• 2017-07-27

Kierunek mebel

Od 20 lipca do 7 września 2017 roku | Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zaprasza na cztery wystawy zebrane pod hasłem Kierunek mebel.  Prezentują one wiele wymiarów kształcenia na kierunku projektowanie mebla na Wydziale Architektury i Wzornictwa. Dzięki nim można zobaczyć jak kształtują się projekty, od pierwszych szkiców na wystawie Work in Progress aż do wdrożenia gotowego projektu w Kierunkach Współpracy.

Barbara Stelmachowska, „Kuchnia zero” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Stelmachowska, „Kuchnia zero” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy o wystawach: Mnogość założeń i trajektorii docierania do wyznaczonego celu skadrowaliśmy w różnych etapach procesu projektowego. Obok prac ukończonych i wdrożonych do seryjnej produkcji, obejrzeć będzie można także ledwo rysujące się szkice, figury konstrukcyjne, z których przy odrobinie szczęścia i dużej ilości pracy kiedyś wykwitnie ta właściwa i wyczekiwana forma.

Te abstrakcyjne i swoiście prenatalne zjawiska prezentuje wystawa Work in Progress. To ślady pierwszych kroków, jakie studenci naszego kierunku wykonują w uniwersyteckiej modelarni z pomocą kierujących nią mistrzów stolarskich. Zaklęte w nich myśli są czyste i świeże, co często pozwala lepiej rozpoznać rzeczywiste intencje autorów niż w przypadku obiektów na wyższym poziomie ukończenia.

Mateusz Słociński, „Shuttle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mateusz Słociński, „Shuttle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Office buduje dialog wewnętrzny obiektów stanowiący dziś istotę dobrze zorganizowanej przestrzeni biurowej. Spotkały się tutaj i wzajemnie ze sobą współgrają projekty ze wszystkich pięciu pracowni kierunkowych. Zmieszały się z sobą działania podejmowane we współpracy z przedstawicielami przemysłu meblarskiego (NOTI, Norcospectra) oraz indywidualna praca studenta i prowadzącego. Wykrystalizowały się strefy: Workspace, Kitchen oraz Chill Out.

Simple is Better opowiada o niezmiennej potrzebie porządkowania formy i czyszczenia jej ze wszystkiego, co zbędne. Dopiero wtedy nasza uwaga skupia się na detalu. Pojawia się rzeczywista potrzeba jego wyrafinowania. Sublimacja wzajemnych proporcji elementów i zastosowanych materiałów nabiera nowej, specjalnej rangi.

Joanna Muszyńska, Mateusz Waszak, „Wspólna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Muszyńska, Mateusz Waszak, „Wspólna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najwyższy poziom korelacji działań projektowych z całą otoczką składającą się na wdrożenie i komercjalizację produktu prezentują obiekty na wystawie Kierunki Współpracy. Zaobserwować tu można otwarcie kierunku projektowanie mebla na obszary nie tylko stricte meblowe, lecz także pokrewne, jak choćby kreowanie małej architektury. Efekty działań przebiegających na styku dydaktyki i twardego biznesu najlepiej pokazują, jak trudne jest osiągnięcie sukcesu komercyjnego w produkcji przemysłowej.

Kierunek mebel:
Organizator: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Wystawy czynne od 20 lipca do 7 września 2017 roku

Work in progress
Kuratorzy: Marcin Konicki, Marta Bartkowiak
Galeria Designu UAP w Poznaniu

Office
Kuratorzy: Mateusz Wróblewski, Mateusz Słociński, Justyna Burkiewicz
Duża Scena UAP + witryna Małej Sceny UAP w Poznaniu

Simple is Better
Kuratorki: Jolanta Usarewicz-Owsian, Marta Kincel
Galeria R20 w Poznaniu

Kierunki Współpracy
Kuratorki: Katarzyna Laskowska, Joanna Lisiecka, Oliwia Piechaczek
Galeria Curator’s Lab w Poznaniu

Dodaj komentarz