• 2018-07-25

Próba sił

Od 27 lipca do 2 września 2018 roku | Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

27 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy Próba sił. Ekspozycja przedstawiać będzie prace: Agnieszki Antkowiak, Marty Antoniak, Ewy Axelrad, Przemka Branasa, Norbeta Delmana, Karoliny Jarzębak, Martyny Kielesińskiej, Emilii Kiny, Dominiki Knapik, Daniela Koniusza, Dominiki Kowynii,  i Piotra Łakomy. Wystawę można oglądać do 2 września.

„Próba sił” w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Próba sił” w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Historia przemocy zaczęła się bardzo niewinnie. Uzyskanie pozycji silniejszego wymagało wdrożenia błyskotliwych projektów. Zgodnie z nimi ciało było systematycznie doskonalone. Kolejne wynalazki skutecznie zastępowały widzenie w ciemnościach, doskonały węch, brak ostrych zębów i pazurów. Ludzkie stada były coraz lepiej zorganizowane, a prawo silniejszego splotło się z kategorią prędkości i dystansu.

Z czasem okazało się, że potężni pionierzy zagonili się w ślepy zaułek. Doszli do momentu, w którym coraz doskonalsze przedłużenia zmysłów, medialne protezy i tarcze, sprawiły, że ciała stały się szybsze niż ich cienie. Regularne nawiedzenia obrazem doprowadziły je do oszałamiającej lekkości. Zaprogramowana percepcja odsłoniła swoje ciemne strony.

Ewa Axelrad, „Sztama” w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Axelrad, „Sztama” w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dekonstruujący ten stan artyści, przyjęli funkcje archetypicznych tricksterów, postaci powracających w mitach i baśniach, przekraczających granicę światów, pełniących rolę posłańców i burzycieli, rozbrajających systemy i podważających zastane porządki. Portretowane przez nich ciała: zdyscyplinowane, ćwiczące, ale i skostniałe, sztywne i zaskorupiałe złożyły się na choreografię przemocy, rozwijającej się na wielu obszarach i poziomach. Prorocy przemiany podjęli się trudnego zadania, z jednej strony wytykając czyhające niebezpieczeństwa, wypaczenia i ryzyka, z drugiej strony obiecując transgresje, wypracowując strategię czujności, spojrzenie z dystansu, ochronę przed normalizacją doświadczenia.

Próba sił stała się w tym kontekście poligonem, miejscem szkolenia czujności. Na testowy i prowizoryczny charakter tego zbioru złożyły się prace zrealizowane w różnych mediach: zagłuszacze sygnału, broń soniczna, warsztaty wrestlingu, ćwiczenia w byciu agresywnym, wymyślne tortury z kreskówek, nieprzyjemne zapachy i drażniące dźwięki. Celem tego treningu było przygotowanie do nowego kształtu świata, wyszkolenie coraz bardziej zwinnych, sprawnych i niedoścignionych ciał, samowystarczalnych i wszechmocnych.

Wystawa Próba sił
Kuratorka: Marta Lisok
Wernisaż: 27 lipca 2018 roku, godz. 18.00
Od 27 lipca do 2 września 2018 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Dodaj komentarz