elementy obce – defekty właśnie – to rodzaj transgresji otwierającej widza na nowe doświadczanie sztuki. Szukając syntezy rzeczywistości, artystka sięga po abstrakcję, w której jednak odnaleźć można konkret – człowieczeństwo: ból, strach, samotność, odmienność. Obecna w obrazach Anity delikatność okazuje się pozorna, jawi się jako nowa ekspresja, nowa siła.

Anita Owsianna, „Defekt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anita Owsianna, „Defekt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedstawiając swój ostatni cykl – Defekt autorka deklaruje:

Ten cykl to odpowiedź na ułomność ciała i obrazu. Efekty myśli i działań krążących wokół ustanowienia całości materii. Płótna niekompletne, ale scalone elementami innego. Niepewność i niemoc wyrażona zdecydowanym działaniem. Moment, gdy materia zostaje pozbawiona ogniw własnych, a elementy obce stają się jej integralną częścią.
Materia to ciało.
Materia to obraz.

Anita Owsianna. Defekt
Od 28 lipca do 27 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 27 lipca, godz. 18.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Galeria Promocji Młodych Antresola

Dodaj komentarz