• 2018-04-21

Otwarcie Muzeum Podgórza

Od 26 do 29 kwietnia 2018 roku | Muzeum Podgórza – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Prezydent Miasta Krakowa oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zapraszają na otwarcie Muzeum Podgórza. Jest to nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w dawnym zajeździe pod. św. Benedyktem przy ul. Limanowskiego. W muzeum prezentowana będzie wystawa stała Miasto pod kopcem Kraka oraz wystawy czasowe.

Muzeum Podgórza, fot. Andrzej Janikowski, MHK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Podgórza, fot. Andrzej Janikowski, MHK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Okazały budynek na rogu ulic Limanowskiego i Powstańców Wielkopolskich przez wiele lat stał opuszczony, tracąc oznaki dawnej świetności, a z jego ścian stopniowo znikały ślady dawnych szyldów. Dopiero ostatnio doczekał się remontu, a w jego murach zagościła poważna instytucja – Muzeum Podgórza. Wpisany w 2010 roku do rejestru zabytków, budynek kryje w sobie bogatą historię, która odkrywana jest przed gośćmi muzeum na wystawie stałej Miasto pod kopcem Kraka i na towarzyszących jej wystawach czasowych.

26 kwietnia 2018 roku po 955 dniach remontu w ręce podgórzan, krakowian i wszystkich zainteresowanych oddane zostanie miejsce, które Muzeum Historyczne Miasta Krakowa stworzyło wspólnie z mieszkańcami Podgórza. Jest ono odpowiedzią na oczekiwania lokalnej społeczności, bo to właśnie wśród mieszkańców Podgórza kilka lat temu narodziła się idea powstania placówki o charakterze muzealnym, której działalność będzie koncentrować się na historii i współczesności tej części Krakowa. Podgórzanie przekazali nam wiele ze swoich rodzinnych pamiątek i niezwykłych wspomnień. Pragniemy, aby Muzeum Podgórza stało się miejscem otwartym, integrującym podgórzan, lokalne instytucje, organizacje i stowarzyszenia. Działalność muzeum oraz prezentowanych w nim wystaw czasowych będą dotyczyć całego prawobrzeżnego Krakowa, podczas gdy tematyka wystawy stałej skoncentruje się na historii dawnego miasta Podgórze. Jednak, jednym z najważniejszych aspektów działalności muzeum ma być integracja społeczności Podgórza. Ma się ono stać swego rodzaju centrum spotkań społeczności lokalnej.

Przedsięwzięcie prowadzone było w ramach zadania inwestycyjnego Muzeum Podgórza – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – adaptacja nieruchomości przy ul. Powstańców Wielkopolskich 1 w Krakowie w celu utworzenia Muzeum Podgórza, realizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wspólnie z Gminą Miejską Kraków.

Plakat otwarcia Muzeum Podgórza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat otwarcia Muzeum Podgórza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Weekend otwarcia Muzeum Podgórza

Przez cały weekend od 26 do 29 kwietnia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do nowego oddziału na Czas Podgórza, czyli weekend otwarcia Muzeum Podgórza. Przez cały weekend otwarcia Muzeum Podgórza będzie dostępne dla zwiedzających bezpłatnie. Oprócz zwiedzania nowego muzeum w towarzystwie kuratora i współautorów wystawy głównej przygotowano wiele imprez towarzyszących.

28 i 29 kwietnia w godzinach 11.00 15.00 możliwy będzie przejazd zabytkowym tramwajem, w którym będzie można posłuchać ciekawych podgórskich historii, anegdot oraz krakowsko-podgórskich opowieści o miejscach i ludziach w wykonaniu Teatru TO i Emila Bajorka ze Stowarzyszenia PODGORZE.PL. Tramwaj będzie kursował na trasie obejmującej Podgórze i centrum Krakowa: od pętli Łagiewniki, przez Kazimierz, wokół Rynku Głównego, ul. Starowiślną, ul. Limanowskiego pod Muzeum Podgórza w Zajeździe pod św. Benedyktem. Wyjazd co godzinę z przystanku Łagiewniki (11.05, 12.05, 13.05, 14.05) oraz Mały Płaszów (12.01, 13.01, 14.01, 15.01)

26 kwietnia 2018 roku
17.00 – oficjalne otwarcie Muzeum Podgórza w zajeździe Pod św. Benedyktem

27 kwietnia 2018 roku – Podgórze Muzyczne
Muzeum czynne w godzinach 9.30–19.00

 • 13.00–14.00 – Oprowadzania po wystawie głównej Miasto pod kopcem Kraka – Elżbieta Firlet (kurator wystawy);
 • 16.00–17.00 – Oprowadzania po wystawie głównej Miasto pod kopcem Kraka – Piotr Opaliński (współautor wystawy);
 • 17.30–18.00 – koncert uczniów Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie;
 • 18.00 – spacer miejski Od muzeum do muzeum. Plenerowa historia Muzeum Podgórza; prowadzenie: zespół Muzeum Podgórza oraz Stowarzyszenie PODGORZE.PL, start: Muzeum Podgórza.

28 kwietnia 2018 roku – Podgórze Rodzinne
Muzeum czynne w godz. 9.30–19.00

 • 10.00–11.00 – Oprowadzania po wystawie głównej Miasto pod kopcem Kraka – Robert Gaweł (współautor wystawy);
 • 12.00–13.00 – Oprowadzania po wystawie głównej Miasto pod kopcem Kraka − Melania Tutak (współautorka wystawy);
 • 12.30 – spacer dla rodzin z dziećmi Podróże przez Podgórze; prowadzenie: Alicja Ososińska (Pracownia Muzeum Podgórza), start: Muzeum Podgórza;
 • 14.00–15.00 – oprowadzanie w języku angielskim po wystawie głównej Miasto pod kopcem Kraka – Michał Sasadeusz (Stowarzyszenie PODGORZE.PL);
 • 14.00–15.00 – Podgórze stowarzyszone – czyli co zrobić gdy się zakochasz – spotkanie ze Stowarzyszeniem PODGORZE.PL
 • 19.00 – Vivat Podgórze! (przedstawienie plenerowe Teatru KTO) – Rynek Podgórski;
  Przedstawienie plenerowe Teatru KTO Vivat Podgórze! jest teatralną impresją o historii, geografii i mitologii Podgórza. Wykreowane obrazy sceniczne przypomną nam najbardziej dramatyczne wydarzenia z dziejów miasta, ukażą ich najwybitniejszych obywateli. Przedstawienie pozbawione słów oprawione będzie wspaniałą muzyką, ruchem i tańcem. Finał przedstawienia, to wielka niespodzianka, do udziału w której zapraszamy wszystkich mieszkańców Podgórza, Krakowa, Małopolski, Polski, Europy i pozostałych kontynentów…

29 kwietnia 2018 roku – Podgórze na słodko
Muzeum czynne w godz. 9.30–17.00

 • 10.00–11.00 – Oprowadzania po wystawie głównej Miasto pod kopcem Kraka – Katarzyna Bury (współautorka wystawy);
 • 12.00–13.00 – Oprowadzania po wystawie głównej Miasto pod kopcem Kraka – Alicja Ososińska (Pracownia Muzeum Podgórza);
 • 14.00–15.00 – Oprowadzania po wystawie głównej Miasto pod kopcem Kraka – Elżbieta Firlet (kurator wystawy);
 • 15.00 – spacer miejski Słodkie Podgórze – prowadzenie Melania Tutak (Pracownia Muzeum Podgórza), start: Muzeum Podgórza.
Strony: 1 2

Dodaj komentarz