• 2017-09-01

Open Group. Ze względu na okoliczności

Od 2 września do 6 października 2017 roku | Galeria Arsenał w Białymstoku

Open Group to jeden z najciekawszych kolektywów artystycznych działających na terenie Ukrainy, począwszy od 2012 roku. Ze względu na okoliczności to pierwsza retrospektywna wystawa grupy, podsumowująca pięć lat działalności, a jednocześnie pierwsza jej prezentacja w Polsce. W Galerii Arsenał zostanie pokazany wybór prac grupy oraz dwie nowe realizacje przygotowane specjalnie na tę okazję: Diorama (film) oraz Wyłącznie do użytku wewnętrznego (instalacja).

Open Group, „Biografia” (2014), fot. Alexander Pilyugin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Open Group, „Biografia” (2014), fot. Alexander Pilyugin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kurator wystawy – Waldemar Tatarczuk podkreśla, że obie prace wydają się stanowić wyjątek od praktyki, z której dali się poznać artyści w czasie swojej pięcioletniej działalności i stawia pytanie o to, czy są one zwiastunem nowego kierunku w twórczości grupy.

Wyłącznie do użytku wewnętrznego dotyczy drogi Lwów-Kijów, którą artyści pokonują przez ostatnie lata regularnie i znają ją, jakby była ich trasą z domu do pracy. Nie ma jednak w tej pracy wielkiej narracji, dramaturgii czy romantyzmu, znanych z wielu dzieł poświęconych drodze, jak np. Wielki Mur Abramovic/Ulay, działania Richarda Longa, Different trains Steve’a Reicha czy Easy Rider Dennisa Hoppera. Jest natomiast łagodna autoironia wobec artystycznej gigantomanii i przesadności. Zdjęcie z przypadkowymi towarzyszami podróży, wykonane na dworcu w Kijowie, zostało wydrukowane w największym możliwym rozmiarze i oprawione w ramy muzealne. Zaobserwowane w metrze czy tramwaju mikroscenki, zostały odegrane przed kamerą przez zawodowych aktorów, by wyprodukować wyestetyzowane wideo. Tekst wydrukowany w postaci książki i wydany w 650 egzemplarzach, które częściowo ułożono na przesadnie eleganckim stole, a resztę, bez rozpakowywania, pozostawiono w paczkach. Wszystko to stanowi części ekspozycji. Są nimi także książki. Można je czytać, jednak pomimo ich wielkiej ilości oraz zwyczajowi panującemu w galeriach, nie można tych książek ani dostać, ani kupić – pisze o drugiej spośród nowych prac kurator.

W 2015 roku, jedynie trzy lata od rozpoczęcia działalności, Open Group zdobyło Grand Prix konkursu PinchukArtCentre – najważniejszej nagrody przyznawanej młodym artystom w Ukrainie. W tym samym roku kolektyw został zaproszony do wzięcia udziału w Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Eksponowana w Białymstoku praca Synonim dla słowa „czekać” stanowi charakterystyczny przykład twórczości Open Group. Akcja przeprowadzona była w ramach wystawy Hope! w Pawilonie Ukraińskim podczas 56 Biennale w Wenecji (2015). Każdy z członków grupy przez trzy tygodnie „czuwał” przy stole ustawionym przed instalacją monitorującą dziewięć mieszkań w oczekiwaniu na powrót żołnierza, którzy poszedł na front. Tatarczuk podkreśla, że w tej pracy obecne są trzy najistotniejsze elementy w twórczości grupy: akcyjność (działanie realnie podejmowane przez artystów), przestrzeń (odwołanie do konkretnej przestrzeni) i współdziałanie (chyba naczelna zasada grupy i „otwartość” obecna w nazwie kolektywu).

Open Group zaprezentuje również jedną ze swoich prac na wystawie zbiorowej Uwaga! Granica, która zostanie otwarta 2 września o godz. 18.30 w Galerii Arsenał elektrownia.

Open Group, „Synonim dla słowa «czekać»” (2015), fot. Sergey Illin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Open Group, „Synonim dla słowa «czekać»” (2015), fot. Sergey Illin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Arsenał zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w projekcie Biografia, będącego częścią wystawy. Do projektu można dołączyć udostępniając artystom swoje biografie.

Biografie mogą być autorskie/anonimowe, krótkie/długie, prawdziwe/wymyślone itd. Twoja biografia będzie częścią projektu, a ty – częścią Open Group! – jak podkreślają artyści.

Open Group (źródło: materiały prasowe organizatora)

Open Group (źródło: materiały prasowe organizatora)

Open Group poszukuje także osoby, która zgodziłaby się wytatuować sobie swoją biografię. W dowolnym języku, dowolną czcionką. Ta osoba automatycznie zostanie uczestnikiem Open Group i częścią projektu Biografia.

Warunki:

  1. Na tatuażu powinna pojawić się wyłącznie autobiografia danej osoby.
  2. Autobiografia może mieć dowolną kompozycję i rozmiar.
  3. Tatuaż może być zrobiony na dowolnej części ciała.
  4. Dokumentacja tego procesu (zdjęcia, wideo) będzie eksponowana podczas wystawy w osobnej ramce jako jeden z 12 gestów-rozważań, prób transformacji i nowego odczytania pojęcia i fenomenu biografii.

Aplikacje przyjmowane są do 25 września włącznie. Szczegóły odnośnie projektu Biografia można odnaleźć na stronie internetowej Galerii Arsenał.

Open Group. Ze względu na okoliczności (w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar 2017)
Od 2 września do 6 października 2017 roku
Wernisaż: 2 września 2017 roku, godz. 17.00
Oprowadzanie autorsko-kuratorskie tłumaczone na język migowy: 3 września 2017 roku, godz. 11.00
Artyści: Yuriy Biley, Anton Varga, Stanislav Turina i Pavlo Kovach
Kurator: Waldemar Tatarczuk
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz