• 2018-01-09

Malując

Od 11 stycznia do 25 lutego 2018 roku | Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wystawa Malując prezentowana od 11 stycznia w historycznych wnętrzach Muzeum Architektury we Wrocławiu jest pierwszą wspólną prezentacją wrocławskich artystów Urszuli Wilk i Eugeniusza Minciela.

Urszula Wilk, Seria Bluemetrie nr 12, płótno, akryl, olej, 200 x 175 cm, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urszula Wilk, Seria Bluemetrie nr 12, płótno, akryl, olej, 200 x 175 cm, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

To – jak mówi o nich kurator wystawy Mirosław Jasiński – twórcy „dzielni” (w odróżnieniu od twórców niedzielnych), którzy całe swoje życia bezkompromisowo poświęcili sztuce i realizowaniu swoich osobnych artystycznych wizji.

Wystawa z jednej strony jest retrospektywą prac znanych malarzy – znajdą się na niej prace nawet sprzed 30 lat (zwłaszcza Eugeniusza Minciela), pokazujące pełen rozmach i paletę środków wyrazu artystów, którzy rozwijali się i eksperymentowali przez lata swojej malarskiej pracy. Z drugiej zaś – ekspozycją prac najnowszych, jeszcze nigdzie nie prezentowanych, bo przygotowywanych właśnie z myślą o pierwszej wspólnej wystawie. W sumie w przestrzeniach Muzeum Architektury zawiśnie nawet kilkaset prac.

(…) dobór okazał się dla twórców procesem skomplikowanym, wymagającym wybrania faworytów spośród samych ulubieńców, myślenia o przestrzeni, o sobie i o małżonce/-ku jednocześnie – zauważa w towarzyszącym wystawie katalogu Agnieszka Patała. – Co naturalne, w takich chwilach pojawiają się wspomnienia, refleksja obejmująca szerszy zakres czasowy, niż kilka miesięcy czy lat, rewizja dotychczasowych preferencji i nawyków, utwierdzenie w słuszności podjętych decyzji.

Jak zaznacza Mirosław Jasiński, kurator wystawy, choć prace prezentowane są wspólnie, opowieści artystów są równoległe; intencją organizatorów było raczej wydobycie tej odrębności i jednoczesnej autentyczności twórczej niż ich zestawiania czy porównywania.

Eugeniusz Minciel, Transfer, akryl na płótnie, 210 x 187 cm, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eugeniusz Minciel, Transfer, akryl na płótnie, 210 x 187 cm, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

O ile Wilk w swoim malarstwie analizuje bowiem relacje między światłem i cieniem, przestrzenią i jej brakiem, geometrią i asymetrią, o tyle Minciela zajmuje raczej gest i potencjał malarskiej ekspresji oraz pytanie dokąd te środki mogą go zaprowadzić – zauważa kurator wystawy. – Wspólna obojgu pozostaje zaś idea malarstwa rozumianego nie tylko jako dziedzina sztuki, ale rodzaj imperatywu, impulsu i celu.
Zaproponowany na wystawie rodzaj konwersacji między dwojgiem artystów będzie z jednej strony czynnikiem odpowiednio dezorganizującym i równoważącym fabułę ekspozycji. Z drugiej stanie się metaforą niezwykłej relacji łączącej Wilk i Minciela, w której życie codzienne ściśle splecione jest ze sztuką – mówi Jasiński.

Organizatorami wystawy, którą otwarcie planowane jest na 11 stycznia o godzinie 18.00, są Galeria Miejska we Wrocławiu i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Dzieła obojga artystów będzie można oglądać do 25 lutego.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz