• 2017-09-29

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto w Lublinie

od 3 października do 31 października 2017 roku | Lublin

Wydarzenie wyróżnione tytułem Wydarzenie Roku O.pl 2017 dowiedz się więcej!

Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto jest największą i najstarszą prezentacją sztuki współczesnej w przestrzeni miejskiej w Polsce. Festiwal otwiera Lublin na sztukę współczesną, ale też sztukę na doświadczenie miasta, a zwłaszcza jego – wyjątkowo gęsto i wieloznacznie zapisanego przez dzieje – zabytkowego centrum.

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorką tegorocznej edycji jest Aneta Szyłak, założycielka i pierwsza dyrektorka Instytutu Sztuki Wyspa (2004-2014) i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (1998-2001), obecnie prezeska i dyrektorka artystyczna Fundacji Alternativa, pełnomocniczka dyrektora ds. powstania Muzeum Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Autorka i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa. Kuratorka indywidualnych i zespołowych wystaw w kraju i za granicą.

Tytułem tegorocznego Festiwalu jest Uniezwyklenie. Zestaw prac zaproponowany do przestrzeni publicznej Lublina jest odpowiedzią na załamanie systemu wartości, który organizował relacje świata, jaki znaliśmy. Wojny, katastrofy, kryzysy humanitarne oraz agresywny wehikuł globalnej ekonomii – sprzężone ze sobą – wyniszczają nie tylko zasoby naturalne, które warunkują przeżycie ludzkości, ale wyczerpują także rezerwuary materialne i wizualne pozwalające na wiarygodne opisywanie tego świata. Nie możemy go dotknąć ani zobaczyć, choć nieustająco go obrazujemy. 9. Festiwal Otwarte Miasto spróbuje odnaleźć nowy, wizualny i intelektualny alfabet, zdolny opisać znikającą właśnie postać świata i rozpoznać tę, która dopiero się ujawni.

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wyczerpał się w znacznym stopniu dostępny alfabet znaków choć sfotografowaliśmy, sfilmowaliśmy, ucyfrowiliśmy i zlokalizowaliśmy nieomal wszystko. Choć znaleźliśmy rozmaite sposoby znakowania, dokumentowania, skanowania i gromadzenia danych, świat wydaje się oddalać od nas coraz bardziej, jest coraz mniej uchwytny, bo obrazy straciły na wiarygodności a znaki na czytelności. Pozyskaliśmy informację, ale nie pogłębiliśmy wiedzy.

Czy będziemy znać jeszcze świat, którego nie potrafimy ani opisać, ani doświadczyć? Zmniejszają się kompetencje odbiorców – tak przecież uzależnionych, przyklejonych do wyświetlaczy i ekranów – w odczytywaniu bardziej złożonych przekazów wizualnych. Ten obrazowy analfabetyzm wymusza nieustające upraszczanie przekazu.Wystawą tą zapraszamy artystów do stworzenia takich form artystycznych, które nie są ani kategoryzacją, ani systematyzacją, ani też uproszeniem a raczej próbą odpowiedzi na to, jak formą wizualną wyrazić świat i jego problemy na nowo – a więc zrealizować podstawowe zadanie sztuki.” – pisze Aneta Szyłak w tekście kuratorskim festiwalu.

Zaproszeni artyści stawiają wyzwanie definicji formy artystycznej. Wybierają rzeczy niespodziewane, formy biologiczne i te oparte na znaleziskach, zdarzeniach i złudzeniach. Uniezwyklenie jest projektem wołającym o formę, która realizuje zasadę uniezwyklania – przekraczania potocznego rozumienia znaków – i stawiania wyzwania temu, co już nazwane i utrwalone.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR