• 2018-06-07

Iwona Chmielewska. RZECZY WIŚCIE

Od 8 czerwca do 29 lipca 2018 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Na wystawie Iwony Chmielewskiej RZECZY WIŚCIE w toruńskim CSW zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt oryginalnych, wykonanych ręcznie prac, w charakterystycznych dla artystki technikach, które łączą m.in. rysunek, grafikę, tkaninę czy też przedmioty codziennego użytku. Nie jest to jednak typowa przekrojowa prezentacja dorobku artystycznego czy próba podsumowania etapu drogi twórczej, a propozycja innego spojrzenia na prace artystki, koncentrująca się na złożoności relacji pomiędzy autorem, obrazem a widzem. To także pytanie o status i rangę obrazów z książek obrazowych i siłę ich wizualnego oddziaływania. Z jednej strony wystawa podnosi wątek schematyczności naszej refleksji o sztuce – zamkniętej w ramach stereotypowych klisz, w sztywnych gatunkowych podziałach czy powielanych wzorcach myślenia. Z drugiej – jest poszukiwaniem właściwej proporcji.

Ilustracja z książki „Cztery strony czasu” Iwony Chmielewskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ilustracja z książki „Cztery strony czasu” Iwony Chmielewskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Picturebook jest niepopularną kategorią książek, w których można mówić również o tematach ważnych społecznie. To jest bardzo często w Polsce pomijane. Uważa się, że książki z obraz(k)ami są przeznaczone wyłącznie dla dzieci, dorosłych się z ich odbioru wyklucza. Picturebook może być niezwykle ważnym medium rozwijającym u ludzi w każdym wieku umiejętności niepowierzchownego patrzenia na sytuacje, krytycznego myślenia, a co za tym idzie niepodatności na wszechobecną manipulację. Najlepsze dzieła z tego gatunku są cennym pretekstem do międzypokoleniowych rozmów o uczuciach, potrzebach i systemie wartości. Uczą umiejętności dostrzegania drugiego człowieka z jego innością, ale też budzą do głębokiej autorefleksji – mówi w jednym z wywiadów Iwona Chmielewska.

Iwona Chmielewska należy do grona najwybitniejszych autorów książek obrazowych, w których to właśnie obraz odgrywa istotną rolę nośnika treści i narracji. Obraz nie pełni tu funkcji ilustracji, wizualnego komentarza czy też dodatku do treści zawartych w słowach, ale jest równoprawnym i samodzielnym źródłem wielowymiarowych sensów i znaczeń. Książka obrazowa poprzez swoją wizualną formę, nasycenie obrazami, stanowi niezwykle złożony i subtelny przekaz o uniwersalnym charakterze.

„RZECZY WIŚCIE”, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„RZECZY WIŚCIE”, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Chmielewskiej pobudzają do wnikliwego patrzenia, wyostrzenia percepcji, poszerzania perspektywy umożliwiającej odnajdywanie nowych, często zaskakujących powiązań. Oddziałują nie przez dostarczanie informacji, ale przez kształtowanie, przekształcanie lub odkształcanie naszego widzenia, nakłaniając do przetwarzania doświadczeń, światów, nas samych.

Iwona Chmielewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Chmielewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Chmielewska (ur. 1960) ukończyła grafkę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzy głównie autorskie książki obrazowe (picturebooks), z których większość wydawana jest poza Polską, głównie w Korei Południowej. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie i dwukrotnie Bologna Ragazzi Award. Mieszka i pracuje w Toruniu. Autorka między innymi takich książek jak: O tych, którzy się rozwijali (2013), Oczy (2014), Królestwo dziewczynki (2014), Dwoje ludzi (2014), Na wysokiej górze (wspólnie z Krystyną Miłobędzką, 2014), W kieszonce (2015), Obie (2016), Dopóki niebo nie płacze (2016).

Iwona Chmielewska, RZECZY WIŚCIE
Kurator: Wojciech Luchowski
Koordynacja: Anna Kompanowska
Realizacja wystawy: Wojciech Ruminski
Od 8 czerwca do 29 lipca 2018 roku
Otwarcie wystawy: 8 czerwca 2018 roku o godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz