• 2018-04-11

Wczoraj, dziś, jutro – wystawa retrospektywna Ryszarda Kuby Grzybowskiego

Od 13 kwietnia do 13 maja 2018 roku | Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

U źródeł twórczych poszukiwań Grzybowskiego jest rysunek: ołówkiem, węglem, tuszem, długopisem, często podmalowywany temperą lub akwarelą, realizowany na różnorodnym podłożu – od kartonów po luźne kartki papieru, na których bezustannie notuje swoje podszyte emocjami refleksje na temat historii i współczesności, natury i cywilizacji, jednostki i społeczeństwa. I to właśnie rysunki, zarówno impresyjne szkice, jak i skończone kompozycje, powstające od dzieciństwa po dziś dzień, będą trzonem indywidualnej wystawy Ryszarda Kuby Grzybowskiego w Galerii Willa, podsumowującej jego artystyczne dokonania i kierunki poszukiwań.

Ryszard Kuba Grzybowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Kuba Grzybowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja obejmować będzie ponad 100 prac dokumentujących różnorodne pola twórczej aktywności tego autora: obok rysunków znajdą się na niej tematyczne plakaty realizowane od lat 60. XX wieku dla instytucji kultury, przedsiębiorstw, firm i społecznych organizacji, takich jak Związek Polskich Artystów Plastyków, w którym artysta aktywnie działał w latach 70. XX wieku w Graficznej Pracowni Doświadczalnej Okręgu Łódzkiego ZPAP. W latach 70. i 80. Grzybowski uczestniczył w wielu plenerach, przeglądach i konkursach ogólnopolskich, a o wszechstronności jego zainteresowań świadczą ich tematy: Kobieta w malarstwie i grafice (Łódź, 1971), Seks w sztuce (Warszawa 1974), Sport w sztuce (Sopot, 1979), Artyści dzieciom (Łódź, 1979), Malarstwo i grafika o tematyce morskiej (Sopot, 1985).

Dopełnieniem twórczości Ryszarda Kuby Grzybowskiego w dziedzinie plakatu autorskiego są typograficzne projekty reklam i logotypów, programy, katalogi, książki i albumy będące efektem współpracy artysty z łódzkimi i ogólnopolskimi przedsiębiorstwami, stowarzyszeniami, instytucjami kultury, redakcjami, np. magazynem kulturalnym Łodzi i województwa łódzkiego Kalejdoskop, w którym w latach 1974–1980 artysta pełnił funkcję redaktora graficznego, a do 2013 roku do każdego numeru miesięcznika wykonywał kameralne rysunki, które również zostaną zaprezentowane na wystawie. Uzupełnieniem tej aktywności rysunkowo-projektowej są czarno-białe grafiki z lat 60. i 70., w których artysta przedstawia swoją wizję natury pulsującej biologizmem i ekspresją żywiołów, a zarazem zabawę bimorficznością jej form, z czasem coraz bardziej zmierzając ku abstrakcji. Ciekawostką są przykłady malarstwa akrylowego: pełne odautorskich aluzji i symboliki portrety i autoportrety, pejzaże morskie, górskie, leśne, z motywami architektury, w ostatnich latach coraz bardziej minimalistyczne i monochromatyczne, podobnie jak rysunki i grafiki oddające temperament autora, poparty wielką wyobraźnią wynikającą z ciekawości świata, fascynacji światem natury, poszukiwania wewnętrznego porządku w chaosie atakujących nas bodźców i zdarzeń.

Ryszard Kuba Grzybowski „Drawing and Graphics” plakat wystawy, 1976 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Kuba Grzybowski „Drawing and Graphics” plakat wystawy, 1976 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Kuba Grzybowski to jeden z łódzkich artystów – rysownik, grafik, malarz, projektant i poeta, od ponad pół wieku komentujący w swojej twórczości lokalne życie artystyczne, ale też przemiany społeczno-obyczajowe zachodzące w otaczającej go rzeczywistości. Urodzony w Warszawie w 1933 roku, w 1946 roku wraz z rodziną zamieszkał w Łodzi, z którą związał swoje artystyczne losy, choć studia odbył na Wydziale Grafiki Propagandowej w Katowicach
(1953–1954) – filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1955–1958), którą ukończył dyplomem w Pracowni Plakatu pod kierunkiem prof. Henryka Tomaszewskiego – jednego z najwybitniejszych twórców polskiej szkoły plakatu, której Grzybowski jest jednym z kontynuatorów.

Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania z udziałem artysty, prelekcja na temat polskiej szkoły plakatu oraz promocja wydawnictwa – książki artystycznej z reprodukcjami prac z wystawy, tekstami problemowymi Janusza Zagrodzkiego i Mariusza Knorowskiego oraz, po raz pierwszy publikowanymi, wierszami Ryszarda Kuby Grzybowskiego, z ostatniego dziesięciolecia.

Monika Nowakowska

Ryszard Kuba Grzybowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Kuba Grzybowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

21 kwietnia godz. 12.00 – w ramach Dnia Wolnej Sztuki Ryszard Kuba Grzybowski opowie o 5 wybranych pracach z wystawy, wstęp wolny
26 kwietnia godz. 17.00 – oprowadzanie po wystawie, wstęp wolny
13 maja godz. 12.00 – finisaż, wstęp wolny

Wczoraj, dziś, jutro – wystawa retrospektywna Ryszarda Kuby Grzybowskiego
Wernisaż: 13 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 13 maja 2018 roku
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Galeria Willa, ul. Wólczańska 31
Kuratorka: Monika Nowakowska

Dodaj komentarz