• 2017-09-29

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto w Lublinie

od 3 października do 31 października 2017 roku | Lublin

Biogramy artystów biorących udział w festiwalu:

Jakub Ciężki – urodzony w 1979 roku. W 2003 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Finalista konkursu redakcji Art&Business na Obraz Roku 2004. Laureat Grand Prix w konkursach Fundacji im. Franciszki Eibisch w Warszawie (2004) oraz na 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień w 2011. Trzykrotnie zgłaszany do Paszportu Polityki (2011, 2012, 2014). Stypendysta ministerialnego programu stypendialnego Młoda Polska na rok 2013. Otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Lublin na rok 2015 oraz 2016. Autor wystaw indywidualnych, m.in.: Kary Cielesne (2015) oraz Haven’t We Met Before? w Galerii Propaganda w Warszawie (2012), I love you but I’ve chosen darkness w Galerii BWA w Gorzowie Wielkopolskim (2015), blackout w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2013), To read between the lines w galerii Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (2009). Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Anna Królikiewicz – urodzona w lutym 1970 roku. Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk w 1993 roku, doktorat w roku 2000 r. Obecnie, po uzyskaniu w 2010 roku tytułu doktora habilitowanego, prowadzi Czwartą Pracownię Rysunku na Uczelni. W latach 2001-2003 uczyła w kilku pracowniach na wydziałach Sztuki i Projektowania Graficznego Bilkent University w Ankarze. Oddana monumentalnemu rysunkowi i instalacji, zdarza się, że pisze. Autorka wielu wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, swoje prace pokazywała m. in. w Nowym Yorku, Stambule, Ankarze, Kilonii, Brukseli, opuszczonym sklepie mięsnym w Sopocie, sali jadalnej zakonu Kartuzów i oliwskim lesie. Laureatka nagród za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne, stypendystka miasta Sopot. Zajmują ją obszary związane z szeroko pojętą fizycznością ciała i kruchością pamięci, ostatnie prace dotykają zagadnień z fizjologii smaku.

Elżbieta Jabłońska – urodziła się w 1970 roku. Mieszka w Kozielcu. W latach 1990-1995 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1996 pracuje w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością (www.nieuzytkisztuki.pl), projekty aktywizujące różne środowiska (Poręcz, Kijów, Ukraina, 2015) oraz próby kuratorskie (Powtarzam je by doścignąć, Muzeum Sztuki, Łódź, 2009).
Twórczość Jabłońskiej wpisywana jest często w obręb sztuki feministycznej czy postfeministycznej, choć artystka unika tak jednoznacznego przypisania. Tworzy głównie instalacje, fotografie, performance oraz działania czasowo-przestrzenne. Wykorzystując i przekształcając popkulturowe stereotypy i klisze kobiecości prowadzi przepełnioną ironią grę z rolami społecznymi przypisanymi kobiecie, a jednocześnie – z mechanizmami instytucji sztuki. Poddaje też refleksji zaangażowanie społeczne artystów (cykl Pomaganie) oraz bada relacje semantyczne, niepokoi widza nieadekwatnością formy i treści językowego zapisu (neony).

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zuzanna Janin – zajmuje się tematyką miejsca, pamięci i czasu oraz problemem wykluczenia i nieobecności. Tworzy rzeźby, instalacje wideo i fotograficzne oraz działania performatywne. Głównym motywem jej prac jest konceptualne podejście do wizualizacji procesów, zmian, porównań, ciągłości, tego co „pomiędzy”. Artystka transformuje odnalezione w pamięci fragmenty pamięci prywatnej akcentując głębokie przeżycie własne i uniwersalizuje je zderzając z pamięcią zbiorową i obrazami powszechnej historii, współczesnymi problemami społecznymi i politycznymi. 
Jest autorką procesualnych rzeźb z drutu i waty cukrowej Follow Me Change Me It’s Time, 1995-1997 oraz słynnej video instalacji WALKA, 2001, w której walczy na ringu z zawodowym bokserem. Jest autorką projektu My Heroine for Today, który prowadzi na swoim profilu na Facebooku (Majka Skowron) oraz wielu rzeźb, włączając ostatnie realizacje SHAME (smoła i pierze), 2016.
Współpracuje z galerią lokal_30 w Warszawie od 2005 roku.

Agnieszka Kalinowska – to jedna z ciekawszych polskich artystek pokolenia, które debiutowało na początku lat 2000. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej prace prezentowane były na szeregu wystaw indywidualnych (m.in.: Wodopój, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk 2016; Ściana wschodnia, BWA Warszawa, 2013; Draughty House, MUMOK Museum Moderner Kunst Stiftung, Ludwig, Vienna Museum, 2009; Nocna projekcja, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2008; Before It Will Get Hot, Galerie nächst St. Stephan Rosemarie Schwarzwälder, Wiedeń, 2006) oraz zbiorowych (The State of Life: Contemporary Polish Art within the Global Circumstance, National Art Museum of China, Pekin, 2015; Biennale of Sydney (2014); Life? Biomorphic Forms in Sculpture, Kunsthaus Graz, 2008; Beyond the Red Horizon: New Art from Poland and Russia, National Center for Contemporary Arts, Moskwa, 2004; Architectures of Gender: Contemporary Women’s Art in Poland, Sculpture Center, Nowy Jork, 2003). Artystka mieszka i pracuje w Warszawie.

Jacek Niegoda – artysta wizualny i działacz artystyczny. Urodził się w 1972 roku w Gdańsku, gdzie obecnie mieszka i pracuje. W latach 1991-1998 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni prof. Grzegorza Klamana oraz w Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki. Współpracował z Galerią Wyspa oraz Otwartym Atelier w Gdańsku, następnie przekształconym w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Stypendysta Ministerstwa Kultury oraz Allianz Kulturstiftung. W 2005 roku otrzymał honorowe wyróżnienie na 11. Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO 05 we Wrocławiu. Jego prace znajdują się w publicznych kolekcjach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Znaków Czasu w Toruniu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Fundacji Zbiorów Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Współzałożyciel Fundacji Wyspa Progress, Centralnego Urzędu Kultury Technicznej (CUKT). Od 2009 do 2015 roku członek zarządu Fundacji Kolonia Artystów. W latach 2013-2017 członek sekretariatu Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Jacek Niegoda jest autorem filmów wideo i akcji artystycznych, często z elementami humorystycznymi, w zaskakujący sposób komentującymi rzeczywistość. W 2000 roku był jednym z pomysłodawców i autorów projektu kampanii Wiktorii Cukt – wirtualnej kandydatki na urząd Prezydenta RP.

Hanna Nowicka – studiowała w PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku w latach 1982-1987. Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni prof. K. Ostrowskiego. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1987, 2002, 2005, 2011), laureatka stypendiów pobytowych: Meklemburskiego Centrum Sztuki Schloss Pluschow, Civitella Ranieri Foundation. Jej prace znajdują się w kolekcjach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Zachęty Sztuki w Szczecinie, Fundacji Signum i wielu kolekcjach prywatnych. Doktor habilitowana, w latach 1988-1913 pracowała na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku, obecnie profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi Pracownię Obrazu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów. W swojej sztuce zajmuje się tworzeniem instalacji, obiektów, fotografii, wideo i malarstwa. Mieszka i pracuje w Gdyni i Szczecinie.

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Annee Oloffson – urodzona w 1966 roku w Hässleholm w Szwecji. Mieszka i pracuje w Sztokholmie. W latach 2001-2005 brała udział w programach rezydencji artystycznej organizowanych przez International Studio & Curatorial Program (ISCP) w Nowym Jorku. Studiowała w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo, uzyskując dyplom w roku 1997. Laureatka wielu stypendiów pobytowych organizowanych przez ISCP w Nowym Jorku, stypendiów przyznawanych przez Szwedzki Komitet ds. Stypendiów Artystycznych – Konstnärsnämnden, stypendium imienia Marii i Axel Hammars (2012), funduszu Stiftelsen Längmanska Kulturfond (2015). W roku 2004 nominowana do nagrody Citigroup Photography Prize, a w latach 2008 i 2009 do Sovereign European Art Prize.

Patrycja Orzechowska – artystka wizualna, autorka książek artystycznych; zajmuje się fotografią, kolażem, instalacją, grafiką użytkową, zbieractwem i filmem. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki oraz kierunku grafika na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. Jej prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Założycielka wydawnictwa JAMI Issue. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Interesuje się choreografią ciała i wpisywaniem go w pewne struktury czy konstrukcje jako formą służącą zarówno próbie przywracania należytego porządku rzeczy na polu społecznym i rodzinnym, jak też poszukiwaniu ładu w tkance miejskiej. Dlatego też w swojej praktyce odwołuje się do różnych sztuk performatywnych, współpracując z tancerzami, gimnastyczkami i aktorami, tworzy prace z figurą ludzką jako głównym motywem. Ciała poddane przez nią niewinnej tresurze stają się uporządkowanymi kompozycjami o niepokojących kształtach. Swoją pracę traktuje jako pole eksperymentu i doświadczania, dlatego oprócz czerpania z nauk, psychologii czy socjologii, chętnie sięga po ryzykowne praktyki i metody takie jak ustawienia hellingerowskie czy astrologię po to aby za ich pomocą stworzyć alternatywny, teatralny lub domniemany obraz rzeczywistości postrzeganej z nowego punktu widzenia.

Joanna Rajkowska – urodzona w 1968 roku w Bydgoszczy. Mieszka i pracuje w Londynie i Nowogrodzie. Jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni miejskiej. Jej projekty to zarówno architektoniczne i geologiczne fantazje, sztuczne wykopaliska archeologiczne, jak i rzeźby podwodne, dymy kadzideł czy geody wypełnione kryształami. Te niezrealizowane, funkcjonują często jako kolektywne utopie. Większość projektów Rajkowskiej powstaje, żyje i starzeje się w przestrzeni publicznej, dlatego ich materia to nie tylko materia wszelkich bytów, organicznych i nieorganicznych, wchodzących w ich skład, ale również ich skomplikowane relacje. Rajkowska studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w latach 1988-1993, jednocześnie studiując historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1987-1992. Artystka otrzymała cenioną w Polsce nagrodę przyznawaną przez tygodnik „Polityka” – Paszport Polityki – w 2007 roku za „niezwykłe projekty realizowane w przestrzeni publicznej, za wyciąganie ręki w kierunku błąkającego się po mieście człowieka” oraz Nagrodę Wielką Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości.

Janek Simon – urodzony w 1977 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Artysta konceptualny i kurator. Interesuje się geografią kulturową, a szczególnie kwestią różnicy i odległości pomiędzy miejscami, anarchizmem, etyką i praktyką DIY, a także możliwościami użycia form nauki do produkcji znaczeń w sztuce. Jego prace były pokazywane między innymi na Manifesta 7, Biennale w Liverpoolu i wystawach indywidualnych w Arnolfini, w Bristolu, Casino Luxembourg i wielu publicznych instytucjach w Polsce. W roku 2007 otrzymał główną nagrodę w konkursie Spojrzenia, był także nominowany do Paszportu Polityki. W latach 2008-2012 współprowadził w Krakowie autonomiczną przestrzeń sztuki Goldex Poldex.

Aleksandra Ska – pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów, gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych. Mieszka w Poznaniu. Jest autorką instalacji, obiektów oraz filmów wideo. Jej sztuka odwołuje się często do obszarów podświadomości i seksualności, przede wszystkim tej kobiecej. Artystka odnosi się też do fetyszyzmu, wskazując na to, co uwodzi, oczarowuje, przyciąga, ale nie tylko w sensie wizualnym, ile raczej haptycznym (dotykowym). Interesuje ją również pojmowana na wiele sposób cielesność, prezentowana chociażby poprzez formy odcisków ciała. Ska wprowadza także do swych instalacji to, co niepokojące, budzące lęk, przerażenie i panikę, co pochodzi z obszarów podświadomości, marzeń oraz snów. Sztuce tej artystki towarzyszy wysmakowana elegancja, przepych i pewna zmysłowość.

Piotr Skiba – urodzony w 1980 roku we Wrocławiu. Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Malarstwa i Rzezby. Twórca filmów, obiektów i instalacji. Mieszka i pracuje we Wrocławiu i Szczecinie. Od 2014 roku jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie na wydziale Malarstwa i Nowych Mediów. Jego prace pokazywane były w muzeach, galeriach i instytucjach, m.in.: Whitebox Art Center NY, MWW Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, BACC Bangkok Art and Culture Center, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Warszawa, DAMA Project Palazzo Saluzzo Paesana Turyn, Dash Gallery Belgia, The Workbench International Mediolan, Art Station Foundation Poznań, Griffin Art Space Warszawa, GRGLT Turyn, Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko, CSW Kronika Bytom, Platan Gallery Budapeszt, BWA Wrocław, Kuad Gallery Stambuł, T-Mobile Nowe Horyzonty Wrocław i wielu innych. Artysta jest reprezentowany przez galerie: GRGLT Turyn i WSCHÓD Warszawa.

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominika Skutnik – urodzona w 1971 roku w Gdańsku 
Dziedziny działalności: instalacja, rzeźba, fotografia. 
Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku. Wystawia w Polsce i na świecie – stypendystka miasta Bremy (2004), miasta Strasburg (2011), Forum Stadtpark w Graz, Austria (2005), 18th Street Arts Center w Santa Monica, USA (2006), Kuenstlerhaus Schoeppingen, Niemcy (2011), Gyeonggi Creation Center, Korea Południowa (2013), Centrum pro současné umění FUTURA, Czechy (2014). Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Magdalena Starska – urodzona w 1980 roku w Poznaniu. Zajmuje się rysunkiem, instalacją, sztuką performansu. W 2005 roku ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, obecnie jest pracownikiem tejże Akademii. Pozornie artystka pracuje bez żadnego planu, cechuje ją otwartość na zmieniającą się rzeczywistość i nieustanna chęć realizacji niespodziewanych projektów. Zaczerpnięte ze snów i halucynacji figury, które zaludniają rysunkowy dziennik Starskiej, przywodzą na myśl mitologiczne wyobrażenia i faktycznie są budulcem mitologii. Starska świadomie ustawia się jako medium między tym, co wewnętrzne i pojedyncze, a tym co społeczne i wspólne, należy zatem postrzegać ją jako typ szamanki. Rytuały, które ją interesują są bliskie codzienności, a te które chce kreować – miejskie, nowoczesne i inspirujące.

Mariusz Waras – urodzony w 1978 roku w Gdyni. Dyplom w 2004 roku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2008 do 2014 roku, asystent w dyplomowej pracowni malarstwa prof. zw. Jerzego Ostrogórskiego, w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2010-2013, prowadzący pracownie projektowania graficznego na Wydziale Rzeźby w Katedrze Intermediów ASP Gdańsk. W 2013 obronił pracę doktorską na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk. Od 2014 asystent w dyplomowej pracowni malarstwa prof. Henryka Cześnika. Od 2015 adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie na kierunku malarstwo prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street Artu.

Malarz zewnętrzny, grafik, ilustrator, posługujący się głównie techniką szablonu, twórca instalacji, kurator i podróżnik. W dorobku posiada kilkaset murali w ramach projektu m-city, kilkadziesiąt wystaw zbiorowych, kilkanaście indywidualnych w 40 krajach. Kurator galerii billboardowej 238×504 w Gdyni. Jeden z trzech kuratorów cyklu wystaw prezentujących polską sztukę ulicy. Od samego początku twórczości fascynuje go miasto i sztuka miejska. Do jego realizacji zaliczają się zarówno małe formy plakatowe, jaki i wielkoformatowe murale, często przekraczające kilkaset metrów kwadratowych.

9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto
od 3 października do 31 października 2017 roku
Lublin

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR