• 2018-05-30

Jubileusz 70-lecia Chóru Polskiego Radia

Od 20 maja do 9 grudnia 2018 roku | Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie

Koncerty, festiwale, nagrania, premiery i prawykonania, muzyka dawna i najnowsza, koncerty kameralne, wielkie sale koncertowe, spektakularne widowiska i to na dwóch kontynentach – Chór Polskiego Radia świętuje w tym roku jubileusz 70-lecia.

Fot. Grzegorz Ziemiański, Fundacja Sonoris (źródło: materiały prasowe)

Fot. Grzegorz Ziemiański, Fundacja Sonoris (źródło: materiały prasowe)

To jeden z najstarszych, profesjonalnych zespołów wokalnych w Polsce. Założony został przez słynnego w latach powojennych dyrygenta i kompozytora Jerzego Gerta w październiku 1948 roku, by wykonywać repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. Poza działalnością koncertową zespół uczestniczy w licznych nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia, a także nagraniach płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych. Na przestrzeni tych 70. lat Chór Polskiego Radia dokonał również wielu prawykonań dzieł najwybitniejszych, współczesnych kompozytorów polskich, między innymi Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara, współpracując regularnie z tak znakomitymi zespołami jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach czy Polska Orkiestra Radiowa. Zespół bierze ponadto udział w festiwalach w kraju i za granicą prezentując się podczas takich wydarzeń jak Wratislavia Cantans, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie czy Edinburgh International Festival.

Równie bogato zapowiada się rok jubileuszu 70-lecia Chóru Polskiego Radia. Już 16 lutego zespół zaprosił swoich fanów na koncert z cyklu Muzyka polska za mało znana w siedzibie NOSPR w Katowicach. W programie tego wieczoru zabrzmiały m.in. dzieła tak znakomitych, choć nieco zapomnianych polskich twórców jak Andrzej Koszewski (Miserere), Piotr Ślęczek (Unica mea est salomea), Edward Domański (Ave maria), Andrzej Dziadek (Salve regina), Andrzej Koszewski (Tryptyk wielkopolski), Bolesław Wallek-Walewski (Suita pieśni góralskich), Roman Maciejewski (Pieśni kurpiowskie). Zespołem dyrygował Maria Piotrowska-Bogalecka.

Fot. Paweł Mazur, Fundacja Sonoris (źródło: materiały prasowe)

Fot. Paweł Mazur, Fundacja Sonoris (źródło: materiały prasowe)

Niespełna miesiąc później Chór Polskiego Radia zabłysnął na jednym z największych festiwali Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Dhabi Festival, gdzie z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Stoyana Stoyanova zaprezentował najnowszą kompozycję Waves of My Life emirackiego kompozytora Ihaba Darwisha.

Początek kwietnia zespół przywitał z kolei dwoma występami na cenionym polskim festiwalu poświęconym arcydziełom muzyki dawnej Misteria Paschalia. Pierwszego dnia wraz z zespołem Dunedin Consort pod kierownictwem Johna Butta wykona oratorium Samson Georga Friedricha Haendla. Dzień później na festiwalowej scenie zabrzmiały najpiękniejsze arie Henry’ego Purcella. W towarzystwie Chóru Polskiego Radia i wspomnianego Dunedin Consort wystąpił znakomity angielski tenor Ian Bostridge.

Maria Piotrowska-Bogalecka (źródło: materiały prasowe)

Maria Piotrowska-Bogalecka (źródło: materiały prasowe)

W maju zespół uczestniczy w spektakularnym widowisku Piękna i Bestia – Live in Concert w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, a 3 czerwca weźmie udział w koncercie jubileuszowym w 90. rocznicę powstania Pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego. Uroczysty koncert odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, chórzystom towarzyszyć zaś będzie znakomity śpiewak, instrumentalista, kompozytor i badacz muzyki tradycyjnej Adam Strug.

W 2018 roku zespół kontynuować ponadto będzie pierwszą w historii polskiej fonografii kompletną serię nagraniową Melodii na Psałterz polski… Mikołaja Gomółki. Pierwsza część tego niezwykłego zbioru ma się ukazać już w tym roku. Koncertowej prezentacji tego dzieła będzie można wysłuchać w sierpniu podczas Kromer Biecz Festiwalu. Opiekę artystyczną nad tym przedsięwzięciem objęła fenomenalna polska śpiewaczka i badaczka muzycznych skarbów Agnieszka Budzińska-Bennett. W 2018 roku chórzyści wezmą również udział w nagraniu muzyki młodego polskiego twórcy Szymona Godziemby-Trytka, który w sezonie 2016/2017 pełnił funkcję kompozytora-rezydenta Chóru Polskiego Radia.

Chór Polskiego Radia, fot. Magdalena Hałas, Chór Polskiego Radia (źródło: materiały prasowe)

Chór Polskiego Radia, fot. Magdalena Hałas, Chór Polskiego Radia (źródło: materiały prasowe)

Równie ciekawie zapowiadają się jesienne plany koncertowe zespołu.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz