• 2017-09-22

VII Przegląd Młodej Sztuki „Świeża Krew”

Od 15 września do 12 października 2017 roku | Galeria Sztuki Socato we Wrocławiu

15 września już po raz siódmy odbył się wernisaż Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”. Przegląd jest konkursem dla absolwentów wydziałów artystycznych z całej Polski do roku po dyplomie organizowanym przez Galerię Socato we Wrocławiu. Jest to jeden z nielicznych konkursów młodej sztuki organizowany poza granicami akademii oraz jedyny o tak długiej historii organizowany przez prywatną galerię sztuki.

Alicja Kubicka, „Pogrzeb pisarza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Kubicka, „Pogrzeb pisarza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spośród nadesłanych prac wyłanianych jest kilkunastu finalistów, którzy są zapraszani do Socato, aby wziąć udział w konkursowej wystawie. Prezentowane prace należą do dwóch kategorii: malarstwa oraz form przestrzennych.

Podczas wernisażu otwierającego wystawę ogłoszono laureatów. Jury w składzie: Rafał Borcz, Anna Bujak, Piotr Jakub Fereński, Karolina Jaklewicz oraz Agnieszka Wolny-Hamkało, zdecydowało o przyznaniu Grand Prix w kategorii malarstwo Alicji Kubickiej (ASP Gdańsk), w kategorii formy przestrzenne – Karolinie Buczkiewicz (ASP Wrocław).

Nagrodzony został obraz W sobotę w południe Alicji Kubickiej. Tegoroczna absolwentka Gdańskiej Akademii posługuje się malarstwem akrylowym, zmuszając się przez to, jak sama przyznaje, do poszukiwań formalnych na bardzo okrojonym polu. Zaprezentowane przez Kubicką obrazy są częścią jej pracy dyplomowej, której inspiracją był film Michelangelo Antonioniego Powiększenie. W oczach artystki pełen jest on anegdot nakłaniających do zabawy z formą i eksperymentowania z fotograficznym postrzeganiem otoczenia.

Karolina Buczkiewicz otrzymała nagrodę za pracę Ekspozycja społeczna. Kompozycja składa się z pięciu miniaturowych rzeźb – zniekształconych męskich torsów i nóg, stojących na małych piedestałach. Humorystyczny aspekt tej pracy podkreślony jest przez różowy kolor, którym pomalowane są wszystkie figury. Z drugiej strony, praca dotyka wątków feminizmu, czy gender. Głównym tematem zainteresowań Buczkiewicz jest codzienność i jej wpływ na naszą tożsamość i postrzeganie społeczeństwa.

Michał Cygan „Night Club” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Cygan „Night Club” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jury przyznało także dwa Wyróżnienia Honorowe. Jedno z nich zostało przyznane Magdalenie Kielak za cykl obrazów Gemini. Obrazy absolwentki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych przedstawiają delikatne zarysy ludzkich sylwetek na czarnym i niebieskim tle. Subtelność i tajemniczość, minimalizm i skupienie to cechy wyróżniające jej prace. Seria Gemini przyciąga widza i skłania do refleksji. Drugie Wyróżnienie otrzymał Michał Cygan, reprezentujący Akademię w Katowicach. Artysta posługujący się głównie grafiką warsztatową i malarstwem, w swoich pracach przygląda się codzienności na Śląsku. Jego dopracowane w najmniejszych detalach obrazy, z humorem opisują ludzkie historie. Stylistyka i intensywna kolorystyka prac przywołują skojarzenia z komiksem i popartem, tematyka i sposób przedstawienia kojarzą się jednak z najlepszymi tradycjami malarstwa holenderskiego XVII wieku.

Podczas wernisażu wystawy przyznano także Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Kolekcjonera. Zostały one kolejno przyznane Wojciechowi Roskoszowi i Justynie Andrzejewskiej –  absolwentom Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wojciech Roskosz przyciągnął uwagę widzów ciekawymi kompozycjami stworzonymi z przedmiotów użytkowych –  denek po plastikowych kubkach od kawy, kablów i przewodów. Elementy jego codzienności zamknięte zostały w formę oprawionych płaskorzeźb, które wzbudzają żywe zainteresowanie. Justyna Andrzejewska zaprezentowała serię form przestrzennych zwracających uwagę minimalistyczną, kontrastującą kolorystyką oraz iluzją przestrzenni .

Piotr Tadeusz Mosur, „Zwulgaryzowany przedmiot pożądania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Tadeusz Mosur, „Zwulgaryzowany przedmiot pożądania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna edycja Konkursu dowodzi jak różnorodna potrafi być sztuka jednego pokolenia. Artyści eksperymentują z warstwą formalną wykazując jednocześnie wysoki poziom warsztatu artystycznego. Przegląd „Świeżej Krwi” to jeden z nielicznych konkursów, który pokazuje, że tradycyjne malarstwo nie odchodzi w zapomnienie. Finaliści „Świeżej Krwi” to artyści, którzy nie boją się podążać własną drogą i udowadniają, że w dobie nowych technologii, klasyczne medium wciąż ma się dobrze i przyciąga wielu odbiorców.

Wystawie towarzyszą oprowadzania autorskie i spotkania z artystami oraz członkami jury. Szczegółowe informacje znaleźć można na Facebooku Przeglądu.

Michał Rutz, „Vaeter” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Rutz, „Vaeter” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Justyna Andrzejewska, Paweł Baśnik, Karolina Buczkiewicz, Joanna Czerwińska, Michał Cygan, Zuzanna Czajkowska, Magdalena Kielak, Alicja Kubicka, Piotr Tadeusz Mosur, Grażyna Mrowiec, Ignacy Oboz, Wojciech Roskosz, Patryk Różycki, Katarzyna Rutkowska, Michał Rutz, Joanna Sitarz, Artur Wiernicki

VII Przegląd Młodej Sztuki „Świeża Krew”
Kuratorka: Karolina Jaklewicz, producentka: Magdalena Bobko
Od 15 września do 12 października 2017 roku
Galeria Sztuki Socato we Wrocławiu

Dodaj komentarz