• 2018-07-26

8. Konteksty. Festiwal Sztuki Efemerycznej

Od 26 do 30 lipca 2018 roku | Sokołowsko

Ponad 50 artystów i artystek z pięciu kontynentów, część z nich po raz pierwszy w Polsce. Działania perfomatywne, realizacje dźwiękowe, instalacje, interwencje w przestrzeni publicznej, otwarta scena dla młodych twórców, projekcje filmowe i wystawy. To wszystko kryje w sobie program 8. Kontekstów, których tematem przewodnim jest Obce ciało.

Alastair MacLennan, Konteksty 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alastair MacLennan, Konteksty 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści biorący udział w festiwalu podejmą próbę odpowiedzi na pytanie czy sztuka jest ciałem obcym w społeczeństwie czy może jej integralnym elementem. Z głównym tematem festiwalu zmierzą się w pierwszej kolejności performerzy zaproszeni do Sokołowska przez współkuratorów części performance – włosko-niemiecki duet VestANdPage, w tym m.in. lubujący się w absurdzie duet Zweintopf z Austrii, laureatka nagrody Swiss Performance Award – Gisela Hochuli, najpłodniejszy artysta performance z Azji – Gim Gwang Cheol, chilijski performer z kolektywu Par de Patoz – Alvaro Peredo Roa oraz Márcio Carvalho – artysta wizualny, performer, współkurator pierwszego biennale live art w Afryce Zobaczymy również wideo instalację jeden z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy – Mirosława Bałki, realizację dźwiękową łódzkiego multidyscyplinarnego duetu Przepraszam oraz performance głosowy Josefa Spiznaka z Izraela. W programie Kontekstów znalazło się również spotkanie z pisarką Dorotą Masłowską, która na festiwalu pokaże swoje wideoklipy oraz wielopoziomowe działania pięcioosobowej grupy artystów z Australii – Bloom Collective.

Tegoroczna edycja Kontekstów dedykowana jest legendarnemu artyście Józefowi Robakowskiemu, który w ramach festiwalu zaprezentuje autorski zestaw filmów swojego autorstwa. Festiwalowicze będą mogli wziąć również udział w otwierającej festiwal multimedialnej wystawie Krew facebooka, za pośrednictwem której Robakowski obnaża niezwykły potencjał twórczy Polaków. Na tym nie koniec filmowych Kontekstów. W Sokołowskim Kino Zdrowie zobaczymy ponadto filmy Williama Kentridge’a – twórcy nazywanego „ostatnim żyjącym geniuszem”, którego animacje można było zobaczyć m.in. na festiwalu w Edynburgu czy Cannes. Tegoroczne Konteksty to też okazja do zapoznania się z twórczością studia Marka Serafińskiego.

Józef Robakowski, Konteksty 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Robakowski, Konteksty 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku po raz drugi uruchomiona zostanie Platforma Otwarta, której celem jest umożliwienie młodym artystom zaprezentowania ich realizacji. Udział w niej weźmie kilkunastu młodych twórców, których działania będzie można zobaczyć każdego dnia festiwalu. Wśród młodych adeptów sztuki współczesnej, których będzie można spotkać na Kontekstach, na uwagę zasługują m.in. grupa Wykwitex z Wrocławia. Festiwal zamknie zbiorowy performance prowadzony przez Andrea Pagnes z duetu VestANdPage z udziałem wybranych przez performera artystów.

Joanna Rajkowska, instalacja „Horyzont zdarzeń”, Konteksty 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Rajkowska, instalacja „Horyzont zdarzeń”, fot. Polak, Grzegorczyk, Konteksty 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sokołowsko to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, oddalona 15 km od Wałbrzycha. Odkryta na nowo przez Fundację In Situ, która tchnęła w tę miejscowość drugie życie tworząc tam Laboratorium Kultury. Mekka dla artystów z całego świata, miejsce festiwali, wystaw, projekcji, pokazów i spotkań poświęconych sztuce współczesnej, filmowi i muzyce eksperymentalnej. Pakujcie namioty, rozbijcie się na wzgórzu tuż obok lasu albo między sanatorium i strumykiem, by spędzić kilka lipcowych dni w oparach sztuki efemerycznej.

Platforma Otwarta. Gabriella Novak, Mariusz Andrzejczyk, fot. Polak, Grzegorczyk, Konteksty 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Platforma Otwarta. Gabriella Novak, Mariusz Andrzejczyk, fot. Polak, Grzegorczyk, Konteksty 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konteksty. Festiwal Sztuki Efemerycznej
Od 26 do 30 lipca 2018 roku
In Situ Fundacja Sztuki Współczesnej
Sokołowsko

Dodaj komentarz