• 2018-05-21

5. Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych Dźwięki Słów

Od 13 do 17 czerwca 2018 roku | Centrum Kultury w Lublinie

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych Dźwięki Słów to festiwal popularyzujący muzykę jako nośnik ambitnego tekstu w wykonaniu profesjonalnych artystów. Recitale, musicale, muzyczne spektakle, koncerty i zdarzenia uliczne komponują wielobarwny kalejdoskop wielkich muzyczno-słownych emocji.

DAGADANA, fot. Dominika Dyka (źródło: materiały prasowe organizatora)

DAGADANA, fot. Dominika Dyka (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tegorocznym programie festiwalu, jak co roku, nie zabraknie odniesień do treści egzystencjalnych i ponadczasowych wartości. Znajdzie się też miejsce dla uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski oraz oddania hołdu wielkiemu polskiemu poecie Zbigniewowi Herbertowi z okazji 20. rocznicy jego śmierci. Zapewnią to premierowe wydarzenia – spektakl Teatru Piosenki Odpowiedzi spłonęły oparty na twórczości Josepha Conrada i Zbigniewa Herberta oraz koncert Wieszcze Mai Kleszcz i IncarNations, w którym wybrzmią kompozycje do utworów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, czy Stanisława Wyspiańskiego.

Na 5. Dźwiękach Słów pojawią się wykonawcy przedstawiający szeroki wachlarz brzmień, nawiązujący do rozmaitych kultur i grup etnicznych. Wspomnieć tu można choćby wyrosłą z tradycji griotów Sonę Jobarteh (Gambia/Wielka Brytania), czeski kwartet beatboxerski Yellow Sisters, czy też polsko-ukraiński zespół Dagadana. Tradycyjne inspiracje ludowe, słowiańskie, bałkańskie oraz klezmerskie usłyszymy w muzyce Etnos Ensemble, a jamajskie i bałkańskie akcenty wybrzmią w koncercie zespołu Duberman z gościnnym udziałem serbskiego puzonisty i wokalisty Hornsmana Coyote’a.

Wśród teatralnych propozycji na uwagę zasługuje monodram Lifting w wykonaniu Jolanty Żółkowskiej wcielającej się w postać pięćdziesięcioletniej kobiety, której życie to „wielka walizka, co nieść ciężko i zostawić szkoda”. W spektaklu usłyszymy teksty piosenek Ewy Zelenay, wzbogacone muzyką Piotra Golli. Teatralnych emocji dostarczy nam także światowej sławy ukraińska grupa Dakh Daughters, która zaprezentuje w Lublinie spektakl Roses. Siedem dziewczyn w duchu czarnego kabaretu, czy raczej miksu burleski, baletu, elektroniki i folku z punk-rockowym pazurem, w niezwykle finezyjny sposób opowie nam historię o miłości, wolności i pięknie, które potrafią uratować świat.

„Rapsodia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rapsodia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Propozycją musicalową na 5. Dźwiękach Słów będzie Rapsodia z Demonem w wykonaniu artystów z warszawskiego Teatru Rampa, czyli teatralno-koncertowe widowisko stworzone do przebojów legendarnej grupy Queen, będące opowieścią o perypetiach młodego wokalisty, który dla kariery jest gotowy zawrzeć ryzykowny pakt z demonem.
W programie pojawią się też wyjątkowe muzyczne spektakle familijne – Pan Lampa z Olsztyńskiego Teatru Lalek i Akademia Pana Kleksa z Teatru Maska z Rzeszowa.

Dźwięki Słów wybrzmią również na ulicach miasta za sprawą ekscentrycznego Włocha, który gra i śpiewa niczym zespół w pełnym składzie. GALiRò przez trzy dni będzie wypełniał centrum Lublina widowiskami typu One Men Band Show.

Dźwięki Słów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dźwięki Słów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogaty program 5. edycji festiwalu wypełnią liczne koncerty w klimatycznej atmosferze Wirydarza Centrum Kultury w Lublinie. Tutaj usłyszymy m.in. zespół Świetliki na czele z posługującym się charakterystyczną manierą melorecytacji poetą – Marcinem Świetlickim, Karolinę Skrzyńską – balansującą na granicy tego co rdzenne, a tego co współczesne, Beatę Bocek – która potrafi zaskakiwać niekonwencjonalnością, KALINĘ – która za sprawą harfy wyczaruje „Czyste szumienie”, czyli muzykę rozrywkową z poetyckim backgroundem, czy też znakomitego muzyka i opowiadacza, tegorocznego laureata Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego – Pawła Sołtysa z zespołem Pablopavo i Ludziki.

Jak co roku, na festiwalu nie zabraknie cyklu spotkań, a więc gawęd i zabaw dźwiękiem przygotowanych przez znakomite dziennikarki radiowe – Teresę Drozdę i Grażynę Lutosławską.

fot. Olga Zakrevska (źródło: materiały prasowe organizatora)

fot. Olga Zakrevska (źródło: materiały prasowe organizatora)

5. Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych Dźwięki Słów
Od 13 do 17 czerwca 2018 roku
Centrum Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz