• 2018-03-02

Songs are spells. Combi Cats

Od 8 do 22 marca 2018 roku | Stowarzyszenie Publish Art

Songs are spells. Combi Cats to projekt interdyscyplinarny – odyseja muzyczna, w której skład wchodzą: spotkania promocyjne dotyczące publikacji audio-video, wykład, cykl koncertów performatywnych oraz wystawa.

„Johny Little Pony”, Combi Cat, projekt „Songs are spells” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Johny Little Pony”, Combi Cats, projekt „Songs are spells” (źródło: materiały prasowe organizatora)

U podstaw każdej kultury znajduje się poezja, dla Greków był to Homer, dla klasycznej kultury chińskiej Księga pieśni, dla paleolitycznych plemion śpiewy szamanów”. Dla Skandynawów były to święte runy, czyli alfabet, który posiadał swą magiczną i twórczą moc (…). Dla rdzennych mieszkańców Australii – aborygenów, były to tzw. Songlines – (dosłownie linia piosenki) lub tak zwane dreaming tracks (śniące ścieżki). Songlines to ścieżki śpiewu, które przebiegają przez całą ziemię Australii – E. Rybicka.

Wokalista, pisarka, artystka video Diana Rönnberg wraz z kompozytorem, grafikiem artystą video, Kordianem Rönnberg (Lewandowski) w 2013 r. stworzyli grupę muzyczno/wizualną Combi Cats. Założeniem polsko-szwedzkiej grupy jest próba przetworzenia multikulturowego campu, w celu ukazania liminalnej tożsamości. Wytycza ona granice nowej kultury nie tylko szwedzkiej i polskiej, ale zbliża do uniwerslanego komuniaktu z naturalnym środowiskiem. Rönnbergowie pomimo swojego nomadycznego stylu bycia w stanie liminalnym, ciągle szukają swojego miejsca poprzez poezję ścieżki słów, literaturę, śpiew w ujęciu sztuk multimedialnych. Ich tożsamość, ulega nieustannym przepływom, wpływom społecznym głównie z dwóch rodzimych dla nich państw Polski i Szwecji. Ich działania są mocnym komentarzem do zastanego świata w kontekście lokalnej i międzynarodowej bohemy artystycznej.

„Cat Holic Lover”, projekt „Songs are spells” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cat Holic Lover”, projekt „Songs are spells” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kilka słów Combi Cats o muzyce: „Poprzez zabawę z różnymi konwencjami muzyczno-wizualnymi, a przede wszystkim z rapem i muzyką electro, pragnęliśmy stworzyć coś, co byłoby przyjemne dla oka i ucha, jednocześnie nie boimy się poruszać licznych tematów z repertuaru kulturowego tabu, co być może jest najistotniejszym elementem, który wiąże naszą eklektyczną twórczość z koncepcją awangardy. Choćby dla tego, że prowokacja obecna w sztuce mainstreamu często jest efektem wykalkulowanej strategii docierania do planowanej grupy odbiorców, nie zaś szczerego porywu serca.”

Songs are spells to publikacja audio-video autorstwa Diany Rönnberg to swoista muzyczna i wizualna lista Top Combi Cats. Zawiera kompilację historii piosenki i teledysku. Łączy elementy hip hopu, rapu wraz z poetyckością komentarzy Claude Debus’ego i mocno zaakcentowaną postawą Billie Holiday, czy tricksterów. Wszystkie formy piosenek wywodzą się z idei braterstwa, czyli communitas, interpretowanego głównie poprzez powiązanie z „zaczarowanym” stanem liminalnym. Ronnberg mówi o liminalności jak o stanie odseparowania i resetu, przestrzeni społecznej, w której dokonuje się zmiana. Wszystkie głosy Combi Cats mówią o stawaniu się: artystki, muzyka, poetki, kobiety, społeczeństwa natury… Combi Cats śmiało ironizuje, kpiąc sobie z mainstreamu podejmuje subwersywny dialog z Theodorem W. Adorno, Andy Warholem, Salvadorem Dali, Jacksonem Pollockiem, Marcelem Duchampem, Johnem Cagem ale i polską bohemą artystyczną…. Załączone w publikacji kody QR połączą czytelnika z teledyskami listy Combi Cats: Limitless, Johny little pony, The ghost, Cat-holic lover, LionQueen.

„Cat holic”, Combi Cats, projekt „Songs are spells” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cat holic”, Combi Cats, projekt „Songs are spells” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Harmonogram dla Galerii Sztuki Współczesnej Art Agenda Nova w Krakowie:

Od 8 do 22 marca: Wystawa Songs are spells 

8 marca

 • godz. 18.00
  Wernisaż Songs are spells 
 • godz. 18.30
  Spotkanie dotyczące publikacji Songs are spells, debata oksfordzka z Dianą i Kordianem Rönnberg, prelegentka Agnieszka Barańska z Radia Kraków

Harmonogram dla Sopoteki Galerii Kultury Multimedialnej w Sopocie:

Od 10 marca do 12 kwietnia: Wystawa Songs are spells

10 marca

 • godz. 17.00
  Wernisaż Songs are spells, pokaz teledysków Combi Cats
 • godz. 17.15
  Spotkanie promocyjne dotyczące książki  Songs are spells, debata oksfordzka z Dianą Rönnberg i Kordianem Rönnberg, prelegent Roman Wojciechowski Dyrektor Sopoteki – Galerii Kultury Multimedialnej
 • godz. 17.45
  Wykład Kordiana Rönnberg: Kocia teoria muzyki i podstawy home-recordingu
  1. Jak to się zaczęło, proces samokształcenia i błogosławieństwo technologii. 2. Różnice między tonalną muzyką klasyczną, filmową oraz muzyką rozrywkową. 3. Podstawowy ekwipunek domowego studia i jak go używać. 4. Na czym polega mix i aranżacja (sampling vs instrumenty wirtualne)? 5. Na czym polega mastering? 6. Jakie są pułapki muzyki popularnej?
„Songs are spells” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Songs are spells” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Combi Cats. Songs are spells
Artyści: Diana i Kordian Rönnberg
Kuratorka: Magdalena Swacha
Organizator: Publish Art

Od 8 do 22 marca 2018 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Art Agenda Nova w Krakowie

Od 10 marca do 12 kwietnia 2018 roku
Sopoteka – Galeria Kultury Multimedialnej w Sopocie

Dodaj komentarz