• 2018-04-28

Festiwal SREBRO

Od 1 maja do 10 czerwca 2018 roku | Galeria Sztuki w Legnicy

Legnicki Festiwal SREBRO to najstarsza, największa, najważniejsza w Polsce i jedna z największych w Europie prezentacja współczesnego, awangardowego złotnictwa artystycznego. Głównym założeniem SREBRA jest prezentacja i promocja współczesnej biżuterii artystycznej („mały design”) autorstwa uznanych artystów z całego świata oraz wymiana doświadczeń, wiedzy i poglądów na sztukę pomiędzy artystami, teoretykami, krytykami i miłośnikami tej dziedziny designu.

Dialogue Collective (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dialogue Collective (źródło: materiały prasowe organizatora)

LFS promuje współczesną biżuterię jako medium równoprawne innym sztukom. Organizowany od niemal 40 lat Festiwal jest obecnie jednym z najważniejszych w Europie miejsc konfrontacji artystów z różnych krajów i kontynentów, „europejską Mekką” artystów tworzących biżuterię konceptualną, krytyczną, awangardową i unikatową.

Podobnie jak w ubiegłych edycjach, tegoroczny Festiwal prezentuje w możliwie najszerszy sposób najciekawsze zjawiska i trendy w świecie biżuterii artystycznej. W ramach LFS odbędzie się wiele zróżnicowanych wydarzeń, w tym 25 wystaw, m.in.: 27. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej ILUZJA (główne wydarzenie); wystawy z tradycyjnych cykli SREBRNE SZKOŁY (prezentujący prace studentów i pedagogów wybranych szkół złotniczych z całego świata, w tym roku będą to: The Design Studio by Azza Fahmy, Kair, Egipt oraz Vilnensis Gallery Darijus Gerlikas, Litwa.

Alain Roggeman Wild (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alain Roggeman Wild (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szczególnej uwadze odbiorców polecamy również barwną, niezwykle efektowną, uwodzicielską wręcz wystawę prac Tamary Grüner, prawdziwej mistrzyni w łączeniu przeciwieństw: starego z nowym, sztucznego z naturalnym oraz Georga Doblera – niemieckiego twórcy światowej sławy, który w Legnicy pokaże największą od wielu lat retrospektywę swojej twórczości.

Bartosz Maria Chmielewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Maria Chmielewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym wydarzeniem Festiwalu jest 27. MKSZ ILUZJA. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Na Konkurs nadesłano 395 prac 195 artystów z 34 krajów, głównie z Europy, ale także z Korei Południowej, Tajwanu, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Chin, Argentyny, Japonii, Egiptu, Izraela, Australii, Meksyku, Palestyny. Międzynarodowe jury w składzie: Norman Cherry, Nanna Melland, David Bielander, Sara Gackowska i Sławomir Fijałkowski wybrało prace na wystawę oraz przyznało nagrody. Wszystkie prace zakwalifikowane można oglądać na głównej wystawie w Galerii Sztuki, ale – tradycyjnie – wybory jurorów można skonfrontować z własnymi gustami odwiedzając również Hol Starego Ratusza, gdzie prezentowane są prace niezakwalifikowane (wystawa Holownia).

Ruudet Peters (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ruudet Peters (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystkie festiwalowe wystawy są otwarte dla publiczności od 1 maja do 10 czerwca, a oficjalne wernisaże wszystkich wystaw odbywają się podczas tzw. kulminacji 18 i 19 maja. Wtedy też ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu złotniczego i wręczone nagrody. Dni kulminacji są również czasem, kiedy ma miejsce większość wydarzeń towarzyszących.

Georg Dobler (źródło: materiały prasowe organizatora)

Georg Dobler (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystkie wydarzenia festiwalowe są otwarte i bezpłatne, zapraszamy wszystkich do odwiedzenia wystaw. Szczególnie zachęcamy odwiedzających do wzięcia udziału w wydarzeniach kulminacyjnych – te dwa dni to rzadka okazja, by spotkać artystów, projektantów, ekspertów i miłośników biżuterii z całego świata, a także po prostu cieszyć się świąteczną atmosferą tych wyjątkowych dni.

Tamara Gruner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tamara Gruner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal SREBRO
Od 1 maja do 10 czerwca 2018 roku
Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz