• 2018-04-27

9. Plaster – Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej

Od 11 do 12 maja 2018 roku | Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest grafice projektowej z Islandii i – co jest już tradycją Plastra – konfrontacji jej ze współczesnymi zjawiskami w polskiej sztuce projektowej. Festiwal odbędzie się 11 i 12 maja w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

9. Plaster – Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Plaster – Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

11 maja będą otwarte cztery wystawy festiwalowe:

 • ID ICE – współczesna grafka projektowa z Islandii (parter CSW); do 26.08.
 • I’m not the island – plenerowa wystawa tematyczna konfrontująca postawy polskich i islandzkich grafików odnoszących się do tytułowej sentencji (bulwar CSW); do 26.08.
 • Wystawa związana z typografą i ilustracją przedstawiająca prace studiów projektowych z Reykjaviku (taras CSW);
  do 31.08.
 • And / End – wystawa retrospektywna prof. Sławomira Janiaka (Labsen CSW), do 3.06.

Wystawa towarzysząca festiwalowi:
Jadwiga Sawicka Ankieta, 10.05. (czwartek), godz. 19.00
Galeria S, Zakład Plastyki Intermedialnej, ul. Mickiewicza 121

Konferencja
11 maja o godz. 11.00 odbędzie się konferencja pod nazwą I’m not the island na której wstąpią: Gabríel Markan, Atli Hilmarsson, Ninna Thorarinsdottir, Dominika Czerniak-Chojnacka, Filip Tofl / Syfon Studio i Michał Mierzwa / Uniforma. Będzie to wydarzenie mające charakter dialogu artystycznego skupiającego się wokół zagadnienia izolacji twórczej, relacji z otoczeniem, kontaktów artystycznych i rynkowych.

12 maja w ramach festiwalu odbędą się warsztaty projektowe, które będzie prowadził znany polski dizajner reprezentujący Syfon Studio, Filip Tofl.

Konferencja stara się odpowiedzieć na pytanie, czy artysta postrzega siebie jak wyspę, czy izolacja jest złem koniecznym czy raczej twórczym przywilejem. Odczytamy przekazy dizajnerów pochodzących z dwóch skrajnie różniących się między sobą miejsc, takich jak: wyspa i ląd stały, centrum Europy i peryferia kontynentu, pustkowie i miejski zgiełk.

Ninna Thorarinsdottir (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ninna Thorarinsdottir (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konferencja I’m not the island – program:

 • 11.00–11.40
  Ninna Thorarinsdottir / Dziwaczne stworzenia
  Ninna Thorarinsdottir, Islandka zajmująca się projektowaniem dla dzieci, pokaże nam kolorowy, zabawny i dziwny świat swoich ilustracji i zabawek.
 • 11.40–12.20
  Michał Mierzwa / Uniforma / Życie jest piękne. O inspiracji w procesie tworzenia.
  „Co często mylimy z inspiracją? Czemu często szukamy jej w złych miejscach? Czemu często jej poszukiwania nie przybliżają nas do rozwiązania problemu projektowego? O rzeczach, o których zapominamy w procesie tworzenia i życiu samym w sobie”.
 • 12.20–12.40
  Przerwa kawowa
 • 12.40–13.20
  Atli Hilmarsson / Praca i inne historie
  Podróż z Reykjaviku, przez Bazyleę, Monachium, Berlin i z powrotem do Reykjaviku ukazana przez moją pracę. Historie o podobieństwach, różnicach i ludziach.
 • 13.20–14.00
  Dominika Czerniak-Chojnacka / Chore wyspy
  Krótka opowieść o wyspach, którym katar nie przechodzi i książkach, które można o tym stworzyć. Będzie to opowieść także o tym, że może boleć na różne sposoby i że czasem lekarstwem na wyspiarstwo bywa świadomość istnienia innych wysp.
 • 14.00–14.20
  Przerwa kawowa
 • 14.20–15.00
  Gabriel Markan / Gnax Type / Proces dojrzewania w projektowaniu krojów pism
  Dlaczego próbujemy projektować nowe czcionki? Nie istnieje prawdopodobnie jedna odpowiedź na to pytanie. Gabríel Markan stara się odnaleźć własną, badając motywacje w początkowych stadiach swojej kariery współczesnego projektanta czcionek.
 • 15.00–15.40
  Filip Tofl / yfonstudio / Wyspa tonie / To nie Wyspa
  O ludziach, którzy zakłócają Twój spokój, o tych, którzy czegoś chcą lub mogą coś zaoferować od siebie. O telefonach późno w nocy od tych, co z pewnością wiedzą więcej od Ciebie, o autorach, redaktorach i korektorach. I trochę o byciu nieśmiałym. Acha, i o projektach, które Cię przerastają.
Atli Hilmarsson (źródło: materiały prasowe organizatora)

Atli Hilmarsson (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Plaster / warsztaty projektowe

Kiedy: 12 maja (sobota), 9.00–17.00

Festiwalowi Plaster od samego początku towarzyszą warsztaty projektowe, które prowadzą wybitni dizajnerzy z całej Europy. W tym roku na warsztatach pojawi się akcent polski. Spotkanie z Filipem Toflem – oryginalnym artystą, współtworzącym wraz z Urszulą Janowską Syfon Studio – będzie próbą odpowiedzenia na pytanie: na ile poprzez projekt graficzny jesteśmy w stanie wpłynąć na świadomość polityków?

Celem warsztatów zatytułowanych Nie jesteśmy wyspą jest z jednej strony budowanie umiejętności projektowania bez użycia komputera, z drugiej zaś tworzenie osobistego, autentycznego przekazu, którego efektem będzie faktyczne współdziałanie z odbiorcą.

Warsztaty są przeznaczone dla osób interesujących się zagadnieniami typografii i posiadających doświadczenie w grafice projektowej. Prace będą miały charakter manualny. Materiały zapewnia organizator.

Zapisy – w tej chwili już tylko na listę rezerwową – odbywają się mailowo pod adresem: eduakcje@csw.torun.pl.

Helga Dögg (źródło: materiały prasowe organizatora)

Helga Dögg (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filip Tofl
Doktorant na Wydziale Grafki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współzałożyciel Syfon Studio (2008), uczestnik projektów i działań poświęconych przestrzeni publicznej oraz etyce w designie, m.in.: Re-design 3 (Trafc Design), PLAKATATAK (Goethe-Institut). Autor wystaw: Terrorism is Art (Bochenska Gallery), Collage. Dehuman (Galeria Fundacji Archeologia Fotografii). Inicjator (wspólnie z Mateuszem Machalskim) cyklu Koleżeńskich Spotkań Projektantów Grafiki, kurator/koordynator Projektu Roku STGU 2018. Laureat stypendiów: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszych doktorantów oraz stypendium Młoda Polska. Otrzymał nagrody lub wyróżnienia w konkursach poświęconych projektowaniu plakatu, grafiki wydawniczej, opakowań i identyfikacji: ED Awards, BICeBé, Galeria Plakatu AMS, Projekt Roku STGU i wielu innych. Członek zarządu Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

9. Plaster – Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej
Kurator: Krzysztof Białowicz
Od 11 do 12 maja 2018 roku
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Dodaj komentarz