8. Land Art Festiwal

Od 4 do 14 lipca 2018 roku | Wieś Bubel Granna

W dniach od 4 do 14 lipca podlaska wieś Bubel Granna stanie się przestrzenią twórczej pracy i zabawy artystów różnych dziedzin: sztuki ziemi, filmu ,fotografii, designu, architektury krajobrazu, fotografii. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest Święto.

Świętowanie towarzyszyło człowiekowi od początków. Jako szczególny dzień, wydarzenie, czy stan ducha, nadawało sens życiu w wymiarze jednostkowym i społecznym. Święto to czas budowania wspólnych wartości pokoju, radości, zawieszenia gniewu i różnic. Land Art Festiwal odwołuje się do tych pozytywnych aspektów, z uwzględnieniem do natury i jej procesów, w odróżnieniu od świętowania jako konsumpcji.

8 Land Art Festiwal (źródło: materiały prasowe organizatora)

8. Land Art Festiwal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Święto jako spoiwo społeczności zbliżało do siebie jej członków, budowało świat wspólnych wartości, wzmacniało solidarność. Jako instytucja społeczna wymaga zbiorowego zaangażowania, płakać można w pojedynkę, ale świętować trzeba z kimś. Święto to zatem także czas pokoju, radości, zawieszenia gniewu i różnic; waśnie w czasie święta zwyczajnie nie uchodzą. Land Art Festiwal odwołuje się do tych pozytywnych aspektów, z uwzględnieniem do natury i jej procesów, w odróżnieniu od świętowania jako konsumpcji. Święte gaje, polany, jeziorka, uroczyska, lasy z wiekowymi drzewami, w których objawiały się bóstwa, wciąż mogą pełnić funkcję naturalnej świątyni, gdzie człowiek może się schronić przed coraz szybszą i coraz bardziej szaloną rzeczywistością. Takich miejsc nie brakuje na magicznym, wielokulturowym Podlasiu.

Festiwal to także próba symbolicznego powrotu do czasu, gdy ludowe czy pierwotne obrzędy, widowiska, rytuały miały niezbywalną wartość i łączyły człowieka z wymiarem duchowym. Za pomocą arsenału słów, gestów, zachowań, tańca, śpiewu, stroju, gestów, niezwykłych artefaktów oddawano się autentycznej radości świętowania. Wdzięczność zamiast ekspansji, pokora zamiast podboju, ciekawość mieszana ze świętą trwogą w miejscu pozornej wszechwiedzy, dar i marnotrawstwo zamiast kalkulacji.

Na święto organizatorzy patrzą całościowo; jako na jedność człowieka z naturą, a także jego otoczeniem społecznym, historycznym, kulturowym. Staramy się, by służyło wyrwaniu z rutyny, odkryciu piękna nadbużańskiego krajobrazu i zanurzeniu się w lokalność. Dzięki świętowaniu, w każdym z dostępnych wymiarów, można choć na chwilę dotknąć tego, co niedostępne w codzienności.

8 Land Art Festiwal, Donald Buglass (źródło: materiały prasowe organizatora)

8. Land Art Festiwal, Donald Buglass (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do udziału w festiwalu zostali zaproszeni artyści reprezentujący różne dyscypliny sztuk wizualnych takich jak: sztuka ziemi, film, fotografia, design, performance, architektura krajobrazu. Kilkudziesięciu artystów, m.in. Marcin Berdyszak, Katsuhiko Azuma (JP) Leszek Mądzik, François Monnet (FR), Bettina Bereś, Marco Nones (I), Andrzej Świetlik, Noa Biran i Roy Talmon (IL) zrealizuje autorskie projekty dedykowane idei festiwalu.

Projekty będą realizowane od 4 do 14 lipca w urokliwej podlaskiej wsi Bubel Granna natomiast część prac powstanie na terenie Zamku Biskupów Łuckich w Janowie Podlaskim. Spacer wernisażowy z udziałem artystów i zaproszonych gości odbędzie się 14 lipca. Dla najmłodszych mieszkańców okolicznych wsi i miasteczek organizatorzy przygotowali cykl zajęć warsztatowych pt. Mały Land Art. Podczas festiwalowych dni odbędą się również koncerty plenerowe: zespołu śpiewu tradycyjnego Z lasu, męskiego zespołu wokalnego Kairos i koncert Marka Dyjaka.

Organizator: Fundacja Latająca ryba i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Mecenasem festiwalu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i firma Arche.

8. Land Art Festiwal
Od 4 do 14 lipca 2018 roku
Wieś Bubel Granna

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR