• 2018-06-30

EtnoKraków/Rozstaje

Od 4 do 7 lipca 2018 roku | Kraków

Przed nami jubileuszowa, dwudziesta edycja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje, prezentującego muzykę tradycyjną, etno, folkową i world music. W ramach jubileuszowej edycji wydarzenia w Krakowie wystąpi ponad 100 artystów z 10 krajów i 4 kontynentów.

EtnoKraków/Rozstaje, Omar Souleyman (źródło: materiały prasowe organizatora)

EtnoKraków/Rozstaje, Omar Souleyman (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prologiem festiwalu będzie koncert z udziałem wybitnej grupy wokalnej Tuuletar (Bogini Wiatru) z Finlandii i Yograia Naika – wirtuoza sitaru z Goa, 1 lipca w Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. 4 lipca w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej odbędą się koncerty artystów należących do czołówki najbardziej charyzmatycznych wokalistów nurtu world music – Alima Qasimova i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz duetu Teofilovic Brothers (Serbia).

Staramy się, by nasz program – mówi Jan Słowiński, twórca i dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje – wzorem sejsmografu odnotowywał artystyczne wstrząsy, ale też niezauważalne lub pomijane, a często najważniejsze dla krajobrazu muzycznego: podziemne nurty i przepływy. Również kolejne dni festiwalu obfitować będą w artystyczne zjawiska najwyższego kalibru – zapowiada Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego – Każdy z nich będzie miał odrębną specyfikę i będzie się odwoływał do nieco odmiennych skojarzeń stylistycznych, geograficznych, kulturowych, jednocześnie prezentując typową dla world music wielobarwność, różnorodność i wielość form artystycznych. Nie zabraknie ani wielkich nazwisk, artystów doskonale znanych i oklaskiwanych przez publiczność na wszystkich kontynentach, ani wykonawców nieco mniej u nas popularnych, choć nie mniej interesujących: mających szansę stać się dla krakowskiej i polskiej publiczności autentycznymi odkryciami. Obok artystów z różnych zakątków świata posłuchamy bardzo doświadczonych – a także kilkorga młodych i bardzo obiecujących – wykonawców z naszego kraju. Rocznicę festiwalu najlepiej uczcić artystyczną fiestą, i taka właśnie czeka nas w Krakowie między 4 a 7 lipca.

EtnoKraków/Rozstaje, Adam Strug (źródło: materiały prasowe organizatora)

EtnoKraków/Rozstaje, Adam Strug (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po finezyjnym, uduchowionym i lirycznym śpiewaniu na inaugurację, kolejnego dnia dominować będą rytmy nie tylko mocne, ale też generowane przez elektroniczne instrumentarium, a syntetycznym brzmieniom instrumentów klawiszowych towarzyszyć będą beaty z automatów perkusyjnych. Wszystko to, oczywiście, w niskim pokłonie wobec tradycji i odwołaniu do inspiracji twórczością źródłową. Niewątpliwą gwiazdą będzie Omar Souleyman, syryjski artysta o międzynarodowej sławie. Wystąpi też poznańska formacja Lua Preta, łącząca elektronikę z inspiracjami muzyką z Angoli, oraz krakowska MLDVA (Funklore & Herbaciarz).

EtnoKraków/Rozstaje, Alireza Ghorbani (źródło: materiały prasowe organizatora)

EtnoKraków/Rozstaje, Alireza Ghorbani (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas wydarzenia spotkamy także artystów odnoszących wielkie sukcesy w świecie: kameralny, nepalski Night oraz specjalny projekt Szikra, zespół utworzony przez członków holenderskiego Amsterdam Klezmer Band i węgierskiego Söndörgő. W tym zestawieniu znajdą się także członkowie zespołu prowadzonego przez Mamadou Diabate z Burkina Faso. Klimat bałkańskich romskich orkiestr dętych ożywi serbski Marko Markovic Brass Band. Nowoczesne rozumienie żywiołowej południowoamerykańskiej cumbii zaprezentuje chilijski zespół Chico Trujillo.

EtnoKraków/Rozstaje, Mamadou (źródło: materiały prasowe organizatora)

EtnoKraków/Rozstaje, Mamadou (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwudziestolecie obchodzi w tym roku również jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego folku – Muzykanci. Specjalny jubileuszowy koncert połączą na festiwalu z promocją swojej najnowszej koncertowej płyty. W Krakowie pojawi się też Adam Strug z solowym koncertem pieśni kurpiowskich oraz (plenerowo) z koncertem Leśny bożek. Wystąpią też młode zespoły krakowskiej sceny etno: Raraszek – m.in. ilustrując pokaz filmów i spotkanie z prof. Andrzejem Bieńkowskim: Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów oraz Pokrzyk. W ramach Koncertu Wolności / Stage of Freedom, usłyszymy czołowych artystów polskiej sceny muzyki jazzowej i improwizowanej we wspólnych projektach z artystami międzynarodowej sceny etno.

EtnoKraków/Rozstaje, Teofilovic Brothers (źródło: materiały prasowe organizatora)

EtnoKraków/Rozstaje, Teofilovic Brothers (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwalowe koncerty i warsztaty odbędą się w Muzeum Inżynierii Miejskiej, Żydowskim Muzeum Galicja, Muzeum Etnograficznym, klubach Alchemia i Strefa oraz na krakowskim placu Wolnica.

EtnoKraków/Rozstaje
Od 4 do 7 lipca 2018 roku
Kraków

Dodaj komentarz