• 2017-12-26

Dziennik rezydencyjny

Od 14 grudnia 2017 roku do 28 stycznia 2018 roku | Katowice Street Art Festival AiR

Katowice Street Art Festival AiR zaprasza na wystawę Dziennik rezydencyjny będącą podsumowaniem rocznej działalności. Wystawę rozpoczętą 14 grudnia można oglądać do 28 stycznia w Galerii Pustej w Katowice Miasto Ogrodów.

Katowice Street Art AiR: Dziennik rezydencyjny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katowice Street Art AiR: Dziennik rezydencyjny, fot. Davido (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mija rok, odkąd rozpoczęliśmy działania programu rezydencyjnego Katowice Street Art AiR. Zmiana formuły wymagała od nas również zmian w myśleniu, odrzucenia przyzwyczajeń i utartych schematów działania na rzecz dogłębnego poznania i pracy u podstaw. Zaproszeni artyści stopniowo oswajali się z przestrzenią. Każdy we własnym tempie. Powstał szereg niesamowitych i bardzo różnorodnych projektów.

Krzysztof Żwirblis, który wraz ze swoim Muzeum Społecznym otwierał KSA AiR wystawą na Paderewie, przetarł szlaki. Nawiązał bliskie relacje i zdobył zaufanie lokalnej społeczności odławiając skarby z dna ich szuflad i udowadniając, że każdy może być artystą. Frekwencja nas zaskoczyła. Zaprezentowane znaleziska były nie tylko zaskoczeniem dla nas, ale i dla mieszkańców osiedla, którzy poznali na nowo swoich sąsiadów.

Następnie do Katowic przybył Michał Frydrych, który zmierzył się z tematem heroicznej pracy w kopalni, tworząc mobilną rzeźbę napędzaną siłą ludzkich rąk. Metalowa kula przetoczyła się przez dzielnice Katowic, niejednemu pozostawiając na czole krople potu lśniące jak gwiazdy.

Znany z haktywistycznych działań Roch Forowicz podjął temat błędów na mapach Google Street View tworząc subtelne interwencje, które trzeba odszukać na realnej mapie miasta. Metadetale nie krzyczą i nie przytłaczają swoją skalą. Stanowią jednak ważny komentarz i podwaliny konstrukcji niewidzialnego mostu pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym.

Z kolei Dominik Cymer zaprezentował się jako artysta, podróżnik i ciekawy człowiek. Jego program telewizyjny KTV jest jedynym, który obecnie warto w Polsce oglądać, a prowadzący bezwzględnie szczerym i brutalnie błyskotliwym obserwatorem i komentatorem otaczającego nas świata.

Duet Julianna Płaczysko wziął na warsztat ściany familoków w dzielnicy Janów, bezpardonowo walcząc z mową nienawiści. Projekt przerósł oczekiwania wszystkich, kiedy po zakończeniu pracy dziewczyn, w Mieście Ogrodów rozdzwoniły się telefony od mieszkanek domagających się natychmiastowego przywiezienia kolejnych wiader farby, pędzli i szablonów, by móc kontynuować prace, już bez obecności artystek. To dowód na to, że sztuka ma moc i potrafi zatrzeć wszelkie różnice kulturowe, społeczne czy wiekowe.

Katowice Street Art AiR: Dziennik rezydencyjny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katowice Street Art AiR: Dziennik rezydencyjny, , fot. Davido (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie zabrakło projektów site specific dotykających konkretnych problemów jak np. wątek zapomnianej rzeki Rawy, który zdecydował się podjąć Kuba Szczęsny. Powstała przewrotna instalacja udająca luksusową rezydencje na Mazurach usytuowana bezpośrednio na wodzie Dom nad Ruczajem.

Kolejny rezydent, Myroslav Vayda, stworzył bardzo osobisty dziennik będący zapisem dwumiesięcznego pobytu, jednak nie za pomocą słów, lecz obrazów. Częstotliwość światła to próba złapania chwil, jedynie na ułamek sekundy zdobyć uczucie prowizorycznej własności, ułudy posiadania tego co widzimy i traktujemy jako nasze.

Ostatnim z zaproszonych artystów był Tima Radya, radykalny i niezwykle skupiony twórca, który przemierzył rowerem całe miasto w poszukiwaniu swojej Księżniczki. Historia nie skończyła się happy endem. Neon Sorry but your princess is in another castle został zainstalowany na kamienicy rodem z Nosferatu Murnaua, a twórca udał się w swoich poszukiwaniach do kolejnego miasta.

KSA AiR 2017 dobiegł końca. Dziękuję artystom, organizatorom, współpracownikom. Bogatsi o nowe doświadczenia wkraczamy w kolejną edycję, do której preludium niech będzie zdanie wypowiedziane przez chińskiego artystę Ai Wei Wei’a „If my art has nothing to do with people’s pain and sorrow, what is ‘art’ for?”.

Matylda Sałajewska, kuratorka Katowice Street Art Festivalu AiR

Biogramy artystów:

Jakub Szczęsny – absolwent Politechniki Warszawskiej, architekt, autor instalacji artystycznych. Szczęsny wraz z innymi architektami, artystami i dizajnerami założył w 2001 roku Grupę Projektową Centrala. Centrala ma w dorobku zarówno projekty architektoniczne, realizacje tymczasowe, jak i wystawy, realizowane m.in. dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fundacji Bęc Zmiana, Łódź Design Festival czy Biennale Architektury w Wenecji. Działająca na zasadach kooperatywy Centrala opracowuje także projekty teoretyczne mające na celu komentowanie przemian w otaczającej nas przestrzeni czy pobudzanie debaty na ich temat. W 2008 roku Jakub Szczęsny w ramach projektu Synchronizacja Fundacji Bęc Zmiana rozwiesił pod mostem Łazienkowskim w Warszawie kompozycję z wielokolorowych lamp jarzeniowych. Ciemne, ponure i niebezpieczne miejsce zamienił w przestrzeń atrakcyjną, wręcz skłaniającą do zabawy. Rok później na Wiśle, w centrum stolicy, stanęła „Wyspa”, czyli instalacja składająca się z urządzeń znanych z siłowni. Mieszkańcy Warszawy mogli tu ćwiczyć, oczyszczając jednocześnie wodę. Dużą popularność zdobył w 2012 roku, kiedy w wąskiej szczelinie pomiędzy blokiem a kamienicą na rogu warszawskich ulic Chłodnej i Żelaznej postawił Dom Kereta.

Dominik Cymer – projektant graficzny. Współtworzył kolektyw Będzin Beat. Autor identyfikacji i projektu graficznego książki-przewodnika Indunature Marcina Dosia (wydawnictwo CSW Kronika w Bytomiu, 2009), która zainicjowała na Śląsku model alternatywnej turystyki i modę na „śląski dizajn”. Wielokrotnie nagradzany w konkursach designu i reklamy. Współtwórca Cyber Kids on Real, agencji reklamowej realizującej kampanie ATL oraz digital. Eksperymentują w realizacjach z pogranicza sztuki i dizajnu, a ich projekty prezentowane są na Polskich oraz międzynarodowych wystawach i festiwalach. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Katowice Street Art AiR: Dziennik rezydencyjny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katowice Street Art AiR: Dziennik rezydencyjny, fot. Davido (źródło: materiały prasowe organizatora)

Myroslav Vayda – urodzony 13 marca 1977 r na Zakarpaciu. Studiował w Użhorodzkim Collegu Sztuki im. Adalberta Erdeli (1992-1997) i na Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1997–2003 ). Autor wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw i projektów zbiorowych, ukraińskich i międzynarodowych akcji artystycznych, współzałożyciel i uczestnik formacji artystycznej „Koma” (2007). Uprawia różnorodne gatunki sztuki: performance, instalację, malarstwo, land-art, wideo-art i fotografię. Stypendysta programu „GAUDE POLONIA” 2009 r. w Warszawie. W tym czasie zrealizował kilka projektów w Lublinie, Poznaniu, Białymstoku i Warszawie. Żyje i pracuje we Lwowie.

Roch Forowicz – pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2007 roku organizator Upgrade!Warsaw, kurator i współtwórca 2.0 Galerii w Warszawie. Uczestnik wielu wystaw i festiwali takich jak: FILE festival (BR), HAIP Festival (SI), Liwoli09 (AT), Paraflows 09 (AT), Urban Research (DE), Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski (PL), WRO, NInA – Culture 2.0, Komuna Otwock, Copernicus Science Center, Krytyka Polityczna, Entropia, STUDIO, Beautiful Lies, WEF, MIK etc. W swojej praktyce artystycznej interesuje się problemem miejskiej inwigilacji – nieustającej obserwacji przez systemy monitoringu i przetwarzania danych. Jego działalność jest radykalna, często określana mianem nielegalnych „hacktywistycznych” interwencji, opierających się na przechwyceniu i wykorzystywaniu urządzeń służących inwigilacji wbrew woli ich twórców.

Michał Frydrych – absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiował również na Universität der Künste (UdK) w Berlinie. Zajmuje się malarstwem jako formą mówienia wizualnymi zdaniami. Tworzy przestrzenie używając języka w formie medium, które pozwala na pojawianie się w nich i znikanie rzeczy, relacji i historii. Interesuje się rzeczywistością jako językiem, pięknem w oku obserwatora, codziennością, rzucaniem cienia, psychodelią, patrzeniem w przestrzeń. Jego wystawy i prace pokazywane były między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu i Centro Internacional de Cultura Contemporánea Tabakalera w San Sebastian.

Katowice Street Art AiR: Dziennik rezydencyjny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katowice Street Art AiR: Dziennik rezydencyjny, fot. Davido (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tima Radia – rocznik 1988. Zdecydowanie jeden z najciekawszych współczesnych rosyjskich artystów pracujących w przestrzeni publicznej. Radia jest laureatem nagrody Cutlog NY Artist Prize (2013), finalistą nagrody Kandynskiego (2014), ma za sobą rezydencję w ramach Helsinki International Artist Programme (2012) oraz nominację do nagrody Kuryokhin Prize (2014). Prace Timy wywołują w Rosji mocny, społeczny oddźwięk, wielokrotnie stając się przyczynkiem do dyskusji medialnej o przestrzeni miejskiej, aktualnych problemach społecznych i politycznych czy legalności i nielegalności sztuki w mieście. Jego sztuka przybiera najczęściej formę monumentalnych i zarazem minimalistycznych instalacji. Większość jego prac znajduje się w przestrzeni publicznej Jekaterynburga. Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Nośna.

Krzysztof Żwirblis – od 1976 r. członek eksperymentalnej grupy Akademia Ruchu działającej na granicy sztuk wizualnych i teatru (udział w ponad 600 przedstawieniach, akcjach ulicznych i wystąpieniach grupy). W latach 1992 – 1997 kurator Galerii AR w kinoteatrze “Tęcza” na Żoliborzu. Kurator Galerii Studio w Warszawie (2007–2012). Od połowy lat 90. XX wieku prowadzi własną działalność twórczą, a od 2005 koncentruje się na wielodniowych akcjach artystycznych z udziałem lokalnych społeczności (m.in. Tania telewizja, 2005; Bezinteresowna Przestrzeń Miejska, 2007–2008, 2013; Muzeum społeczne od 2010)

Anna Płachecka – animatorka kultury, koordynatorka projektów kulturalnych. Realizuje projekty społeczno-artystyczne skierowane do lokalnych społeczności, związane z aktywizacją mieszkańców i zmianą na rzecz przestrzeni blokowisk. Koordynowała m.in. projekty Interwencje Osiedlowe (Stowarzyszenie Katedra Kultury) oraz Lato tuż obok (Białołęcki Ośrodek Kultury). Obecnie animuje społeczność na warszawskich Młocinach, prowadzi Miejsce Aktywności Lokalnej, będące częścią Bielańskiego Ośrodka Kultury.

Julia Biczysko – praktyczka śpiewu zanurzona w tradycjach muzycznych wschodniego Mazowsza i wschodniej słowiańszczyzny, z wykształcenia kulturoznawczyni. W 2017 roku wraz z zespołem Pieśni do śmierci i Stowarzyszeniem Katedra Kultury prowadziła badania terenowe w poszukiwaniu śpiewaków i śpiewaczek pamiętających zanikające już tradycje śpiewu obrzędowego i pogrzebowego na Mazowszu. Prowadzi działania artystyczno-społeczne i etno-animacyjne na obszarach miejskich i wiejskich m.in. z Kolektywem Terenowym. Latająca Animatorka Kultury, tutorka wspierająca projekty seniorskie w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych “ę”.

Katowice Street Art AiR: Dziennik rezydencyjny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katowice Street Art AiR: Dziennik rezydencyjny, fot. Davido (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz