• 2018-07-10

Aleksandra Szlachta. Wirowanie

Od 20 lipca do 23 sierpnia 2018 roku | Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Na wystawie w częstochowskiej galerii Aleksandra Szlachta prezentuje cykl prac przygotowany jako praca dyplomowa. W całości składa się na niego osiem obrazów w technice akryl na płótnie. Integralna częścią cyklu jest animacja pokazująca obrazy uruchomione.

Aleksandra Szlachta, „Widziadło”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Szlachta, „Widziadło”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ta ostatnia forma dosłownie odnosi się do tytułu wystawy i nawiązuje do genezy powstania całego cyklu, źródła inspiracji. Otóż Ola Szlachta sięgnęła do wspomnień z własnego dzieciństwa próbując na nowo, za pośrednictwem swoich obrazów, wprowadzić widza we właściwy dziecku, łączący realia z wyobraźnią, sposób postrzegania świata. To widzenie, w którym zwykła codzienność zamienia się w wielobarwną baśń.

Inspiracją dla cyklu Wirowanie była bowiem praca pralki automatycznej i przemieniające się w okienku jej bębna, jak w kalejdoskopie, kompozycje kolorystyczne, fakturowe, strukturalne. Fascynacja nieustanną zmianą, hipnotyzujące oddziaływanie ruchu, pojawiające się refleksy świetlne wywoływały dziecięce uczucie radości, beztroski, wolności. Taki podkład emocjonalny mają też obrazy Oli Szlachty – kompozycje organiczno-abstrakcyjne, w których tylko od czasu do czasu rozpoznajemy desenie ubrań, subtelne „rozwodnione” światło, lewitowanie elementów.

Twórczość, dla której źródłem była powszedniość zyskuje wymiar święta, odrealnienia, zabawy, niezwykłości.

Aleksandra Szlachta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Szlachta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Szlachta (rocznik 1992) urodzona w Kluczborku. Jest absolwentką Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie studiowała malarstwo w pracowni prof. Lecha Wolskiego. W 2017 roku obroniła dyplom pod opieką dr hab. Anny Wysockiej-Bogackiej. Wystawa Wirowanie w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie jest jej debiutem artystycznym.

Aleksandra Szlachta. Wirowanie
malarstwo, animacja
Od 20 lipca do 23 sierpnia 2018 roku
Wernisaż: 19 lipca 2018 roku, godz. 18.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz