• 2017-11-08

Odciskanie świata

Od 11 listopada do 31 grudnia 2017 roku | Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Inspirując się poezją Tadeusza Różewicza, uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu wykonały serię fotografii, które więcej niż o poecie i jego twórczości opowiadają o nich samych. Efektem pracy jest wystawa prezentowana w Muzeum Pana Tadeusza w ramach Festiwalu Tradycji Literackich.

Fot. Sandra Kępa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Sandra Kępa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas trzydziestu godzin warsztatów z wrocławską fotografką Alicją Kielan interesujące wydawało się konfrontowanie uczestniczek z twórczością poety w sposób inny niż doświadczają tego w szkole. Nie chodziło o przekazywanie wiedzy, ale o porównanie swoich problemów, emocji i doświadczeń z tym, co opisywał Różewicz. Dlatego uczennice odwiedzały bliskie twórcy miejsca we Wrocławiu, m.in. Ogród Botaniczny, Park Południowy, Domek Miedziorytnika i Ogród Zoologiczny. W trakcie tych wypraw tworzyły wizualne interpretacje do wybranych fragmentów wierszy Różewicza. Dzięki wsparciu Alicji Kielan uczyły się, jak uchwycić poetyckość na zdjęciach, by jednocześnie z najbardziej osobistych wrażeń stworzyć przekonującą, uniwersalną opowieść. Dlatego na fotografiach można zobaczyć nie tyle drobiazgową dokumentację odwiedzanych miejsc, co spojrzenie na siebie w momencie dojrzewania i konfrontacji ze światem. To również zagłębianie się w to, co odczuwają, kiedy próbują zrozumieć poezję Różewicza i to, jak emocje, które przywołuje poeta, przekładają się na własne doświadczenia.

Bardzo istotne w projekcie było wykorzystanie fotografii analogowej, która wymusza zupełnie inny tryb pracy i rodzaj skupienia niż w przypadku technologii cyfrowych, w tym aparatów w telefonach komórkowych. Jest w pewnym sensie dosłownym „odciskaniem świata” – to wyrażenie, które pojawia się w jednym z wierszy Tadeusza Różewicza.

Każda dziewczyna miała możliwość zrobienia zdjęć na kliszy czarno-białej i kolorowej – opowiada Alicja Kielan. – Po pierwszych zajęciach wspólnie skanowałyśmy i rozmawiałyśmy o powstałych zdjęciach. Były zaskoczone, jak wiele błędów i wad technicznych pojawia się na ich fotografiach: prześwietlenia, przekrzywienia, brak ostrości. Potem na kolejnych sesjach coraz bardziej świadomie wybierały kadry, by w pełni wykorzystać limitowaną liczbę klatek na kliszy. Były jednocześnie bardzo ciekawe tej technologii, zdyscyplinowane w wykorzystaniu każdej chwili zajęć. Na koniec z wielkim zaangażowaniem pracowały nad efektem w postaci wspólnej wystawy.

Wernisaż Odciskanie świata odbędzie się w sobotę 11 listopada o godzinie 14.00 w Muzeum Pana Tadeusza. Ekspozycji, która potrwa do końca tego roku, towarzyszy również galeria internetowa na Instagramie.

Fot. Zuzanna Doruch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Zuzanna Doruch (źródło: materiały prasowe organizatora)

W warsztatach – pod opieką Renaty Wójcik-Barańska (koordynatorka), Lidii Janas i Katarzyny Motzkowzięły – udział wzięły: Wiktoria Ciurysek, Zuzanna Doruch, Dominika Fierkowicz, Sandra Kępa, Roksana K., Sara Krajewska, Ewa Kubik, Paulina Łukasik, Wiktoria Niedźwiecka, Sandra Osyra, Natalia Piziewicz. Za prowadzenie i przygotowanie wystawy odpowiada Alicja Kielan.

Pierwsza edycja Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza prezentuje wyimek twórczości polskich poetów: Adama Mickiewicza i Tadeusza Różewicza. Celem Festiwalu jest promocja ich twórczości poprzez osadzenie w nowych bądź nie do końca poznanych kontekstach. W ramach Festiwalu odbywają się debaty i spotkania z udziałem artystów i naukowców, warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów, konkurs literacki, pokazy filmowe, wystawy, a także warsztaty i prezentacje poezji miganej. Partnerami Festiwalu są Instytut Włoski w Warszawie, Clear Channel, a za opracowanie graficzne odpowiada Cyber Kids on Real.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odciskanie świata
Od 11 listopada do 31 grudnia 2017 roku
Wernisaż: 11 listopada o godzinie 14.00
Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Wrocław

Dodaj komentarz