• 2017-07-20

Carnaval Sztukmistrzów

Od 27 do 30 lipca 2017 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

Carnaval Sztukmistrzów to barwne święto dedykowane cyrkowi, teatrowi i sztukom ulicy. Festiwal odbywający się w przestrzeni Lublina to jedyna okazja by zobaczyć, w jednym miejscu, najważniejsze przedstawienia i najlepszych artystów nurtu sztuki nowego cyrku.

Carnaval Sztukmistrzów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carnaval Sztukmistrzów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas VIII edycji Carnavalu Sztukmistrzów miasto opanują kuglarze i klauni, rozbrzmiewać będzie muzyka, a plac po Farze zaprezentuje się w zupełnie nowej odsłonie. Ulice i place miasta zapełnią nieprzewidywalni buskerzy, nie zabraknie muzyki, wydarzeń dedykowanym dzieciom i adrenaliny dzięki niezwykłym popisom highlinerów. Na uwiedzionych światem sztuki nowego cyrku czekają warsztaty, podczas których pod okiem profesjonalistów mogą odkrywać swoje cyrkowe powołanie, ćwicząc żonglerkę, iluzję czy chodzenie po taśmach.

Carnaval Sztukmistrzów to liczne wydarzenia odbywające się w centrum miasta – od Błoni pod Zamkiem poprzez Stare Miasto, plac Litewski aż po ulicę Wieniawską (Błonia pod Zamkiem, plac za Trybunałem, Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów, plac po Farze, plac przy dawnym Teatrze im. H.Ch. Andersena, Krakowskie Przedmieście na rogu z ul. Kapucyńską, plac przed Centrum Kultury, Centrum Kultury, plac Litewski, ul. Wieniawska, Tarasy Zamkowe). Niespodzianką tegorocznej edycji, nawiązującą do jubileuszu 700-lecia, będzie zupełnie nowa instalacja artystyczna na placu po Farze. Będzie ona pełnić funkcję niecodziennej sceny dla spektakli i koncertów oraz przestrzeni do zabawy dla gości festiwalu.

La Chouing, fot. Pacewa (źródło: materiały prasowe organizatora)

La Chouing, fot. Pacewa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rodziny z dziećmi każdego dnia będą mogły obejrzeć liczne przedstawienia, wziąć udział w warsztatach oraz bawić się w Miasteczku Zabaw Niezwykłych Klanzy na placu przed Centrum Kultury przy ulicy Peowiaków.

Każdego wieczora na placu po Farze, w przestrzeni niezwykłej instalacji artystycznej, odbędą się koncerty na żywo, które zapewnią zarówno dźwiękowe, jak i wizualne wrażenia. Na tych, którzy wciąż będą w festiwalowym nastroju, po koncertach czeka Klub Festiwalowy, a w nim kolejne przedstawienia i koncerty.

Wystąpią:

El Cruce

El Cruce (źródło: materiały prasowe organizatora)

El Cruce (źródło: materiały prasowe organizatora)

To pochodzący z Hiszpanii cyrk stworzony przez Nicolettę Battaglię i Rubena Ría. Artystów połączyła pasja do dwóch praktyk scenicznych: współczesnego cyrku oraz teatru fizycznego. W swoich spektaklach łączą właśnie te dwie sztuki z muzyką na żywo. Widowiska El Cruce, oparte na ruchu, przepełnione aluzjami i symbolami, pokazują kruchość, lęki, pragnienia i problemy relacji międzyludzkich. Za pomocą tych elementów Battaglia i Río tworzą unikalny spektakl – głęboko czerpiący z ekspresjonizmu – który nie jest wyłącznie komedią absurdu. Podczas Carnavalu Sztukmistrzów zaprezentują występ Punto y Coma.

Theatre Irrwish

Theater Irrwisch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Theater Irrwisch (źródło: materiały prasowe organizatora)

To grupa indywidualnych artystów cyrkowych z Austrii. Od 1992 roku podróżują po świecie, przedstawiając swój bogaty repertuar: od akrobatyki poprzez szczudła aż po różnego rodzaju spektakle: śmieszne, dziwne, ale i poważne – między innymi o społeczeństwie oraz o oszukiwaniu siebie samego i innych. Przedstawiają się jako ci, co „łamią tabu oraz przesuwają granice”. Grupę tworzą: Stefan Novak, Stefan Grassl, Rudolf Hebinger, Christofe Dumalin, Manfred Unterluggauer i Isabella Heugl. Podczas Carnavalu zaprezentują dwa spektakle – Wegenstreits Guests i The Mudjumping.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz