Wschód Kultury / Inny Wymiar 2017

Od 31 sierpnia do 3 września 2017 roku | Białostocki Ośrodek Kultury

Przed nami 5. edycja festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar w Białymstoku. Przez cztery dni festiwalowe, w ramach sześciu wymiarów, odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń: koncerty, spektakle, pokazy mody, wystawy, film z muzyką na żywo czy rodzinne warsztaty. Do Białegostoku przyjadą artyści z Gruzji, Armenii, Stanów Zjednoczonych, Jemenu, Izraela, Słowenii, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji, Syrii i Polski.

A-WA (źródło: materiały prasowe organizatora)

A-WA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Inny Wymiar istnieje od 2007 roku. W 2013 roku pojawił się w nowej odsłonie – w ramach projektu Wschód Kultury, będącego formą współpracy kulturalnej trzech miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) z krajami Partnerstwa Wschodniego. Od samego początku główną ideą festiwalu było prezentowanie bogactwa wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Inny Wymiar promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnym działaniem artystycznym. Każda edycja festiwalu poświęcona jest innej narodowości, od wieków współtworzącej historię i kulturę regionu. Do tej pory byli to Tatarzy, Białorusini, Żydzi i Ukraińcy; w tym roku proponowane przez organizatorów wydarzenia będą związane z szeroko pojętym Wschodem i krajami Partnerstwa Wschodniego.

Na Rynku Kościuszki w ramach Innego Wymiaru Muzyki wystąpią zespoły: A-WA (Izrael/Jemen), Warsaw Afrobeat Orchestra, The Ufoslavians (Słowenia) i Dzikie Jabłka. Duże emocje wzbudzają także planowane występy gruzińskiego Tria Mandili i przedstawiciela rosyjskiej sceny elektronicznej – zespołu Oligarkh. Będzie może usłyszeć także T’ien Lai, Adama Frankiewicza i Miss God. Pieśni Piękne wykonają ludowe pieśni z pogranicza miasta i wsi W srebrze cały świat na opak, a Ola Bilińska zaprezentuje swój premierowy projekt Studnia / Šulinys / A Well, do którego zaprosiła trzy Litwinki, siostry Lauksminę, Domakinję i Ramintę Krisciunaite. Przy Pałacu Branickich odbędzie się koncert Muzyka w Ogrodach Branickiego z dziełami G. F. Händla Muzyka na wodzie i Muzyka sztucznych ogni, zaś w przestrzeni Wielkiej Synagogi w Tykocinie Noc Nigunów zaprezentują Vocal Varshe i Adeb Chamoun. Wielką gratką jest także całonocne spotkanie z muzyką eksperymentalną, ambientem i techno w ramach Taste The East.

Bei Ru (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bei Ru (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inny Wymiar Filmu zabierze widzów w podróż do Armenii. Do najsłynniejszego ormiańskiego filmu Zare (1926), uważanego za jeden z pierwszych obrazów przedstawiających życie Kurdów i Jazydów, zagra ormiańsko-amerykański artysta Bei Ru. Artysta znany jest z mieszania rytmów Bliskiego Wschodu z elektroniką i żywymi instrumentami; współtworzył także ścieżkę dźwiękową do irańskiego westernu wampirzego O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu (2014).

W ramach Innego Wymiaru Sztuki można będzie zobaczyć cztery wystawy: wystawę ukraińskiego kolektywu artystycznego Open Group Ze względu na okolicznościUwaga! Granica, dotyczącą problemów z przekraczaniem granic poza Strefą Schengen, otwartą niedawno wystawę Sąsiedzi wyjechali do Treblinki, której towarzyszyć będzie spotkanie z artystami i promocja katalogu z udziałem Andy Rottenberg, Krystyny Piotrowskiej, Ewy Rogalewskiej i Krzysztofa Godlewskiego oraz prezentację zdjęć Davita Hakobyana, osobistego fotografa prezydenta Republiki Armenii – Historie z podróży.

Oligarkh (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oligarkh (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inny Wymiar Społeczności to prezentacja kuchni ormiańskiej przez Dianę Volokhovą, promocja albumu z przedwojennymi zdjęciami Białystok w migawce fotograficznej, warsztaty rodzinne nad rzeką Białą i strefa wydarzeń familijnych Bliscy sąsiedzi – mozaika kultur na Rynku Kościuszki, spacer edukacyjny Znikające miejsca i ludzie oraz potańcówka miejska z zespołem Live Orkiestra.

Pięć spektakli złoży się na tegoroczny Inny Wymiar Teatru: spektakl Polskiego Teatru Tańca Gorycz, Niebieska-Niebieska / Siniaja-Siniaja Mohylewskiego Obwodowego Teatru Lalek, Puszczańskie Opowieści Kooperacji Flug, spektakl Pudełko neTTheatre – Teatru w sieci powiązań i Centrum Kultury w Lublinie, a także Baśń o Curlonisie Teatru Aurora z Puńska.

Ostatnim wymiarem festiwalowym będzie Inny Wymiar Mody. Swoje kolekcje pokażą projektanci z Ukrainy i Polski: Mykytyyuk&Yatsentyuk, Vladislav Osipov, Barbara Piekut i Wojciech Bokłago de Bof.

Spektakl „Puszczańskie opowieści”, fot. Katarzyna Pietruska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl „Puszczańskie opowieści”, fot. Katarzyna Pietruska (źródło: materiały prasowe organizatora)

31 sierpnia / czwartek

  •  10.00–17.00, Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa | wystawa Sąsiedzi wyjechali do Treblinki  
  •  16.00, Klub Fama | Diana Volokhova, Kuchnia ormiańska 
  • 17.00, Galeria im. Sleńdzińskich | promocja albumu Białystok w migawce fotograficznej 
  •  18.00, Opera i Filharmonia Podlaska | spektakl Gorycz Polskiego Teatru Tańca 
  •  19.30, Kino Forum | pokaz filmu Zare z muzyką na żywo Bei Ru (USA)
  •  20.30, Opera i Filharmonia Podlaska | Trio Mandili (GE) – koncert 
  •  20.30, Scena na rzece Białej | T’ien Lai / Adam Frankiewicz (support) – koncert
  •  21.00, Foyer Forum | wystawa fotografii Davita Hakobyana (AM) Historie z podróży 
Strony: 1 2

Dodaj komentarz