• 2017-07-28

Thorsten Goldberg. Konstruując chmury

Od 29 lipca do 22 października 2017 roku | Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Thorsten Goldberg to berliński artysta specjalizujący się w sztuce w przestrzeni publicznej. Autor szeregu rzeźb, instalacji i projektów w Niemczech, Norwegii, Kanadzie i Polsce. Na wystawie w Orońsku artysta zaprezentuje poetyckie, wieloznaczne prace.

Thorsten Goldberg, „Neon Cumulus”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Thorsten Goldberg, „Neon Cumulus”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W przestrzeni Galerii „Oranżeria” można będzie obejrzeć unoszącą się neonową chmurę, połyskujący szklany model dna orońskiego stawu Rolina i film video ukazujący lustrzane odbicia krajobrazu widoczne w mokrym chodniku. Tym trzem głównym projektom towarzyszyć będą porcelanowe i srebrne chmurki, złota gałązka z gniazdka, które zostanie niebawem umieszczone w specjalnej gablocie-sejfie w jednej z berlińskich szkół oraz powierzchnie różnych geograficznych regionów, służące jako inspiracja i materiał dla tworzenia obiektów berlińskiego artysty, umieszczanych następnie na ścianach i fasadach budynków w różnych punktach świata.

Będzie też coś dla parkowej fauny. Na szybach galerii artysta umieści napisy widoczne tylko dla ptaków. Będą one w przyszłości ostrzegać je przed szklaną barierą dużo skuteczniej niż tradycyjne, czarne i nieruchome sylwetki drapieżników.

Prace Thorstena Goldberga były już prezentowane w prestiżowych galeriach i muzeach w Polsce: Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku, Galerii Arsenał w Białymstoku czy Muzeum Narodowym w Szczecinie. Na budynku Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu co wieczór świeci chmura osiadła na skraju dachu. W Gdańsku nad Motławą za rok co dziesiąty przechodzień wywoła zjawisko różowej chmurki. Pink Occurance wygrała kilka lat temu doroczny konkurs na dzieło sztuki umieszczone w przestrzeni publicznej.

Thorsten Goldberg, „Neon Cumulus”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Thorsten Goldberg, „Neon Cumulus”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystkie prace Goldberga są próbą zrozumienia nieuchwytnych lub niewidzialnych zjawisk – amorficznej i efemerycznej chmury wyglądającej jak neonowa tomografia, deszczu przypominającego piksele, które zakłócają obraz drzewa widniejącego w filmowym kadrze i topografii dna stawu, którego nigdy nie oglądamy, a który artysta kilka miesięcy wcześniej poddał procesowi sondowania z łódki.

Konstruując chmury to pierwsza wystawa artysty w Centrum Rzeźby Polskiej. Od końca lipca można też będzie podziwiać w parkowej kolekcji nową monumentalną rzeźbę tajemniczo zatytułowaną Opera się nie skończy, dopóki śpiewa gruba dama. Wyjaśnienie zagadkowego tytułu znajdziecie Państwo w folderze towarzyszącym ekspozycji.

20 i 21 października tego roku, przy okazji wystawy Thorstena Goldberga, odbędzie się międzynarodowa konferencja Rzeźba dzisiaj II. O sztuce w przestrzeni publicznej, która przybliży przykłady takiej twórczości i jej praktyczne strony. W konferencji wezmą udział przedstawiciele miast europejskich: Berlina, Wiednia, Brukseli i Oslo oraz miast polskich: Warszawy, Poznania i Gdańska.

Kuratorka wystawy: Eulalia Domanowska

Thorsten Goldberg, „Cumulus 08.07”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Thorsten Goldberg, „Cumulus 08.07”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Thorsten Goldberg. Konstruując chmury
Kurator: Eulalia Domanowska
Otwarcie: 29 lipca 2017 roku, godz. 14.00
Wystawa czynna do 22 października 2017 roku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

1 komentarz do artykułu “Thorsten Goldberg. Konstruując chmury”

  1. Małgorzata

    bardzo interesująca, innowacyjna wystawa

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR