• 2017-11-10

12. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania Superbohaterowie

Od 15 do 19 listopada 2017 roku | Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Koło czasu zatoczyło pełen obrót i oto już po raz dwunasty do Warszawy zawitają opowiadacze z różnych stron świata, by opowiadać i wyśpiewywać swoje historie na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania zorganizowanego w Instytucie Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Grupa Studnia O. „Don Kichot i jego opowieści” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa Studnia O. „Don Kichot i jego opowieści” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Opowiadacze z Fracji, Izraela, Iranu, Grecji, Niemiec, Norwegii i Polski porwą widzów festiwalu na statek opowieści, który wypłynie na spotkanie takich bohaterów jak: postacie z apokryfów Nowego Testamentu, Don Kichot i Sancho Pansa, Królowie Artur i Priam, Konrad Wallenrod i Kazimierz Deyna…

W tym roku głównym wątkiem festiwalu będą opowieści o superbohaterach. Opowiadacze, każdy na swój sposób, będą szukali odpowiedzi na pytanie: Kim oni są? Kto tak naprawdę zasługuje dziś na miano superbohatera?

Tradycyjne opowieści, zwłaszcza nurt epicki, przynoszą powtarzalne wzory: heroizm jest w nich tożsamy z siłą, ostatecznie bohaterami są tylko zwycięzcy. Tyle się już o nich mówiło, że nie trzeba do tego wracać. W dobrze znanych opowieściach szukamy innych głosów  Może heroizm nie jest czynem, tylko zaniechaniem, może nie jest gestem, ale opuszczeniem ręki, może nie podjęciem wyzwania, ale odmową? Może na koniec okaże się, że nie ma większego zwycięstwa, niż przegrać najlepiej i to jest akurat to, co nam się wszystkim uda? – mówi Dyrektor Artystyczna Festiwalu Małgorzata Litwinowicz.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu będzie spektakl Mój ojciec trzymał broń, Raphaela Rodana z Izraela i Sahand Sahebdivani z Iranu – przyjaciół z dwóch wrogich sobie krajów, którym będą towarzyszyć znakomici muzycy: Guillermo Celanoz Argentyny i Iman Saargaren z Holandii.

Manya Maratou (źródło: materiały prasowe organizatora)

Manya Maratou (źródło: materiały prasowe organizatora)

W świat bohaterów Iliady zabierze widzów mistrzyni interpretacji homeryckich eposów – Manya Maratou z Grecji. Regina Sommer z Niemiec przywoła postać króla Artura a Ragnhild A. Mørch z Norwegii opowie historię z czasów wojny o szcześciu i sile przebaczenia. Francuską szkołę sztuki opowiadania będą reprezentowali Michel Hindenoch i Abbi Patrix.

Abbi Patrix (źródło: materiały prasowe organizatora)

Abbi Patrix (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz pierwszy na Festiwalu wystąpi Barbara Derlak, kompozytorka muzyki teatralnej i liderka zespołu Chłopcy kontra Basia, która opowie i wyśpiewa O narodzeniu. Apokryfy Nowego Testamentu. Organizatorzy Festiwalu – opowiadacze z Grupy Studnia O. zaprezentują spektakl Przegrać najlepiej. Don Kichot i jego opowieści. Magda Lena Górska i Serge Thamas (Polska/Francja/Gwadelupa) przedstawią słowiańsko-afroamerykańską interpretację Konrada Wallendroda. Jarek Kaczmarek i Stefan Szczepłek w błyskotliwym dryblingu między słowami przywołają postać Kazimierza Deyny. Jak zawsze kulminacją Festiwalu będzie sobotnia Noc Opowieści.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz