Metropolia Jest Okey 2017

Od 14 do 30 grudnia 2017 roku | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Festiwal Metropolia Jest Okey w tym roku obchodzi swoje 11. urodziny. Gdy powstawał w 2007 roku, czas pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem był „pusty” – w Trójmieście niewiele się działo… Jednak z roku na rok sytuacja się zmieniała, także dzięki Metropolii…, i teraz publiczność może wybierać i przebierać w propozycjach.

Metropolia Jest Okey 2017 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Metropolia Jest Okey 2017 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czas więc na przeformatowanie idei imprezy oraz wypromowanie jej na jeszcze większą skalę, także poza regionem Trójmiasta. Rozwój marki,  jaką stał się Festiwal, wymaga czasu na pozyskanie nowych partnerów, odpowiedniego dofinansowania i sformułowania zasad. Czy wciąż będzie się odbywał w ostatnich dniach roku? To się okaże.

W tym roku wszystkie imprezy festiwalowe odbędą się tylko w Gdańsku. Podczas tej edycji, która stanowi niejako zakończenie dotychczasowego profilu Festiwalu, organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń.

Od 14 grudnia w NCK można oglądać wystawę W drodze…. To XII spotkanie z autorskiego cyklu wystaw zbiorowych Danuty Joppek.

Wystawa, której wernisaż odbędzie się 14 grudnia o godzinie 18.00, prezentuje prace Alicji Bach, Danuty Joppek, Mariusza Kułakowskiego i Moniki Sobczak–Konca.

W drodze… żyjemy – tym samym nasze życie jest w drodze.
W drodze jest nasza twórczość.
I ta wystawa jest też w drodze – przyjechała tutaj i wywędruje stąd w kilka różnych miejsc.
Skład wystawy jest w drodze – jedni przychodzą inni odchodzą…
Każdy z nas podąża swoim traktem, wytycza własny szlak.
Czasem chcemy się spotkać, aby kawałek drogi przebyć wspólnie.
I to, to właśnie – „… aby kawałek drogi przebyć wspólnie”
jest pretekstem spotkania naszych postaw twórczych na tej wystawie.
Bo z marszu, z ruchu, ze spotkania, wymiany myśli i energii COŚ wynika.
I o to COŚ nam właśnie chodzi.

Ekspozycja potrwa do 7 stycznia 2018 roku.

„W drodze...” – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W drodze...” – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

27 grudnia w Ratuszu Staromiejskim – NCK o godzinie 17.00 w ramach spotkań z literaturą na festiwalu Metropolia jest Okey odbędzie się Spotkanie z jedną książką, w którym udział wezmą:

  • Dorota Karaś – dziennikarka, publicystka, blogerka, autorka książek Cybulski, Podwójne salto, Szafa, czajnik, obwodnica,
  • Marcin Borchardt – reżyser, autor filmu dokumentalnego Beksińscy. Album wideofoniczny,
  • Małgorzata Cackowska – pedagog, badaczka literatury dla dzieci, współautorka publikacji Polska Szkoła Książki Obrazkowej.

Spotkanie poprowadzi Szymon Jachimek.

27 grudnia o godzinie 19.00 na Festiwalu będzie miała miejsce prapremiera spektaklu pt. Bez przesady w reżyserii Mariusza Babickiego do tekstu Szymona Jachimka.

Tekst: Szymon Jachimek
Reżyseria: Mariusz Babicki
Scenografia: Marta Mittlener
Muzyka: Rafał Krzychowiec

Obsada: Magdalena Bochan-Jachimek, Aleksandra Derda, Michał Zacharek, Wojciech Tremiszewski
Produkcja: Magdalena Bochan-Jachimek i Fundacja Inkubator Kultury Kulmiasto
Współprodukcja: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Centrum Kultury w Gdyni

W opinii wielu Polaków feministki to „sfrustrowane baby z wąsami”, a problem dyskryminacji płciowej jest wyłącznie lewacką histerią. Spektakl „Bez przesady” nie polemizuje z tą tezą, lecz pokazuje tylko lustrzane odbicie rzeczywistości – co się stanie, gdy pozamieniamy miejscami kobiety i mężczyzn? Czy płeć wpływa na nas w sytuacjach domowych, zawodowych i towarzyskich? Jeśli dyskryminacja nie istnieje, a wszyscy jesteśmy traktowani równo, to różnice powinny być niezauważalne. Natomiast jeżeli dyskryminacja istnieje, to w którym momencie się rozpoczyna? Czy całowanie w rękę prowadzi do przemocy domowej? Czy komplement to jasna strona medalu, na którego rewersie znajdują się nierówne zarobki pomiędzy kobietami a mężczyznami? Spektakl w lekki, komediowy sposób porusza te niełatwe kwestie. Nie daje wytycznych ani odpowiedzi, ale stara się zmusić widza do sformułowania własnej opinii.

28 grudnia o godzinie 18.00 w Klubie Parlament zaplanowano koncerty grup Aleph, Sloth, Eurazja, Sinice, Fake Logic i Apteka.

Sinice (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sinice (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzyczną przeciwwagą dla line-upu w Klubie Parlament będzie odbywający się również 28 grudnia w Ratuszu Staromiejskim – NCK koncert muzyki klasycznej, podczas którego goście zobaczą i usłyszą Aleksandrę Dąbrowską w dwóch odsłonach: jako pianistkę i jako wokalistkę.

Obok niej wystąpią: Julia Pruszak – sopran, Marcin Gałązka – gitara, Przemek Bartos – gitara basowa i Tomasz Koper – perkusja.

Koncert uświetni uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz