• 2017-10-27

27. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje 2017

Od 3 listopada do 3 grudnia 2017 roku | Galeria Sztuki w Legnicy

Promocje to obok legnickiego Srebra drugie najważniejsze wydarzenie organizowane co roku przez Galerię Sztuki już od niemal 3 dekad. Przegląd obejmuje wystawę i konkurs skierowany do absolwentów krajowych wyższych uczelni plastycznych, którzy otrzymali dyplom w pracowni malarstwa. Do udziału w Przeglądzie zapraszamy tych, którzy dotychczas nie brali w nim udziału, a dyplom ukończenia wyższej uczelni otrzymali w roku 2016 lub 2017. Główną nagrodą jest wystawa indywidualna laureata wraz z katalogiem.

Katarzyna Piróg, „Selfi” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Piróg, „Selfi” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym celem Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje jest prezentacja i dokumentacja najświeższego współczesnego malarstwa polskiego, samodzielnych prac malarskich młodych twórców, które powstały tuż po ukończeniu przez nich wyższych uczelni plastycznych oraz ułatwienie im startu w dojrzałe życie artystyczne. Realizacji tego celu służyć ma prowadzona przez Galerię działalność wystawiennicza, edytorska i promocyjna.

Organizatorzy mają nadzieję, że Promocje ułatwią zaistnienie na rynku sztuki, a przede wszystkim pozwolą na włączenie nazwisk i działalności debiutujących artystów w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w sztuce polskiej. Wśród dotychczasowych laureatów Promocji są dziś znani artyści, m.in. Ivo Nikić, Julia Curyło, Dominik Lejman. Podczas uroczystego wernisażu zostaną ogłoszone nazwiska zwycięzców i wręczone nagrody, wśród nich: przyszłoroczna wystawa indywidualna w legnickiej Galerii Sztuki.

Siłą Promocji jest geograficzne położenie legnickiej Galerii poza wielkimi ośrodkami akademickimi kształcącymi artystów, dzięki czemu miejsce to stało się neutralną areną konfrontacji młodych absolwentów wyższych uczelni artystycznych z różnych stron Polski. Cieszą się one zasłużonym prestiżem i popularnością z uwagi na zasięg, długość tradycji, artystyczną rangę oraz atrakcyjne nagrody.

Julia Królikowska, „Architektura hodowlana” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julia Królikowska, „Architektura hodowlana” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do tegorocznej edycji Przeglądu zgłosiło się 73 artystów z jedenastu krajowych wyższych uczelni artystycznych. Spośród 171 nadesłanych prac do wystawy wybrano 94 obrazów 30 młodych malarzy. Oto nazwiska artystów zakwalifikowanych do wystawy: Lena Achtelik, Yui Akiyama, Joanna Babula, Paweł Baśnik, Olga Dziubak, Mikołaj Garstecki, Paulina Giersz, Paulina Jackowska, Katarzyna Jaśnikowska, Karolina Kardas, Magdalena Kielak, Magdalena Klimkiewicz, Mikołaj Kowalski, Ewa Kozera, Radosław Kozłowski, Julia Ryszarda Królikowska, Dorota Kuźnik, Klaudia Lata, Patrycja Lisnikowska, Piotr Tadeusz Mosur, Monika Noga, Barbara Nycz, Małgorzata Pawlak, Dominika Pinczak, Katarzyna Piróg, Kinga Popiela, Wojciech Roskosz, Natalia Rybka, Urszula Maria Sakowska, Monika Trzupek.

Monika Trzupek, „Forma przestrzenna 3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Trzupek, „Forma przestrzenna 3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dniu 3 listopada odbędzie się drugi etap posiedzenia jury, które zdecyduje o tym w czyje ręce trafią nagrody regulaminowe: I Grand Prix w postaci wystawy indywidualnej wraz z katalogiem w Galerii Sztuki w Legnicy w 2018 r.; II Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy, III Nagroda Galerii Sztuki „Srebrna Ostroga” – nagroda specjalna organizatorów przyznawana za odwagę, bezkompromisowość, nowatorstwo bądź dowcip wypowiedzi twórczej; IV Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy; oraz nagrody specjalne przyznawane przez fundatorów: CSW w Toruniu w postaci wystawy indywidualnej, Nagroda Miesięcznika Artystycznego „Format” w postaci publikacji poświęconej laureatowi.

Piotr Tadeusz Mosur, „Upadek żyć i umrzeć przed lustrem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Tadeusz Mosur, „Upadek żyć i umrzeć przed lustrem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uroczyste ogłoszenie nazwisk laureatów nastąpi podczas wernisażu wystawy 17 listopada w siedzibie Galerii Sztuki. Jury 27. OPMM Promocje 2017: Andrzej Saj – kurator wystaw, wykładowca. Założyciel i redaktor naczelny czasopisma artystycznego „Format”; Janusz Jaroszewski – artysta, zajmuje się malarstwem, profesor Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu; Kamil Kuskowski – artysta malarz, Dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie; Zbigniew Kraska – dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy.

27. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje 2017
Od 3 listopada do 3 grudnia 2017 roku
Wernisaż: 17 listopada 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki w Legnicy, Galeria Ring w Legnicy

Dodaj komentarz