• 2017-08-25

14. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Od 25 sierpnia do 6 września 2017 roku | Fundacja Shalom

Style, trendy i mody naturalną koleją rzeczy powracają. Chętnie obserwujemy, jak przeszłość wdziera się w naszą codzienność, w uliczną przestrzeń. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, szanując historię Warszawy i jej mieszkańców, przywraca pamięć o niej dla tych, którym bliskie jest kulturowe dziedzictwo, wielokulturowość i otwartość stolicy. Jak co roku artyści z całego świata zaprezentują swoje nowatorskie, eklektyczne i twórcze wykonania inspirowane wspólną, polsko-żydowską tradycją.

Miri Mesika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miri Mesika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Warszawa Singera odbywa się na przełomie sierpnia i września przy Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej. Tym razem część wydarzeń odbędzie się w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35 w Warszawie. Niektórym spektaklom miejsca użyczy Teatr Kwadrat. Imprezy będą się odbywały także w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz na scenie ATM Studio.

Festiwal prezentuje różne przejawy żywej, polsko-żydowskiej tradycji. Na scenach wystąpią wybitni artyści czerpiący z bogactwa kulturowej spuścizny Żydów polskich. Znakomity program, wybitni twórcy, wielość atrakcji corocznie przyciągają na Festiwal 60 tys. widzów.

Tegoroczną edycję Festiwalu tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantoralnej. W tym roku muzycy wystąpią z projektem Ahava Raba – emocjonalną interpretacją modlitwy i błogosławieństwa recytowanego przez wyznawców judaizmu podczas Szacharit – porannych żydowskich obrzędów religijnych. W tym wykonaniu wystąpią światowej sławy artyści: Frank London, Yaakov Lemmer, Patrick Farrell, Merlin Shepherd, Guy Shalom, Benjy Fox-Rosen.

Jednym z wyjątkowych wydarzeń festiwalowych będzie warszawska premiera płyty  zespołu Kroke Traveller – jednego z najpopularniejszych zespołów w Polsce i Europie sięgającego po inspiracje do szeroko pojętej muzyki etnicznej. Traveller to już jedenasty album w dorobku krakowskiego trio, który na światowej scenie muzycznej święci tryumfy od dwudziestu pięciu lat. Płyta jest zapisem doświadczeń muzycznych zespołu, który przez ćwierćwiecze podróżuje po całym świecie. Celebrując swój jubileusz podczas festiwalu, Kroke zaprosiło na gościnny występ Annę Marię Jopek, artystkę koncertującą z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów.

Daniel Kahn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Kahn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Specjalnie na czas Festiwalu pojawi się „człowiek orkiestra” – Daniel Kahn, pochodzący z USA, tworzący obecnie w Berlinie aktor, reżyser, scenarzysta, poeta. Na scenie zaprezentuje swoje dwa projekty muzyczne. The Painted Bird łączy akordeon i klarnet z punk rockiem i puzon z gitarą elektryczną. W takim nowatorskim wykonaniu usłyszymy m.in. pieśni Mordechaja Gebirtiga czy Davida Edelstadta z twórczą, nowojorską swobodą i kabaretową formą. W drugim projekcie wystąpi z międzynarodową supergrupą The Brothers Nazaroff, grającą w stylu jidish-folkpunk simcha madness.

Usłyszymy również Renatę Przemyk wykonującą utwory z jej najnowszej płyty – pochodzące ze spektaklu Boogie Street według Księgi tęsknoty Leonarda Cohena. Wyjątkowym dopełnieniem koncertu będą dodatkowe piosenki z repertuaru Cohena, takie jak Suzanne czy Hallelujah.

Rolf Kuehn, fot. Jens Herndorff (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rolf Kuehn, fot. Jens Herndorff (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie Festiwalu pojawi się ponownie sekcja Singer Jazz Festiwal – w jej ramach zagrają wybitne osobowości sceny jazzowej.

Będziemy mieli okazję posłuchać największej gwiazdy jazzowej odsłony Festiwalu, Rolfa Kühna. Ten światowej sławy muzyk jazzowy pochodzący z Niemiec jest fenomenem: performer i klarnecista osiągający mistrzostwo w wielu muzycznych dziedzinach. Usłyszymy go w unikalnym projekcie Adama Barucha Clarinet Summit, do którego zaproszono polskich muzyków jazzowych, m.in. Ircha Clarinet Quartet – powołany przez Mikołaja Trzaskę kwartet dęty składający się ze znakomitych muzyków, grających na różnych rodzajach klarnetów. Udział w projekcie wezmą także Bracia Oleś, okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku.

Główną gwiazdą finałowego koncertu festiwalowego będzie David D’Or, światowej sławy izraelski kontratenor i kompozytor. Gościł już w Polsce podczas XI edycji Festiwalu – został bardzo dobrze przyjęty przez polskich słuchaczy. W tym roku obdarzony anielskim, niepowtarzalnym głosem artysta powraca do Warszawy z nowym projektem. Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpi w unikalnym połączeniu z wielką gwiazdą izraelskiej sceny muzycznej, Miri Mesiką. Ta zjawiskowa artystka, ciesząca się ogromną popularnością w Izraelu, zawita do Polski po raz pierwszy.

„Malowany ptak”, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Malowany ptak”, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mocną stroną Festiwalu są również spektakle teatralne. Będzie okazja, by zobaczyć popularne i cieszące się uznaniem publiczności przedstawienia Teatru Żydowskiego, m.in. SzoszęSzabasową dziewczynę czy Miasteczko Karsylewka. Przed nami także szansa, by obejrzeć kultowe spektakle, które specjalnie na czas Festiwalu powrócą na deski teatralne. We współpracy z TR Warszawa na deskach ATM Studio obejrzymy dwie wybitne sztuki w reżyserii Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego. Dybuk to sztuka oparta na wybitnym dramacie żydowskim Szymona Anskiego – historia o duszy zmarłego ucznia jesziwy wcielającego się w ciało ukochanej, która w interpretacji Kleczewskiej i Chotkowskiego ukazuje też swoje nowe, ważne dla współczesnego widza sensy. Czeka na nas wyjątkowe artystyczne wydarzenie – spektakl Malowany Ptak według głośnej, kontrowersyjnej powieści Jerzego Kosińskiego, niedawno mający swoją warszawską premierę. To historia małego żydowskiego chłopca, który podczas II wojny światowej szuka schronienia na polskiej wsi. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Polskim w Poznaniu. Podczas Festiwalu swoje spektakle zaprezentują też Teatr Yiddishpiel z Izraela oraz teatr Żydowski z Bukaresztu. Zostaną także pokazane przedstawienia polskich scen teatralnych o tematyce żydowskiej.

Ulica Próżna, Festiwal Warszawa Singera (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ulica Próżna, Festiwal Warszawa Singera (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Warszawa Singera to inicjatywa Fundacji Shalom, której celem jest przywrócenie, choć na kilka dni, atmosfery przedwojennej Warszawy. Organizatorzy chcą pokazać kulturę jidysz, jej znakomitą literaturę i dorobek. Książki, muzyka, teatr, kuchnia, rozmowy z twórcami i artystami – tego nie mogłoby zabraknąć. Prezentowani są pisarze, muzycy, artyści różnych formacji i pokoleń oraz ich innowacyjne projekty. Festiwal daje też szansę poznania żydowskiej historii i zwyczajów. Odbywają się rozmowy z ekspertami, historykami, naukowcami, dyskusje i wymiany poglądów. To wydarzenie, dzięki któremu dialog historii ze współczesnością jest możliwy i efektywny.

14. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Od 25 sierpnia do 6 września 2017 roku
Organizator: Fundacja Shalom

Dodaj komentarz