• 2018-03-30

Ave kobieta. Beata Ewa Białecka. Retrospektywa

Od 6 kwietnia do 22 lipca 2018 roku | Muzeum Narodowe w Gdańsku

Wystawa Ave kobieta. Beata Ewa Białecka. Retrospektywa w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest przeglądem twórczości malarskiej gdańszczanki – Beaty Ewy Białeckiej.

Beata Ewa Białecka, „Pieta”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beata Ewa Białecka, „Pieta”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka jedynym i wyłącznym tematem swoich obrazów uczyniła kobietę. Białecką nie interesuje jednak portret – istotne dla niej jest zobrazowanie, tego, co składa się na kobiecość i buduje jej siłę, określa status, mówi o kondycji i rolach, jakie odgrywa we współczesnym świecie. Bohaterki jej obrazów to postaci współczesne: Marta (2006), Mdłości (2012), mitologiczne: Artemida (2008), Porwanie Europy (2004) a także święci chrześcijańscy: Dobry pasterz (2007), Sebastian (2007).

W szerokim wachlarzu kobiecych przedstawień wyjątkowe miejsce zajmuje matka, czego przykładem mogą być obrazy Dwie Matki (2008) czy Gravida (2014). Uniwersalną formę przedstawień artystka osadza we współczesnym kontekście. Często do postaci matek, przyjaciółek, dziewczynek dołącza komentarz – banderole ze sloganami oraz cytatami reklamowymi damskich firm odzieżowych: Ikar – be inspired (2004), Atu (2006).

Z jednej strony jest to malarstwo pełne treści oraz emocji, z drugiej, formalnej – chłodne i surowe, prawie monochromatyczne. W ostatnich latach malarka dopełnia swoje oleje tradycyjnym, pełnym haftem. Ta traktowana jako wyłącznie kobiece zajęcie technika odgrywa istotną rolę w obrazowej narracji, potęguje wymowę i dramatyzm przedstawienia.

Białecka jest się artystką wyjątkową. Stworzyła oryginalny i wyrazisty styl. Wyróżnia ją niezwykłą zdolnością twórczej kontaminacji tradycji dawnego malarstwa, chrześcijańskiej ikonografii ze współczesną narracją i perfekcyjnym warsztatem.

Beata Ewa Białecka, „Konterfekt Sweet Dreams”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beata Ewa Białecka, „Konterfekt Sweet Dreams”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beata Ewa Białecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień: złota odznaka Primus Inter Pares (ASP w Krakowie), nominacja do Paszportu Polityki, dwukrotna finalistka konkursu Obraz Roku (Królikarnia/Muzeum Narodowe w Warszawie, 2003, 2005), wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień (2003), Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na VI Triennale Sztuki Sacrum Sztuka wobec zła (Częstochowa, 2006), Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 21. Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego (Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin, 2006), wyróżnienie Redakcji kwartalnika ARTLUK (2010). Swoje prace prezentowała na ponad 20 indywidualnych wystawach w Polsce, Niemczech oraz USA i na ponad 40 wystawach zbiorowych. Jej obrazy znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą: w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii.

Na wystawie, której towarzyszyć będzie katalog, zostanie zaprezentowanych 57 obrazów.

Beata Ewa Białecka, „Hodigitria”, 2009-2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beata Ewa Białecka, „Hodigitria”, 2009-2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ave kobieta. Beata Ewa Białecka. Retrospektywa
Kurator: Małgorzata Macur-Ruszkowska
Od 6 kwietnia do 22 lipca 2018 roku
Wernisaż: 5 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00
Oddział Zielona Brama, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Dodaj komentarz