• 2017-08-09

Jarmark Jagielloński

Od 12 do 15 sierpnia 2017 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

Jarmark Jagielloński w Lublinie to prawdziwe święto kultury tradycyjnej. Na lubelskim Starym Mieście po raz jedenasty będzie można podziwiać starannie wyselekcjonowaną sztukę ludową i rzemiosło twórców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Białorusi i Litwy, którzy swoje wyroby wykonują zgodnie z regionalną tradycją. W tegorocznym programie znajdzie się też wydarzenia specjalnie przygotowane z okazji Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina na prawie magdeburskim.

Jarmark Jagielloński, fot. Marcin Butryn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarmark Jagielloński, fot. Marcin Butryn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku jest pisankarstwo – różne techniki i wzory zdobienia jaj. W związku z tym na Jarmarku Rękodzielniczym pojawi się pełen wachlarz wzornictwa i technik zdobniczych pisanki. Na wystawach tematycznych zaprezentowane zostaną m.in. pisanki z różnych regionów Ukrainy pochodzące ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Ludowej – „Muzeum Iwana Honczara” (Kijów, Ukraina). Będzie można zobaczyć wycinanki Darii Alioshkiny, które zostały zainspirowane pisanką i jej symboliką. Jajku poświęcona jest też Letnia Szkoła Pisankarstwa oraz wiele pojedynczych warsztatów przy stoiskach twórców ludowych.

Program artystyczny Jarmarku to różnorodność kultur, które już w czasach Jagiellonów wzbogacały miasto i stanowiły o jego sile na arenie międzynarodowej. Specjalnym wydarzeniem będzie koncert re:tradycja, w tym roku dedykowany miastu z okazji 700-lecia. Na scenie spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Wystąpią Kayah i Teresa Mirga z zespołem, Kałe Bała, Michał Urbaniak i Kapela Romana Wojciechowskiego, Antoni „Ziut” Gralak i Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Włodek Pawlik z Janiną Chmiel i rodzinną Kapelą Butrynów. Muzyczna scena Festiwalu to także koncert legendarnej rumuńskiej grupy Taraf de Haïdouks, której muzyka oparta jest przede wszystkim na brzmieniu akordeonów, cymbałów i skrzypiec, czy koncert zespołu Radio Cos z Hiszpanii wykonującego muzykę galicyjską. Na scenie Jarmarku Jagiellońskiego zagra także zespół Sefardix Trio czyli klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokali rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Muzykę opoczyńską do Lublina przywiezie zespół Odpoczno.

Jarmark Jagielloński, fot. Marcin Butryn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarmark Jagielloński, fot. Marcin Butryn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie zabraknie też muzyki granej na ulicach starego miasta. Tradycyjne dźwięki będą przez cały Jarmark zapewniać Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego oraz liczne kapele, które swoje umiejętności zaprezentują również podczas uwielbianych przez wszystkich nocnych potańcówek. Usłyszymy Kapelę Jana Fokta, Chłopców z Nowoszyszek, Wędrowca czy Kapelę Lipców z Wygnanowa.

Program Festiwalu jest bogaty również w ofertę warsztatową dotyczącą sztuki i rzemiosł tradycyjnych, warsztatów tańca prowadzonych przez Piotra Zgorzelskiego, czy warsztatów o dzikich jadalnych roślinach prowadzonych przez etnobotanika Karola Szurdaka. Zapisy na warsztaty ruszą już od 1 sierpnia.

Niezwykłe Jarmarkowe Podwórko zaprosi całe rodziny do międzypokoleniowej podróży po tradycyjnych grach i zabawach. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego będzie można wziąć udział w specjalnych wycieczkach tematycznych, wybić monetę 700-lecia, wysłuchać opowieści dawnego Lublina i zobaczyć m.in. wystawę specjalnie przygotowaną z okazji obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia – „Czas jarmarków”, która w przekrojowy sposób przybliża historię i tło społeczno-gospodarcze jarmarków lubelskich począwszy od XV aż do XX wieku. Wystawa będzie bogato ilustrowana zdjęciami i rycinami.

Jarmark Jagielloński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarmark Jagielloński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarmark Jagielloński jest największym jarmarkiem w Polsce skupiającym twórców reprezentujących swoją dziedzinę twórczości opartą o regionalne wzornictwo i techniki wykonania (m.in. wyroby z drewna, garncarstwo i ceramika, haft, wyrób instrumentów tradycyjnych, kowalstwo, malarstwo, plecionkarstwo, zabawkarstwo, plastyka zdobnicza i obrzędowa, koronkarstwo czy tkactwo). Wyróżnikiem Jarmarku spośród innych podobnych wydarzeń jest to, że nie można wykupić na nim powierzchni handlowej. Organizatorzy sami zapraszają wyselekcjonowanych artystów zarówno z Polski jak i zza granicy, aby mogli prezentować swoje rzemiosło i tradycję. Co roku podczas Jarmarku Jagiellońskiego każdy z zaproszonych twórców podlega ocenie merytorycznej komisji konkursowej. Dzięki temu jakość prezentowanych na festiwalu produktów jest ściśle kontrolowana i z roku na rok wzrasta. Zaproszeni twórcy aktywnie uczestniczą w Jarmarku prowadząc przy stoiskach pokazy i warsztaty. Jest to okazja do zapoznania się szczegółowo z daną dziedziną twórczości, porozmawiania z prawdziwymi pasjonatami oraz do nauki nowych umiejętności.

Jarmark Jagielloński nawiązuje do dawnych jarmarków podczas, których można było zakupić produkty u wystawców z całej Europy. Dziś organizatorzy współpracują z zagranicznymi ośrodkami skupiającymi twórców ludowych z Europy Środkowo-Wschodniej, co pozwala na zaproszenie interesujących i sprawdzonych artystów. Podczas każdego dnia jarmarku możemy oglądać produkty od ponad 250 rzemieślników i twórców ludowych. W programie także liczne koncerty muzyki tradycyjnej nawiązującej do źródeł, wystawy, spektakle, pokazy, warsztaty, podwórko gier i zabaw tradycyjnych oraz nocne potańcówki.

11. Jarmark Jagielloński
Od 12 do 15 sierpnia 2017
Jarmark Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz