• 2018-06-12

Zdzisław Sosnowski. Mój czas

Od 15 czerwca do 30 września 2018 roku | CSW Znaki Czasu w Toruniu

Wystawa dorobku artystycznego Zdzisława Sosnowskiego Mój czas jest drugą tego typu ekspozycją, mającą na celu prezentację w przestrzeni toruńskiego CSW artystów polskich, którzy tworzą poza granicami kraju. Zdzisław Sosnowski jest twórcą intermedialnym, zajmującym się wieloma dziedzinami sztuki: od malarstwa i fotografii, przez film, na muzyce i grafice komputerowej kończąc. Zajmował się również organizowaniem wydarzeń o charakterze artystycznym, takich jak wystawy czy pokazy. W 1982 roku wyjechał do Francji, gdzie obecnie mieszka i pracuje.

Zdzisław Sosnowski, „My time”, 2000 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Sosnowski, „My time”, 2000 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w toruńskim CSW stanowić będzie przegląd twórczości artysty od początków po obiekty powstające aktualnie. Okres polski (prace powstałe przed 1982 rokiem) reprezentowany będzie przez prace związane z konceptualizmem. Na szczególną uwagę zasługują rejestracje fotograficzne i filmowe zastanej rzeczywistości oraz prace wykonane z żoną artysty, Teresą Tyszkiewicz. W omawianym okresie artysta związany był z galerią PERMAFO, a także ze środowiskiem neoawangardy. Od 1975 roku pracował w warszawskiej Galerii Współczesnej, która przyczyniła się do prezentacji w Polsce wielu artystów z zagranicy.

W latach 70. XX wieku powstała jedna z jego najbardziej znanych prac – Goalkeeper – która jest przedstawieniem tytułowego bramkarza w zapisie fotograficznym i filmowym. Dzieło można powiązać z postacią innego Zdzisława Sosnowskiego – bramkarza Polonii Warszawy, ostatniego żyjącego mistrza Polski w piłce nożnej z 1946 roku – a w ten sposób do mitu sławy człowieka budowanego przez kulturę popularną. Artysta w pracach tych odchodzi od zimnego konceptualnego przedstawiania na rzecz atrakcyjności obrazu zaczerpniętego z kultury masowej. To początek okresu postkonceptualnego w twórczości Sosnowskiego.

Zdzisław Sosnowski, „Uśmiechy”, 1972 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Sosnowski, „Uśmiechy”, 1972 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Drugą częścią prezentowanych prac są dzieła z okresu paryskiego, które powstają często przy pomocy komputera. Artysta powraca do wcześniejszych realizacji, nadając im nowe wartości oraz tworzy nowe prace. Powraca do tematu tautologii, autokreacji i wizerunku medialnego. Już we Francji powstaje bezpośrednie odwołanie do Goalkeepera – film Robokeeper, który podejmuje problem obecności robotów we współczesnym świecie – bramkarz-robot może złapać każdą piłkę i obronić każdą bramkę. Prace z okresu paryskiego cechują również wartości związane z eksperymentem na polu sztuki oraz to, że poruszają kwestie związane z ekologią.

Zdzisław Sosnowski, „Goalkeeper”, 1975 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Sosnowski, „Goalkeeper”, 1975 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w CSW będzie największym przeglądem dokonań artystycznych Sosnowskiego prezentowanym w Polsce do tej pory.

Zdzisław Sosnowski. Mój czas
Kurator: Mateusz Kozieradzki
Koordynacja: Renata Sargalska
Realizacja wystawy: Wojciech Ruminski
Od 15 czerwca do 30 września 2018 roku
Wernisaż: 15 czerwca 2018 roku, godz. 19.00
Oprowadzanie z artystą po wystawie: 16 czerwca 2018 (sobota), godz. 14.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz