• 2018-03-05

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Od 5 do 25 marca 2018 roku | Teatr Powszechny w Łodzi

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych to jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju, który każdego roku otwiera kalendarz najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. Hasło XXIV edycji brzmi: Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny. W programie znalazły się spektakle, dyskusje i wystawa. Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje podczas Festiwalu dwie prapremiery.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (źródło: materiały prasowe organizatora)

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Temat tegorocznej edycji nawiązuje do słów Sławomira Świontka – wybitnego teoretyka teatru i literaturoznawcy. Pisząc niebezpiecznie jest schodzić ze sceny, skomentował on legendę o świętym Genezjuszu. Jednak tak naprawdę te słowa dotyczą fundamentalnych dla sztuki spraw, a temat Festiwalu jest uniwersalny i odnosi się do szerokiego kontekstu. Co daje artyście scena? Co mu odbiera? Kim jest artysta na scenie, a kim jest poza nią? Dlaczego niebezpiecznie jest schodzić ze sceny? – pyta dyrektor artystyczny Festiwalu Ewa Pilawska, zapraszając do dyskusji widzów i twórców.

W programie tegorocznej edycji znalazły się: Proces w reżyserii Krystiana Lupy (koprodukcja kilku warszawskich teatrów), Wesele w reżyserii Jana Klaty (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), Mefisto w reżyserii Agnieszki Błońskiej (Teatr Powszechny w Warszawie), Sekretne życie Friedmanów (Teatr Ludowy w Krakowie), Psie serce w reżyserii Macieja Englerta (Teatr Współczesny w Warszawie), K. w reżyserii Moniki Strzępki (Teatr Polski w Poznaniu), Zapiski z wygnania w reżyserii Magdy Umer (Teatr Polonia w Warszawie) i Wujaszek Wania w reżyserii Iwana Wyrypajewa (Teatr Polski w Warszawie). Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny, którą wraz z młodymi twórcami przygotowuje artystka performatywna, scenografka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dr hab. Ewa Bloom-Kwiatkowska.

„Wesele” w reżyserii Jana Klaty (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wesele” w reżyserii Jana Klaty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Powszechny w Łodzi specjalnie na tę edycję Festiwalu przygotowuje dwie prapremiery. Pierwsza z nich, Hannah Arendt: Ucieczka, realizowana jest w koprodukcji z Komuną Warszawa – jednym z najważniejszych teatrów niezależnych w Polsce, który w swoich eksperymentalnych projektach na styku sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki komentuje obecną rzeczywistość. Spektakl opisuje sposoby przetrwania, jest fantazją na temat spotkania kilku postaci (Hannah Arendt, Martin Heidegger, Karl Jaspers i Walter Benjamin) w szczególnie momencie historycznym, w którym stanęły one przed dramatycznym wyborem. Każda z nich musiała przejść próbę moralnej odpowiedzialności oraz znaleźć drogę ucieczki przed śmiercią. Według przyrodniczych opisów walka o przetrwanie dla większości gatunków jest jedyną znaną im formę życia.Twórcy spektaklu zastanawiają się, jak odnosi się to do ludzkości i bohaterów sztuki? Czy lepiej jest wybrać bierność czy aktywność? Ryzykować niepewną ucieczkę czy wybrać chwilowe bezpieczeństwo?

„Proces” w reżyserii Krystiana Lupy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Proces” w reżyserii Krystiana Lupy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Drugą prapremierą będzie lovebook w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. To powieść o miłości, o walce o miłość, o próbie odzyskania własnego szczęścia i o rozdźwięku między rzeczywistością a pragnieniem. Czym jest miłość? Jak ją zdefiniować? Jaką rolę pełni w naszym życiu? Siegoczyński – twórca znany z silnego zakorzenienia w popkulturze – często sięgający w swoich spektaklach do jej kodów i języka odniesień, przygotowuje spektakl, którego punktem wyjścia jest powieść Matthew Quicka Poradnik pozytywnego myślenia oraz jej filmowa adaptacja.

Festiwalowym prezentacjom towarzyszyć będą spotkania twórców spektakli z publicznością i panele dyskusyjne.

15 marca na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się spotkanie z Łukaszem Maciejewskim i Krystianem Lupą poświęcone m.in. książce Koniec świata wartości. Poprowadzi je Łukasz Drewniak.

„Mefisto” w reżyserii Agnieszki Błońskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Mefisto” w reżyserii Agnieszki Błońskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

18 marca o 14.00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany Cenzura, którego moderatorem będzie Katarzyna Janowska. W dyskusji uczestniczyć będą: Krystyna Janda, abp Grzegorz Ryś, Jan Klata, Maciej Englert, Marcin Górski i Błażej Torański. Uczestniczy zastanowią się nad różnymi aspektami cenzury – obyczajowymi, urzędowymi i politycznymi. Jak się ona przejawia? W jaki sposób obecna była i jest w sztuce?

„Psie serce” w reżyserii Macieja Englerta (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Psie serce” w reżyserii Macieja Englerta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tydzień później, 25 marca o godzinie 14.00 na Małej Scenie Powszechnego, odbędzie się dyskusja nawiązująca do tematu Festiwalu. Panel dyskusyjny Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny poprowadzi Łukasz Maciejewski. W rozmowie uczestniczyć będą Agata Duda-Gracz, Iwan Wyrypajew, Jowita Budnik i Magdalena Łazarkiewicz.

Inauguracja Festiwalu odbędzie się 5 marca. W tym dniu w Teatrze Powszechnym w Łodzi otwarta zostanie wystawa zatytułowana Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny oraz zaprezentowane zostanie Wesele w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Wstrzymałam się z decyzją dotyczącą prezentacji spektaklu z zagranicy. Uzależniam ją od informacji, czy i w jakiej wysokości otrzymamy dotację z Ministerstwa Kultury, które przesunęło terminy ogłoszenia naboru do dofinansowań – mówi Ewa Pilawska

Plakat XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (źródło: materiały prasowe organizatora)

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Od 5 do 25 marca 2018 roku
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz