• 2018-07-06

Terytoria. III Festiwal Sztuk Performatywnych i Przestrzennych

Od 6 do 8 lipca 2018 roku | CSW Znaki Czasu w Toruniu

Terytoria jako międzynarodowy festiwal stawia przede wszystkim na spotkanie i wymianę doświadczeń uczestników z różnych krajów. Na każde działanie wpływa otaczający artystę świat – jego codzienne życie, wydarzenia czy doświadczenia.

Marte Edvarda Tidslevold (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marte Edvarda Tidslevold (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka performatywna jest bardzo osobista, ponieważ twórca nie wyraża się poprzez inne medium – używa samego siebie. „Terytorium” rozumiane jest tu wieloznacznie – można interpretować je jako obszar działania, czyli w sposób dosłowny, ale idąc dalej, można zauważyć, że pojęcie to odnosi się również do każdego artysty, który jest oddzielnym bytem, oddzielną wyspą. Terytoria znajdują się obok siebie, graniczą ze sobą. Napotykający ową „przestrzeń” widz staje się częścią działania. Performans tworzony jest nie tylko przez artystę, ale również przez widzów. Dzieło tworzą wszyscy. Dlatego też już po raz trzeci wydarzenie to odbędzie się w przestrzeni publicznej, aby działaniom tym mogło towarzyszyć jak najwięcej widzów.

Ten rok związany jest z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji artyści biorący udział w festiwalu zmierzą się z pojęciem wolności. Sztuka sama w sobie jest wolnością. Jak zinterpretują ją twórcy? W tegorocznej edycji festiwalu udział wezmą artyści z Holandii, Norwegii, Litwy oraz Polski.

Artyści: Marte Edvarda Tidslevold (Norwegia), Dawid Lewandowski, Mikołaj Makiłła, Roland Bal (Holandia), Wacław Kuczma, Kolektyw Paraperformance (Dominika Borkowska i Kamila Wolszczak), Zidrija Janusaite (Litwa), Marija Griniuk (Litwa), Grupa Teatru Tańca (Jolanta Klauza, Natalia Kozłowska, Magdalena Matyasik, Magdalena Pomaskow, Ewa Redlewska, Paulina Tchurzewska).

Ronald Bal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ronald Bal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program:

Piątek, 6 lipca

  • 18.00–18.30 – Marte Edvarda Tidslevold (Norwegia)
  • 18.30–19.00 – Dawid Lewandowski
  • 19.00–19.30 – Mikołaj Makiłła

Sobota, 7 lipca

  • 16.30–17.30 – Roland Bal (Holandia)
  • 17.30–18.00 – Wacław Kuczma
  • 18.00–19.00 – Kolektyw Paraperformance (Dominika Borkowska i Kamila Wolszczak)

Niedziela, 8 lipca

  • 12.30–13.30 – Zidrija Janusaite (Litwa)
  • 13.30–14.30 – Marija Griniuk (Litwa)
  • 14.30–15.00 – Grupa Teatru Tańca (Jolanta Klauza, Natalia Kozłowska, Magdalena Matyasik, Magdalena Pomaskow, Ewa Redlewska, Paulina Tchurzewska)
Marija Griniuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marija Griniuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Terytoria. III Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych i Przestrzennych
Kurator: Wacław Kuczma
Współpraca: Renata Sargalska, Mateusz Kozieradzki, Mikołaj Makiłła, Mariusz Zamorski
Od 6 do 8 lipca 2018 roku
Bulwar Filadelfijski w Toruniu

Dodaj komentarz