• 2018-06-08

O ogrodach

Od 2 czerwca do 31 sierpnia 2018 roku | Muzeum Niepołomickie

Od 2 czerwca w zabytkowych salach niepołomickiego zamku można oglądać prace dwóch artystek: Profesor Janiny Kraupe-Świderskiej i Jej studentki Marty Kuli-Ulatowskiej, dla których inspiracją twórczą jest natura i przestrzeń ogrodu.

Janina Kraupe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janina Kraupe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poezji ogrodu nie przetłumaczy się łatwo na obraz – chyba, że intuicja tak szczęśliwie poprowadzi autora, że odnajdzie analogiczny blask i urok w materii malarskiej. (Janina Kraupe)

Ogród dla autorek to nie tylko miejsce konkretne, w którym można zaobserwować zachodzące w przyrodzie zmiany, ale również obszar wyobraźni, rozważań i medytacji. To przedstawienie za pomocą abstrakcyjnych znaków ludzkiej tęsknoty za Rajem – pierwszym Ogrodem, to harmonia zestawienia kolorów, lekkość i delikatność dobranych technik: linoryt, pastel, akryl.

Pomysł wystawy narodził się trzy lata temu. Marta Kula, której relacje z Panią Profesor: Mistrz – uczeń, przekształciły się w wieloletnią zażyłość, odważyła się zaproponować „ogrodniczy wątek” wspólnej prezentacji. I tak od 2015 roku wystawa wędruje po Polsce. Oglądano ją m. in. w Krakowie, Nowym Sączu, Gorlicach, Przemyślu, Krośnie. Marta Kula-Ulatowska zajmuje się malarstwem i projektowaniem ogrodów. Stąd na wystawie prezentowane są zarówno rysunki – założenia ogrodowe, jak i ich późniejsze malarskie przetworzenie.

Marta Kula-Ulatowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Kula-Ulatowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

W procesie tworzenia ogrodu jest dążenie do osiągnięcia „mikro-raju”. Marzenie o szczęściu wśród pięknych roślin i kwiatów, harmonii ich barw jest osiągalne – trzeba tylko trochę poczekać, żeby krzewy i drzewa podrosły, a kwiaty stopniowo rozkwitały tworząc wciąż nowe akcenty kolorów.

Myślenie, jakie towarzyszy samym projektom, Marta Kula odważyła się zanalizować i wnioski skierować na inny proces – proces tworzenia obrazu – bo i jemu zawsze towarzyszy nasze marzenie. Wyobrażamy sobie końcowy efekt, czujemy jego dynamikę, tonację i formę, która wyrażać będzie początkowy impuls powstania tego dzieła. Tutaj czas również pełni swoją rolę sprawdzającą – tak jak w ogrodzie czeka nas pełna radość dopiero po kilku latach. Obrazy muszą dojrzewać, pewne założenia sprawdzają się dopiero po różnych próbach – malarstwo jest sztuka trudną – i przenoszenie na nie doświadczeń z innej dziedziny nie jest sprawą prostą. Poezji ogrodu nie przetłumaczy się łatwo na obraz – chyba, że intuicja tak szczęśliwie poprowadzi autora, że odnajdzie on analogiczny blask i urok w materii malarskiej… – napisała w katalogu towarzyszącym wystawie prof. Janina Kraupe.

Janina Kraupe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janina Kraupe (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym wypadku intuicja nie zawiodła autora. Przyjęcie perspektywy z lotu ptaka tworzy interesującą geometryczną kompozycję, inna perspektywa powoduje, że założone plany są odważne, dynamiczne, niemal wirują. Wypełniające całą powierzchnię kolorystyczne interpretacje korony drzew czy krzewów powodują, że obrazy stają się prawie abstrakcyjne.

Twórczość profesor Janiny Kraupe prezentowana jest na wystawie zaledwie w niewielkim fragmencie. Inspiracja naturą, jej rytmem i barwą przekłada się na pełne tajemnicy, symboliki i magii, urzekające kolorami delikatne i harmonijne opowieści w formie obrazków. Wiele z tych prac powstało podczas letnich pobytów w Zawoi, w tonącym pośród zieleni domu, na tle Babiej Góry.

Janina Kraupe-Świderska uznawana jest za jedną z najbardziej oryginalnych polskich artystek drugiej połowy XX wieku. Wybitna malarka, wieloletni pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, laureatka wielu nagród i wyróżnień, odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarła w 2016 roku. Zajmowała się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz grafiką, stosując technikę linorytu. W swym dorobku ma wiele wystaw indywidualnych oraz udział w kilkuset wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą.

Marta Kula-Ulatowska studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończyła dyplomem w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Jest wielką orędowniczką tworzenia zielonej przestrzeni. Tą pasją zaraża innych prowadząc warsztaty ArtEko i zachęcając do kreowania swoich wymarzonych ogrodów. Ostatnio ukazała się książka dla dzieci Mali ogrodnicy w wielkim mieście, z tekstem i ilustracjami Artystki. Jest członkiem ZPAP, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, laureatką Nagrody Ministra Kultury i Sztuki. Prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Europie i USA.

O ogrodach
Organizatorzy: Muzeum Niepołomickie, Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach
Od 2 czerwca do 31 sierpnia 2018 roku
Muzeum Niepołomickie

Dodaj komentarz