• 2017-08-03

OFF Festival w Katowicach

Od 4 do 6 sierpnia 2017 roku | Katowice

„Najłatwiej płynie się z prądem, ale my nie lubimy łatwych rozwiązań” – mówią organizatorzy OFF Festivalu. Podczas 12. edycji w Dolinie Trzech Stawów pojawią się m.in. PJ Harvey, Feist, Swans, Shellac, Talib Kweli Live, Beak>, The Black Madonna i Jessy Lanza, a Polskę reprezentować będą m.in. Kwadrofonik + Artur Rojek i PRO8L3M. Na czterech scenach wystąpi kilkudziesięciu artystów – absolutnie wyjątkowych, unikalnych, poszukujących.

OFF-Festival w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

OFF-Festival w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Off Festival powstał w 2006 roku nie po to, by się wszystkim podobać, ale po to, by intrygować, zadawać pytania, oburzać, prowokować do dyskusji, inspirować. Dla organizatorów oprócz pochwał uczestników imprezy, wyrazów uznania ze strony mediów i licznych nagród, ważnymi są pomysły, które narodziły się na festiwalu; inspiracje, które przełożyły się na sztukę, pracę i życie prywatne.

W tym roku zagrają:

Arab Strap

Lepie niż dziennikarz „The Guardian” ująć tego nie można: „Rozpad Arab Strap uczynił świat miejscem lepszym, ale nie głębszym…”. Emocje serwowane przez ten szkocki duet, choć prawdziwe – a raczej dlatego, że tak boleśnie prawdziwe – trudne były do zniesienia. Kiedy jednak ich zabrakło, wszyscy zrozumieliśmy, jak ważnym i unikalnym zjawiskiem w brytyjskiej muzyce przełomu stuleci był Arab Strap. W 2016 roku modlitwy fanów zostały wysłuchane – Aidan Moffat i Malcolm Middleton znowu stanęli razem na scenie, świętując 20 urodziny formacji.

Beak> (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beak> (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beak>, czyli trio z Bristolu, w którego skład wchodzą Geoff Barrow (filar grupy Portishead), Billy Fuller (znany ze współpracy z Robertem Plantem) i Will Young. W swojej muzyce odwołują się do kraut rocka, minimalistycznych korzeni współczesnej muzyki elektronicznej i brytyjskiego tanecznego podziemia.

The Black Madonna, fot. Aldo Paredes (źródło: materiały prasowe organizatora)

The Black Madonna, fot. Aldo Paredes (źródło: materiały prasowe organizatora)

The Black Madonna, czyli jedna z najbardziej szanowanych i najpopularniejszych didżejek, opierająca sety na kruchej równowadze pomiędzy sprawdzonymi hitami i odważnymi odkryciami, ceniona producentka – by wymienić tylko Exodus i A Jealous Heart Never Rests – i rezydentka kultowego Smart Bar w Chicago, który pod jej kuratelą zyskał miano jednego z najlepszych klubów Ameryki.

Na Scenie Eksperymentalnej wystąpi Norman Westberg, znany publiczności jako gitarzysta Swans, który współtworzył brzmienie zespołu już od czasów albumu Filth.

Circuit des Yeux, fot. Julia Dratel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Circuit des Yeux, fot. Julia Dratel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Circuit des Yeux, czyli artystyczne alter ego amerykańskiej wokalistki Haley Fohr. Nie jedyne zresztą – świat zna ją również jako tajemniczą, wyjętą spod prawa Jackie Lynn. W przypadku Fohr niemożliwe jest jednoznaczne ustalenie, gdzie kończy się prywatność, a zaczyna sztuka. Intymne, niepokojące pieśni, zaśpiewane przez wokalistkę ciemnym, niskim głosem, trącają najczulsze struny w duszy odbiorcy, dochodzą do miejsc i emocji najgłębiej ukrytych. Najłatwiej sprawdzić to na przykładzie albumu In Plain Speech (Thrill Jockey, 2015), nagranego przez Circuit des Yeux w towarzystwie przyjaciół z alternatywnej sceny Chicago, muzyków związanych m.in. z formacjami Cave, Bitchin Bajas i Little Scream.

Duży Jack, czyli czysty destylat hardcore/noise/rock’n’rolla.

Krocząca własną ścieżką pomiędzy wysmakowaną muzyką alternatywną a oryginalnie interpretowanym amerykańskim folkiem Leslie Feist, czyli charyzmatyczna kanadyjska wokalistka. Jej wyjątkowość, słyszalna przede wszystkim na solowych płytach doceniana jest i przez fanów, i branżę. Feist może się pochwalić całym naręczem muzycznych trofeów – w tym Juno i Polaris Music – i nominacjami do najbardziej prestiżowych nagród świata – Grammy, BRIT Awards – a także licznymi piosenkami będącymi ozdobą filmów i reklam oraz repertuaru innych artystów (od coveru jej Limit to Your Love wystartowała przecież kariera Jamesa Blake’a). Koncert Feist na Off Festivalu w Katowicach 2017 będzie pierwszym występem artystki w Polsce.

Strony: 1 2 3 4 5

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR