Metropolia Jest Okey 2017

Od 14 do 30 grudnia 2017 roku | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Aleksandra Dąbrowska / Odette Dąbrowska urodziła się w 1990 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w klasie mgr Mirosławy Pruskiej. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im F. Nowowiejskiego w Gdańsku. W 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem studia I st. w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W latach 2011 i 2012 doskonaliła swoje umiejętności w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Joan Havill.

Aleksandra Odette Dąbrowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Odette Dąbrowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aktualnie pianistka jest absolwentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza i as. Macieja Gańskiego. Od października 2015 pełni funkcję pedagoga w swojej macierzystej Uczelni.

Pianistka ma na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym. Jest dwukrotną laureatką Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. J. Zarębskiego w Łomiankach oraz jedyną polską laureatką Nagrody Instytutu F. Chopina w Brukseli, co umożliwiło pianistce wyjazd na staż muzyczny do Francji, gdzie pracowała pod okiem wybitnego pianisty, pedagoga i jurora Międzynarodowego Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli – Jean’a Claude’a Vanden Eyndena. W 2008 roku została stypendystką Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej i Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, debiutując w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ponadto jest beneficjentką programu stypendialnego Erasmus, dwukrotną stypendystką Kammersmusikkurs w Niemczech oraz stypendystką belgijskiej Fundacji im. F. Chopina, na zaproszenie której zagrała w czerwcu 2012 roku w Ambasadzie Polski w Brukseli.

Od roku 2013 aktywnie współpracuje z Programem Trzecim Polskiego Radia jako pianistka, kompozytorka i wokalistka przy spektaklach oraz audycjach muzycznych. W roku 2014 została uhonorowana nagrodą dla Najlepszego Studenta Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz wyróżnieniem w VI Edycji konkursu dla najlepszego studenta w Polce Studencki Nobel 2014. W styczniu br. została przyjęta w charakterze pianisty – akompaniatora do prestiżowego programu Akademia Operowa działającego przy Teatrze Wielkim w Warszawie, a w czerwcu została laureatką I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Val Tidone we Włoszech.

Koncertuje w Polsce i zagranicą. Na swoim koncie ma liczne występy dla międzynarodowej publiczności we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Można było usłyszeć ją m.in w Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie czy w słynnej Barbican Hall w Londynie. Współpracowała z takimi muzykami jak Lee Kum Sing, Tigran Alikhanov, Johnson Graham, Jean Claude Vanden Eynden, Therese Fahy, Robert Irvine, Ivan Klansky, Michael Vaiman. Uczestniczyła również w kursach prowadzonych przez Martina Katza, Ivari Iija, Imoge Coopera, Paula Lewisa, Richarda Goode’a, Stevena Kovacevicha, Aguiles Delle Vigne, Johnsona Grahama, Dinę Yoffe, Katarzyne Popową-Zydroń, Waldemara Wojtala, Dang Thai Sona, Alberto Nose, Stevena Osbourne’a.

Jest czterokrotną stypendystką Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

29 grudnia w Centrum św. Jana Sopocki Teatr Tańca wystawi spektakl pt. Ciało. Przedmiot nieocenionej wartości.

Scenariusz, choreografia, reżyseria: Joanna Czajkowska
Współpraca choreograficzna i kreacja postaci: Jacek Krawczyk, Joanna Nadrowska, Kalina Porazińska, Magdalena Laudańska, Kamila Maik, Maciej Sheva Mołdoch
Kostiumy: Adam Królikowski
Scenografia: Joanna Czajkowska, Artur Aponowicz
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Wizualizacje, plakat: Katarzyna Teresa Turowska
Światła: Artur Aponowicz / Rico

„Ciało. Przedmiot nieocenionej wartości”, fot. Anna Kłosowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ciało. Przedmiot nieocenionej wartości”, fot. Anna Kłosowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty wywiadu z tancerzem Opery Bałtyckiej, pedagogiem i choreografem Marcelim Żędzianowskim (17 lipca 1932 – 11 czerwca 2014), zarejestrowane w marcu 2014 roku.

Pojęcie innowacji pochodzi z języka łacińskiego; innovare czyli tworzenie czegoś nowego. Najczęściej przytaczana definicja innowacji podkreśla, iż innowacja jest procesem polegającym na przekształceniu istniejących możliwości w nowe idee i wprowadzenie ich do praktycznego zastosowania (E.Okoń-Horodyńska, wykład I, s. 9).

W spektaklu artyści STT odnoszą się do innowacyjności w kontekście obrazu CIAŁA, fizyczności, a także historii polskiego teatru tańca. Można więc powiedzieć, że ośrodkiem zainteresowania jest tu CIAŁO człowieka, jako skafander dla ratio i psyche, jako transmiter treści, czy jako środek komunikacji.

Obok fragmentów inspirowanych pracami Jarzynówny-Sobczak, Conrada Drzewickiego i Ewy Wycichowskiej spektakl zawiera sceny z zupełnie autorską choreografią. Narratorami opowieści jest Odkrywca i jego Alter Ego. Sopocki Teatr Tańca snuje opowieść o ciele tańczącym, ciele czującym i myślącym, o ideale oraz o drogach i kodach tańca, a niektórzy miłośnicy malarstwa, widzą w Przedmiocie nieocenionej wartości odniesienia do obrazów Degas, a znawcy fotografii do zdjęć Davida Hamiltona.

Również 29 grudnia , ale o godzinie 19.05 Metropolia jest Okey zagości w Radiu Gdańsk z grupą Dick4Dick.

Dick4Dick to muzyczna i performerska grupa założona przez czwórkę przyjaciół z Trójmiasta. Zespół ów wykorzystuje różne gatunki muzyczne, aby tworzyć z nich swój własny język muzyczno-wizualny, a jedynym akceptowalnym aksjomatem w ich działaniu jest zmiana. Nieustanne przeobrażenia stylów muzycznych, wizerunku scenicznego, informacji podawanych na własny temat obrazują pełną swobodę artystycznej wypowiedzi grupy, skutecznie wymykającej się jednoznacznym próbom jej zaszufladkowania.

Dick4Dick (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dick4Dick (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dick4Dick powstał w 2004 roku i ma na swoim koncie kilka wydawnictw muzycznych i multimedialnych: Silver Ballads (Zgniłe Mięso, 2005), Dick Back In Town Ep (Dickie Dreams, 2006), Grey Album (Dickie Dreams, 2008), The Legendary Dick4Dick 2004–2009 (Mystic, 2009), Summer Remains (Mystic, 2009), Who’s Afraid OF? (Mystic, 2010), 5 (Mystic, 2013) oraz tau Ceti e (wydawnictwo niezależnie, 2016). Zespół zagrał ponad 250 wspaniale przyjętych koncertów na terenie całej Europy, zagrał na większości liczących się krajowych festiwalach, brał udział w wielu sesjach zdjęciowych współpracując z najlepszymi fotografami, pojawił się na okładkach kilku czasopism.

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR