14. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza

Od 21 listopada do 10 grudnia 2017 roku | Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

Festiwal ArtFest im. Bogusława Wojtowicza to bez wątpienia wizytówka kulturalna Tarnowa. Festiwal powstał w 2003 roku, przez lata sukcesywnie się rozwijał, będąc obecnie dojrzałym wydarzeniem kulturalnym, jedną z najważniejszych imprez tarnowskiej jesieni kulturalnej.

Plakat 14. Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza (źródło: materiały prasowe)

Plakat 14. Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza (źródło: materiały prasowe)

Pomysłodawcą i kuratorem festiwalu był Bogusław Wojtowicz – długoletni dyrektor Galerii Miejskiej BWA, wielki pasjonat sztuki i miłośnik muzyki jazzowej. Jego intencją było stworzenie – jak sam mawiał – „święta sztuki”, festiwalu, którego formuła będzie przypominać jazzową improwizację, a więc efektownie łączyć rozmaite dziedziny sztuki, m.in. poprzez uczestnictwo artystów z rożnych kręgów kulturowych, mogących realizować swoje własne, niesztampowe projekty.

ArtFest stwarza także doskonałą sposobność do bezpośredniego kontaktu z ludźmi sztuki, często wielkiego formatu, co pozwala na niwelowanie pozornego dystansu pomiędzy twórcą a odbiorcą, człowiekiem popularnym a przeciętnym widzem.

ArtFest – mówił w jednym z wywiadów Bogusław Wojtowicz – nie ma ambicji stać się znanym w całej Polsce projektem. ArtFest to zdarzenie lokalne, co najwyżej regionalne. To impreza dla tarnowian, ale za to z udziałem osób wyjątkowych i sztuki niebanalnej. Poza tym ArtFest jest próbą zaprzyjaźnienia na nowo twórców wszelkich „dyscyplin artystycznych”.

Ostatecznie jednak, stworzony na potrzeby lokalnego środowiska festiwal, zdobył uznanie w całym kraju, już od kilkunastu lat umożliwiając udział w wyjątkowych ekspozycjach, spektaklach teatralnych, koncertach, wykładach, projekcjach filmowych, spotkaniach z artystami, happeningach, warsztatach, gwarantujących najwyższy poziom artystyczny. Fuzja tych wszystkich dziedzin to znak szczególny ArtFestu, który stanowi swoisty tygiel tradycji i nowoczesności. Szeroka formuła wydarzenia sprawia, że każdy znajduje w niej coś dla siebie.

Wielodyscyplinarny ArtFest, nierzadko zmusza artystów do wychodzenia w swojej twórczości poza granice własnych specjalizacji, nakłania twórców różnych dziedzin do wspólnego tworzenia, charakteryzuje się też znoszeniem granic między tradycyjnie pojmowaną sztuką a prozą życia. Formy działań artystycznych tworzą przestrzeń swobodnej ekspresji, są więc tylko częściowo zaplanowane i dopuszczają udział widzów w rozmaitych happeningach i performance’ach. Taka też była zainicjowana przez Tomka Sikorę i Andrzeja Świetlika, ciesząca się ogromną popularnością „Galeria Bezdomna”, której kolejna odsłona zawitała do Tarnowa w roku 2009. Istotnym elementem programu, zakorzeniającym go lokalnie, jest również obecność młodych tarnowskich twórców , którzy swoje działania prezentują zwykle pod ogólnym szyldem Scena Offowa (min. Kamil Kukla, Anna Adamiak). Festiwal to także przenikanie się projektów różnych estetyk i tradycji, m.in. amerykańskiej (Glenn Guay), greckiej (Milo Kurtis), indyjskiej (Girindhar Udupa), afrykańskiej (zespół Motema Africa).

Z roku na rok ArtFest coraz śmielej i pewniej wnikał w tkankę miasta. Poszczególne wydarzenia, w zależności od ich charakteru i klimatu, odbywają się w tarnowskich instytucjach kultury, w piwnicach, kawiarniach, na Rynku i w przestrzeni publicznej.

Kadr z filmu „Serce miłości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Serce miłości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdy festiwal to spotkania z wybitnymi artystami, którzy przyjeżdżają do Tarnowa z całej Polski. Poza wymienionymi powyżej, na festiwalu gościli m.in.: Stasys Eidrigevicius, Ryszard Horowitz, Łódź Kaliska, Wojciech Prażmowski, Jerzy Skolimowski, Leon Tarasewicz, Maja Komorowska, Krzysztof Ścierański, Giulia y Los Tellarini, Nigel Kennedy & Kroke, Motion Trio, Zbigniew Jakubek Quartet, Tomasz Stańko, Susan Weinert, Gaba Kulka, Fanfara Kalashnikov, VOO VOO i Haydamaky i Andrzej Stasiuk.

W tym roku – w ramach 14. Festiwalu Sztuki ArtFest, trwającego od 21 listopada do 10 grudnia i odbywającego się przy współpracy Centrum Sztuki Mościce oraz Tarnowskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych – w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie będzie miał miejsce szereg wydarzeń kulturalnych, wpisujących się w tę interdyscyplinarną formułę festiwalu.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR