• 2018-03-01

FEMIlooki: Monika Drożyńska i Urszula Kluz-Knopek

Od 8 marca do 8 kwietnia 2018 roku | BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Świat został stworzony w Olsztynie to wystawa prac Moniki Drożyńskiej, na której pokazany zostanie Stworzenie świata 4, powstały w Olsztynie podczas warsztatów z dziećmi przeprowadzonymi we współpracy Galerii BWA z Planetarium w Olsztynie. Artystka będzie współpracować z obiema instytucjami znajdującymi się w budynku – pomniku, otwartym w Roku Kopernikowskim, zbudowanym w hołdzie dla Mikołaja Kopernika w 500-lecie jego urodzin.

Warsztaty z Moniką Drożyńską (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty z Moniką Drożyńską (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie pokazane zostaną także inne prace Drożyńskiej – wcześniejsze prace z cyklu Stworzenia świata również powstałe we współpracy z dziećmi, jak i filmy dokumentujące performance artystki.

Monika Drożyńska, „Stworzenie świata 2”, widok na ekspozycję (źródła: materiały prasowe)

Monika Drożyńska, „Stworzenie świata 2”, widok na ekspozycję (źródła: materiały prasowe)

Wystawa Świat został stworzony w Olsztynie Moniki Drożyńskiej to wydarzenie na polu sztuki współczesnej i astronomii, gdzie umiejętności artystyczne są równie ważne jak uważna obserwacja i wiedza.

Sztukę cenimy z różnych powodów, również z powodu pokazania nam, widzom, nowych światów, których dotychczas nie znaliśmy lub nie zauważaliśmy. Przez swoje pracę Drożyńska pokazuje nam nie-/oczywiste obszary kultury, dotychczas nieznane bądź niewyraźnie zdiagnozowane.

Monika Drożyńska „Stworzenie świata 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Drożyńska „Stworzenie świata 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Haft, dominujące medium twórczości Moniki Drożyńskiej, podobnie jak jej spektakle teatralne, fotografie i filmy, powstają w reakcji na wizję antropocentryzmu i znaczenia języka mówionego. Właśnie język jest najbardziej istotnym tworzywem jej twórczości, ze wszystkimi składowymi – słowami i znaczeniami. Artystka czasem się „myli” w swoich zapisach hafciarskich, na pozór się „wygłupia”, jednak to pozwala jej analizować język na nowo, tworzyć nowe skojarzenia i znaczenia. Drożyńska tworzy nowe języki.

(Tekst: kurator wystawy Świat został stworzony w Olsztynie Moniki Drożyńskiej, Sarmen Beglarian)

Monika Drożyńska, fot. Grażyna Makara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Drożyńska, fot. Grażyna Makara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Drożyńska jest artystką sztuk wizualnych, urodziła się w 1979 roku w Gorlicach. Mieszka i pracuje w Krakowie. Tworzy hafty, fotografie i filmy, tkaniny często łączy z wydarzeniami społecznymi. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach od 2004 do 2010 prowadziła Punkt – pierwszy sklep koncepcyjny w Polsce. Laureatka międzynarodowego konkursu British Council – Młodzieżowy Przedsiębiorca Mody. Brała udział w wystawach oraz projektach, które organizowali Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (2017), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (2010, 2013), CSW Łaźnia (2008), Galeria Kronika (2013, 2014), Teatr Wielki Opera Narodowa (2011), MOCAK (2010, 2017).
Pokazywała swoje prace na wystawach Muzeum Quartier w Wiedniu i Europejskiego Stowarzyszenia Kultury w Stambule. Laureatka konkursów: „Kulturysta” Programu 3 Polskiego Radia (2011), „Kulturalne Odloty” Gazety Wyborczej (2008). Nominowana do Paszportów Polityki (2012, 2013). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) i Visegrad Artist Residency Program (2012).
Założycielka szkoły haftu dla pań i panów „Złote Rączki”. Jej prace znajdują się w kolekcjach Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie, Kolekcji Deutsche Bank oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

FEMIlooki: Drożyńska i Kluz-Knopek
Urszula Kluz-Knopek Zmierzch
Od 8 marca do 1 kwietnia 2018 roku
Monika Drożyńska Świat został stworzony w Olsztynie

Kurator: Sarmen Beglarian
Od 8 marca do 8 kwietnia 2018 roku
Wernisaż wystaw: 8 marca 2018 roku o godzinie 18.00
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Dodaj komentarz